“Benim çevremde sadece tüm çıplaklığıyla gerçekler ve inanılmaz bir tutku var” | GQ – #çeviri

Röportaj: Mark Anthony Green, GQ

Çeviri: Buse Nur Küçe, TrendBasket


Kariyerinin başlangıcından bugüne geçen 14 senenin yarısından fazlasında, aktif en iyi basketbolcu olarak anıldı LeBron ancak onun büyüklüğünü asıl tanımlayacak şey filmler, iş hayatı ve son zamanlarda giderek artan politik söylemleri olacaktır. Kral’ı Los Angeles’tan, New York’a, oradan Toronto’ya ve Toronto’dan geri dönene kadar adım adım takip ettik ve onunla LeBron Inc., Michael Jordan, ırkçılık, Cleveland ve sonunda hepimizin artık “APTAL!!”  olarak tanıdığı adam hakkında konuştuk.

Donald Trump’ın Colin Kaepernick ve NFL’e; Steph Curry ve NBA’e sataşmasından ve dünyanın en ünlü isimlerinden biri olan LeBron James’in Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’na Twitter’da “aptal” demesinden üç gün önce, LeBron’a Trump’a karşı olan bu muhalif duruşunun zamanla Vietnam Savaşı dönemindeki Muhammed Ali durumuna dönüp, dönmeyeceğini sordum.

Bana sadece “Bunu ancak zaman gösterir.” dedi.

-Nasıl yani?

LJ: “Bence Ali kendisinden daha büyük bir şeyi temsil ediyordu. Muhtemelen görmeye ömrünün yetmeyeceği bir geleceği değiştirmek istemişti, Ali’nin ortaya koyduğu şey buydu. Bu ülkenin her eyaletinde yaşamak nasıl bir duygu bilmiyorum ama özgürlüğün nasıl bir şey olduğunu biliyorum. Ülkemin insanlara verdiği fırsatları biliyorum ve şu an ülkenin başında olan kişinin bunu anlamıyor olduğunu bilmek sadece benim için değil aynı zamanda arkadaşlarım ve bu ülkenin gelişmesine yardımcı olan bütün vatandaşlar için çok zor. Muhammed Ali ve savaş benzetmesine geri dönersek Trump ve benim o noktaya geleceğimizi hiç sanmıyorum.”

Bir yandan baktığınızda, bir sporcunun ne kadar iyi olduğunu ölçmek oldukça kolay bir iş. Elinizde sezonlar, istatistikler, sergilenmiş en iyi oyunlar ve yüzük sayıları mevcut. Bunlara ek olarak seriler, başa baş eşleşmeler, rekorlar ve sezon sonu tüm bunların mükafatı var. Bütün veriler, videolar ve o döneme tanıklık eden belgeler “tüm zamanlar” kıyaslaması yapabilmeniz için elinizin altında. Basketbol toplumdaki diğer şeyler kadar çok değişmediğinden genellemeler, jenerasyonlar arası karşılaştırmalar yapabilir; sahada yaptıklarını ve gelecekte yapma potansiyeli olan şeyleri göz önünde bulundurarak “LeBron James yaşayan en iyi sporcu.” gibi söylemlerde bulunabiliriz.

Öte yandan bir sporcunun büyüklüğüne daha geniş bir açıdan bakmak da mümkün. Nasıl bir etki bıraktı? Topluma ne ifade ediyordu?  Bu dar görüşlü bir yorumcuyla, daha geniş bakış açısıyla düşünen bir yorumcu arasındaki farka benziyor. Dar görüşlü olan, sadece elindeki verilere bakarak oyuncunun yaptığı koşu mesafesine ve touchdownlarına* göre onu değerlendirerek “Amerikan Futbolu tarihindeki en iyi üç running back** oyuncusundan biriydi.” yorumunu yapabilir. Diğeri ise daha çok, sporcunun o dönemin insanları üzerindeki etkisini merak eder ve şu soruları sorar: “Kiminle karşılaştırılıyordu? Nasıl bir oyuncu olabilirdi veya olmalıydı? Kendi jenerasyonu için ne yaptı? Hangi yönlerini ustalıkla kullanarak toplumu hangi yönde etkiledi?”

Bize göre LeBron James kesinlikle daha geniş bakış açısıyla düşünenlerden. LeBron’un sahada yaptıklarını hepimiz biliyoruz. Hem ön alan hem arka alan oynayabiliyor ve iki şekilde de basketbolda bir numara ancak LeBron’un yaşantısıyla alakalı daha derin bir anlayışı mevcut. Gelecek yıllarda bir gün mutlaka –belki ortalama basketbolcularınki kadar yakın gelecekte değil ama- basketbol kariyeri sona erecek ve onun için artık ikinci aşama başlayacak. Tam olarak bu yüzden saha dışındaki zamanını geleceğe zemin hazırlayacak çalışmalar yaparak, LeBron Inc. evrenini geliştirerek geçiriyor.

Geri1 of 5

Karşınızda: KRAL| #çeviri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler