Beşiktaş Sompo Japan, E Grubu’nu lider bitirmeyi garantiledi! #BasketballCL

Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin 13. haftasında temsilcilerimizden Beşiktaş Sompo Japan, Szolnoki Olaj’a konuk oldu. Siyah beyazlılar, uzatma sonunda 96-91 galip gelerek grubunu lider tamamladı.
Szolnoki Olaj’ın ilk beşi: Nikola Pavlicevic-David Vojvoda-Troy Barnies-Janos Eilingsfield-Adam Toth
Beşiktaş Sompo Japan’ın ilk beşi: Michael Thompson-Michael Roll-Muratcan Güler-Earl Clark-Vladimir Stimac
İki takım da maça agresif savunmayla başlarken ilk iki dakika içerisinde sayıya tanık olunmadı. İkili oyunlarda devrilen Vladimir Stimac’a doğru zamanlarda getirilen yardımlarla bu tehdidi sınırlayan Szolnoki, Adam Toth’un basketleriyle ilk dört dakikayı 6-3 önde geçti. Earl Clark’ın bire birlerinden ve dış şutlardan da sonuç çıkaramayan Beşiktaş, evinde oynadığı maça benzer şekilde ilk bölümde hücum ritmini tutturamadı. Yayın gerisinden yüksek yüzdeyle oynayan Szolnoki, bitime dört buçuk dakika kala farkı çift hanelere çıkardı (15-3). Takip eden bölümde rakibini top kayıplarına sürükleyen Beşiktaş, top kayiplari sonucu rakip sahayı hızlı geçti ve set temposunu artırdı. Hızlanan pas temposu, Stimac’ın kolay pozisyonlarda topla buluşmasını ve farkı inmesini sağladı (17-11). Kalan iki dakikada mac başındaki savunmasini sürdüremeyen Szolnoki’ye karşı toparlanan ve ilk çeyrekte sekiz top kaybına sebebiyet veren Beşiktaş, ilk on dakikayı 18-18‘lik beraberlikle geçti.
İkinci çeyreğe top kayıplarıyla giren temsilcimiz; Kyle Weems, D.J. Strawberry ve Sertaç Şanlı gibi ikinci beş oyuncularının iyi performanslarıyla 13. dakikayı 26-20 önde bitirdi. Weems, ilk çeyreğin ikinci yarısından itibaren toparlanan savunmada çok büyük rol üstlendi ve hücumda da kritik isabetler kaydedip çok yararlı bir oyun koydu ortaya. Yayın gerisinden de yüzdesini artıran Beşiktaş, ikili oyunların çıkışında bulunan köşe şutörlerinin isabetleriyle farkı 15. dakikada çift hanelere çıkardı (35-24). Çeyreğin ikinci yarısında art arda top kayıpları ve tercih hataları yapan Beşiktaş, rakibinin iki dakika kala farkı tek hanelere indirmesini önleyemedi. Szolnoki’nin açık saha sayılarına rağmen soğukkanlılığını kaybetmeyen temsilcimiz, devre arasına 44-35 önde girdi.
Çeyreğin sonundaki sallantılı performansını üçüncü çeyreğin tamamına yayan Beşiktaş, düşük şut yüzdesi ve sayıca yüksek top kaybı ile aradaki farkın azalmasına engel olamadı. Rakibinin savunmasındaki dağınıklıktan faydalanarak boyalı alana kolayca giren Szolnoki, çift haneli dezavantajı orta bölümde yok etmeyi başardı (51-48). Pavlicevic ve Vojvoda’dan aldığı hücum katkısıyla havaya giren ev sahibi, dışarıdan oynayabilen uzunlarıyla da Luksa Andric’e alan açarak rüzgarı arkasına aldı. Beşiktaş’ın oyunun her iki tarafında da enerjiden yoksun oynadığı bu çeyrekte Szolnoki, üstünlüğünü devam ettirip son on dakikaya 59-56 üstün girdi.
Son çeyrek karşılıklı boş hücumlarla başlarken, iki takımın da hücumları gözle görülür şekilde tıkandı. Thompson-Stimac ikilisinin katkılarıyla son altı dakikaya 65-62 önde giren Beşiktaş, rakibinin yüksek yüzdeli hücumuna karşı momentumu eline alamadı ve skoru kafa kafaya olmaktan çıkaramadı. Şutör uzunlarının sahayı açmasına savunmada karşılık vermekte zorlanan Beşiktaş’a karşı son üç dakikaya 72-67 önde giren Szolnoki, iki takımın da yayın gerisinden açıldığı son bölümde önde kalmayı bildi. Beşiktaş’ın dış savunmasının zayıflamasından da yararlanan Szolnoki, 40. dakikaya 80-75 önde girdi. Son dakikada kaydettiği iki basketle Beşiktaş, maçı 80-80‘lik skorla uzatmaya taşıdı.

Stimac ve Andric’i kullanarak uzatma periyoduna giren takımlar, yorgunluğun da etkisiyle savunma dirençlerini kaybettiler. İkili oyunlarda devrilen Andric üzerinden birçok sayı bulan Szolnoki’ye Beşiktaş’ın cevabı Stimac’ın sayıları ve kritik anlarda gelen dış şut isabetleriyle geldi. Roll’un üçlüğüyle on 28 saniyeye 94-91 önde giren Beşiktaş, sonraki pozisyonda Kyle Weems’in yaptığı blokla birlikte maçı 96-91 kazanmayı başardı.

Bireysel İstatistikler

fiba.com
fiba.com

 

fiba.com
fiba.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler