Beşiktaş Sompo Japan, ilk yarıyı Büyükçekmece galibiyetiyle bitirdi! #BSL

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin on beşinci haftasında Beşiktaş Sompo Japan ile Demir İnşaat Büyükçekmece, Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi’nde karşı karşıya geldi.

Beşiktaş Sompo Japan’ın ilk beşi: Josh Adams, D.J. Strawberry, Jon Diebler, Kyle Weems, Juan Palacios

Demir İnşaat Büyükçekmece’nin ilk beşi: Erving Walker, Vojdan Stojanovski, Oğulcan Baykan, Diamon Simpson, Evaldas Kairys

Maçın ilk dakikalarında dört ve beş numaralı pozisyonlardaki fizik avantajını sol bloktahazırlanan bire bir hücumlarla kullanmayı denedi konuk ekip. Beş oyuncunun da dışarı açılabildiği beşiyle, Palacios’u yüksek postta konumlandırıp, pas istasyonu olarak değerlendiren Beşiktaş, Diebler’dan gelen üçlüklerle ilk dört dakikayı önde geçti. (10-8) Hücum ribaundlarında rakibine gözle görülür bir üstünlük kuran Büyükçekmece cephesi, içeriye inen baş üstü topların yanında, yakaladığı ikinci şansları serbest atış çizgisine giderek sonlandırdı. Çizgiden gelen sayılar, televizyon molasına 10-10 ile girilmesine sebebiyet verdi.

Mola dönüşünde Earl Clark ve Kenan Sipahi’yi, bir pozisyon sonra da Sertaç Şanlı’yı oyuna alarak uzadı Beşiktaş. Clark’ın oyunun iki tarafındaki enerjisi boyalı alan tehditlerini azaltırken, perdelerde adam değişen Beşiktaş savunmasını ters eşleşmelerle yakalayıp, dokuzuncu dakikada 12-17 öne geçen Büyükçekmece, Merthan Mutlu’nun son saniyedeki basketiyle ilk çeyreği 17-21 önde kapattı.

Ev sahibi ekip uzun beşiyle ribaund dengesini yakaladı ancak ikinci çeyreğin ilk dört dakikası itibarıyla topu hücuda dolaştıramadı. Deniz Kılıçlı’yı içeride, Burakcan Yıldızlı’yı ise yay etrafında topla buluşturarak, Burakcan’ın eşleşmesinden giden yardımları cezalandırdı Büyükçekmece. Art arda üçlük isabetleriyle 14. dakikada 23-31 öne geçti konuk ekip. Clark dışında hücum opsiyonu yaratamayan ev sahibinde Diebler’ın oyuna girerek sorumluluk alması, bitime üç buçuk dakika kala farkı üçe düşürdü. (33-36)

Bu andan sonra alınan mola Beşiktaş’ı daha agresif kılsa da, guard’larının penetresiyle dışarıyı bulmayı başaran Büyükçekmece’nin üç sayılık denemelerinden bu bölümde sonuç çıkmadı. 01:26 kala teknik faulden doğan serbest atışlarla üstünlük el değiştirdi. (40-38) Adams’ın kalan sürede inisiyatif alarak çembere agresif şekilde gitmesiyle doğan pozisyonlar sonucu devre arasına 45-40 ile girildi.

palacios bjk dibçek
@BJK_Basketbol

İkinci yarıya Sertaç-Clark pota altıyla başlayan Beşiktaş’ta savunma ribaundu problemi bir kez daha kendisini gösterdi. İki takım da mümkün oldukça tempoyu artırmaya çalışırken, açık sahadaki uygulama yanlışları maçın kör dövüşü halini almasına yol açtı. Zaman zaman uygulanan ve çok da agresif olmayan tam saha baskıyı aşmakta zorlanmayan, zorlanmadığı gibi set hücumunda da savunmanın ilk hattını kolay geçen Büyükçekmece’nin çember etrafındaki bitirme yüzdesi Beşiktaş uzunlarının doğru savunma hamlelerinin etkisiyle düştü. Clark ve Strawberry’nin kritik basketleri, düşük skorlu geçen çeyreğin sonucunu tayin etti. (55-50)

Karar çeyreğinin ilk bölümünde Kenan’ın ribaundlara yardım ederek yarı sahayı hızlı geçmesiyle doğan pozisyonlarla 35. dakikada fark dokuza kadar çıktı. (64-55) Erving Walker’ın kritik pozisyonlarda el üstü şutlar ve trafikte turnikeler kullanması, Büyükçekmece’nin topu dolaştıran hücumu sekteye uğradı. Orta bölümde on sayıya çıkan farkı Walker ve Burakcan’dan gelen üçlüklerle bir anda indirdi konuk ekip ve son 02:47’lik dilime 69-65 girildi. Alınan molanın ardından gelen ilk pozisyonda Diebler’ın üçlüğü ve hemen sonraki pozisyonda topu çalan Kenan’ın basket faulü maçın kırılma anıydı. Buradan çıkan altı sayı, Beşiktaş’ın maçı 78-65 kazanmasını sağladı.

Earl Clark kaydettiği 16 sayı, 10 ribaund, 1 asist, 1 top çalma, 2 blokla maçın yıldızı olurken, Jon Diebler da 14 sayı, 3 ribaund, 3 asist, 1 top çalma üreterek Clark’a eşlik etti.

Büyükçekmece tarafında Burakcan Yıldızlı’nın 15 sayısı sonucu değiştirmedi.


Maçın detaylı istatistikleri için: FIBA Live Stats

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler