Basketbol Afrika Ligi mayıs ayında başlıyor #BAL

16 Mayıs Pazar gününde tarihe geçecek bir ilk sezonun yaşanacağı Basketbol Afrika Ligi (BAL) heyecanı başlayacak.

Ruanda’nın başkenti Kigali’de yer alan Kigali Arena’da başlayacak olan organizasyonda Afrika’nın dört bir yanından 12 takım, yeni profesyonel ligde yarışacak.

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) ve Ulusal Basketbol Birliği (NBA) arasında bir ortaklık olan BAL, FIBA Afrika Bölge Ofisi’nin kıtada düzenlediği kulüp yarışmalarının temeli üzerine kurulu ve NBA’in Kuzey Amerika dışında bir lig yürüttüğü ilk iş birliği olarak kayıtlara geçti. BAL finallerinin ilki 30 Mayıs Pazar günü yapılacak.

BAL’da, Ruanda’ya seyahat edecek 12 ekip ve personel için, halk sağlığı yetkilileri ve tıp uzmanlarının tavsiyeleriyle Dünya Sağlık Örgütü ve Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri rehberliğine dayalı olarak sağlam sağlık ve güvenlik protokolleri oluşturuldu.

BAL Başkanı Amadou Gallo Fall ligle ilgili olarak, “Basketbol Afrika Ligi’nin ilk sezonunun birinci sınıf bir arena olan Kigali Arena’da gerçekleşecek olmasından heyecan duyuyoruz. BAL aracılığıyla kıtanın dört bir yanından seçkin oyunculara yeteneklerini sergilemeleri ve her yaştan basketbolseverlere ilham vermeleri için bir platform sağlayacağız. Basketbolu Afrika’da ekonomik anlamda büyümek ve Afrika’nın canlı spor kültürüne ışık tutmak için kullanacağız.” dedi.

FIBA Afrika ve BAL Yönetim Kurulu Başkanı Anibal Manave ise, “BAL’ın merakla beklenen ilk sezonuna nihayet başlamaktan son derece mutluyuz. FIBA ve NBA, tüm oyuncuların, antrenörler ve yetkililerin sağlık ve güvenliğini ele alan protokoller geliştirmek için yakın bir şekilde birlikte çalışıyor. FIBA AfroBasket 2021 Elemeleri’ne geçen yılın sonlarında Ruanda’da ev sahipliği yapmış olmanın deneyimi de, güvenli ve başarılı bir BAL sezonu hazırlığına katkıda bulunacak” şeklinde konuştu.

Lig için ayrıca toplam 26 maçın oynanacağı ilk sezon için düzenlenen müsabaka formatını da duyurdu. Lig, 12 takımın dörderli üç gruba ayrıldığı 18 maçlık grup aşamasıyla başlayacak. Grup aşamasında, her takım kendi grubundaki diğer üç takımla bir kez karşılaşacak. Grup aşamasının en iyi sekiz takımı, her üç turda da tek eleme usulü olarak oynanacak olan playofflar’a katılmaya hak kazanacak.

Basketbol Afrika Ligi açılış sezonunda 12 Afrika ülkesinden mücadele edecek 12 kulüp takımı şu şekilde:

Cezayir’den GSP**, Angola’dan Petro de Luanda*, Kamerun’dan FAP**, Mısır’dan Zamalek*, Madagaskar’dan GNBC**, Mali’den AS Police**, Fas’tan AS Salé*, Mozambik’ten Ferroviàrio de Maputo**, Nijerya’dan Rivers Hoopers BC*, Ruanda’dan Patriots BC**, Senegal’den AS Douanes*, Tunus’tan US Monastir*

* İlk BAL sezonunda yer alma hakkı kazanan ulusal lig şampiyonu takımlar

** BAL eleme turnuvası aracılığıyla ilk BAL sezonuna katılım hakkı alan takımlar

BAL grupları ve ligle ilgili ek detaylar daha sonra açıklanacak.


Kaynak: FIBA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler