18 Aralık 2013, Can Pelister – 1996 jenerasyonun hem Türkiye’de, hem de Avrupa’da en önemli oyun kurucuları arasında gösterilen Berk İbrahim Uğurlu, hemen hemen altyapıda bir genç oyuncunun kazanabileceği çoğu şeyi kazandı.

TrendBasket.net’in yaptığı sıralamada, Berk Uğurlu, ’96 jenerasyonunda 3. Sırada yer alıyor.

Berk’in şu ana kadar uluslararası alanda elde ettiği başarılar şunlar:

U16 Avrupa Şampiyonu, U18 Avrupa Şampiyonu, Euroleague NJT En İyi Guard (2X), Jordan Brand Classic Avrupa’nın en iyi 10 oyuncusundan biri ve All-Star, Basketball Without Borders kampı All-Star

Savunma-Fizik

Berk’in en büyük artı yönlerinden birisi elbette savunması. Bana göre Avrupa’da kendi jenerasyonunun en iyi toplu oyuncu savunmacılarından bir tanesi.  Hücum ederken karşınızda Berk gibi sinir bozucu bir savunmacı görmek istemezsiniz. Top çalma yeteneği de oldukça iyi. Fiziksel açıdan

U18 Avrupa Şampiyonası, 2013

U18 Avrupa Şampiyonası, 2013

özellikle bu sezon daha genişlediğini ve güçlendiğini söylemek lazım. Zaman zaman artık gücünü ve fiziğini kullanarak, post-up oynayabiliyor. Sezon sonu fiziksel açıdan da istenilen seviyeye tam anlamıyla geleceğini düşünüyorum.

Hücum

İyi saha görüşüne sahip olan Berk’in en büyük silahı elbette hızlı hücumlardaki aktifliği. Ayak çabukluğunu ve hızlı ilk adımını çok iyi kullanan Berk, geçiş hücumlarını çok iyi değerlendiriyor. Açık alanda onu faulsüz durdurmak zor. Bunun yanı sıra potaya korkusuzca gidip, her iki eliyle de bitirebiliyor. Oyunu iyi okuması, pick&roll oyunlarındaki becerisi ve pasör yönünden de bahsetmeden geçmemek lazım.

Şut

Yumuşak ellere ve iyi de bir parmak hassasiyetine sahip olan Berk’in bu kadar kötü üç sayı ve şut yüzdesiyle oynaması, daha doğrusu şut denememesi ilginç karşılanılan bir durum. Ancak bu sezonla birlikte şu ana kadar oynadığı maçlarda mekaniğinin düzeldiğini, şut atarken Berk’i daha özgüveni yüksek görüyorum. En azından denemekten artık korkmuyor. Onun kaderini bence belirleyecek noktalardan birisi şut istikrarı olacak.

Lafın Özü

Şu anda kendi jenerasyonunun en iyi oyun kuruculardan birisi olarak gösterilmekte olan Berk’in, şutunu istikrarlı seviyeye getirdiği takdirde üst seviyede, yani A Takım’da da yine Avrupa’nın önemli oyun kurucularından birisi olabileceğini düşünüyorum.

İstatistikler (2012-13)

Fenerbahçe Ülker – 12.2 sayı, 2.4 ribaund, 5.4 asist @ Genç Erkekler Türkiye Şampiyonası

Milli Takım – 4.1 sayı, 2.9 ribaund, 2.2 asist @ Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası

Boy: 1.92 – Pozisyon: PG – Takım: Fenerbahçe Ülker

Halil Can Pelister

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için: [email protected]

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir