BAXI Manresa vs Lenovo Tenerife | Kupa maçı öncesi finale kısa bir bakış

Elemeler dahil 13 Eylül’de başlayan 2021-22 Basketbol Şampiyonlar Ligi sezonunda final gününe ulaştık.

İki İspanyol takımı BAXI Manresa ile Lenovo Tenerife, İspanya sınırları içerisinde bulunan Bask şehri Bilbao’da 8 Mayıs akşamı karşı karşıya gelecek. Büyük maceralar, iniş çıkışlar, muazzam performanslar, hatalar ve kan, ter, gözyaşı… Bütün bunlar bu iki takımı final maçına getirdi; final de farklı olmayacak.

Huertas kaç üçlük/kaç sayı atar?

Maçı yine kafada oynarken Marcelo Huertas’tan başlamak gerek. Açıkçası cuma akşamı basın toplantı odasında Holon’un Huertas savunmasındaki tercihleri epey konuşuldu. Şahsen Holon’un Huertas’ı attırmaktan çok atmaya yöneltmesinin doğru olduğunu düşünüyorum, sadece çemberle üçlük çizgisi arasında çok fazla alan bıraktılar. Ve Manresa’nın muhtemelen yapmaktan kaçınacağı şey bu olacak. Faul çizgisine kadar perdelerin altından geçip diğer dört oyuncudan ayrılmamak iddialı ama işe yarar gözüküyor.

Çünkü şu soru geçerliliğini koruyor: Huertas kaç üçlük/kaç sayı atabilir? Gözü kapalı şut soksa dahi diğerlerini oyuna dahil etmediği her an Manresa kazançlı çıkacak.

Manresa önde gözüküyor

Kısalardan devam edersek Dani Perez ve özellikle Joe Thomasson burada bir adım önde. Thomasson, cuma akşamı Ludwigsburg’un sola yönlendirme savunmasını çembere gidip floater atarak çözmüştü. Tenerife artık yeni bir yöntem bulmak zorunda. O yöntemi de Manresa kenar yönetimi muhtemelen maç sırasında eskitecek.

Ufak guardlara sahip bir takım için Thomasson’u durdurmak imkansıza yakın. Daha kalıplı bir oyuncuyla savunduğunuzda da ansızın ters eşleşmeler doğuyor. Dani Perez’in baskısı ve top yönlendiriciliğine dair de kuşkum yok; onun muadili Bruno Fitipaldo için aynı şeyleri söyleyemiyorum.

Cuma akşamı Joe Ragland’a ikili oyunlarda sıkıştırma getirmek Tenerife’nin bir hayli işine gelmişti; zira Kyser kısa devrilmede etkili bir uzun değil, Steve Zack yardımı cezalandıracak kadar atlet değil, Ragland’ın pas açısını en az 2.13’lük Tenerife uzunları kapatıyordu. Hiçbiri Manresa için geçerli değil. Bako, Sima ve MVP Moneke atlet, orta mesafeden şut atabilen, çemberde bitiren uzunlar. Turnuvanın savunmayla yıldıran takımı Ludwigsburg’u kimliğinden çıkartacak kadar etkili olabiliyorlar. Bu üçlü özellikle ikinci yarıda temiz savunma ribaundu vermedi. Alman ekibini sahada mutlaka bir pivot tutmaya zorlamaları da göz korkutucuydu.

Açıkçası uzun departmanında da Manresa’yı bir adım önde görüyorum. Hem Shermadini’yi alçak postta tutacak hem ikili oyunlarda adam değişip topa baskıyla birlikte rakibi püskürtebilecek oyuncular var burada.

Çekinceler

Eşit fiziki şartlarda Manresa kazanır diyebilirim AMA… İşte burada birkaç çekincem var. Öncelikle Tenerife’nin Salin, Wiltjer ve hatta Doornekamp özelinde basit çözümlerle kolay sayıya gidecek oyuncuları var. Tek pasta, iki saniye içinde basket atarlar, sonra pozisyonların kliplerini Twitter’da izleriz. Basit çözüm üretme becerisi elbette tecrübeye dayanıyor. Bunu Holon maçının son çeyreğinde, İsrail ekibi 12 sayı geriden gelip öne geçtiğinde gördük. Özellikle Huertas-Shermadini ikili oyunu vakumda saklanan bir cevher ve bu seviyede galibiyet kapısını koçbaşıyla kıran bir silah.

Tecrübe, takımların 48 saat içinde iki maç oynayacakları bir ortamda kendine bakmak, vücudunu fiziki yüke göre ayarlamak, maç içinde tempoyu belirlemek söz konusu olduğunda değer kazanıyor. BAXI Manresa cuma günkü gazla pazara aynı kuvveti, yüksek tempoyu sürdüreceği garanti değil.

Yüksek tempo, topa baskı, coşku ve fiziksel kuvvete dayalı oynayan BAXI Manresa ile ayakları yerde, uygulama keskinliğine dayanan Tenerife arasında Final 4 formatı gereği birini seçmem gerekirse %51 Tenerife derim. Sebeplerim özellikle bu yazıda çok belli olmuyor belki; ama tecrübe, büyük maç oynama becerisi, sorun çözücülük gibi soyut şeyleri kağıda dökmek kolay değil.

Sonuç ne olursa olsun muhteşem bir maç izleyeceğiz. Tarzların ve hikayelerin çatışmasında bize izlemek için de yazmak için de bol malzeme çıkacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler