Başardık, şeytanın bacağını kıran Türkiye, Avrupa Şampiyonu! | #12CesurYürek

İspanya’da düzenlenen 2017 Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası’nda final karşılaşması bu akşam oynandı. Büyük Britanya’yı 76-69 ile deviren Tekerlekli Sandalye Basketbol A Milli Takımımız, turnuva tarihinde ilk kez mutlu sona ulaştı.

Özgür Gürbulak’ın sayılarıyla maça hızlı giren Türkiye beşinci dakika içerisinde 11-4 öne geçti. Hücumda zorlanan Büyük Britanya’ya ön alan oyuncularının etkinliğiyle hakimiyet kuran Türkiye, çeyrek sonunda 18-10 öndeydi.

İkinci çeyrekte devreye giren Lee Manning ve Harrison Brown ikilisi Büyük Britanya’nın 14. dakikada farkı bire indirmesini sağladı: 22-21. Takip eden bölümde rakibini faul yapmaya zorlayarak serbest atış çizgisine gelen Türkiye, buradan bulduğu sayılarla önde kaldı. Özgür Gürbulak’ın takımın organizasyonunu çok başarılı bir şekilde sağlamasıyla oyundaki üstünlüğünü sürdüren Türkiye, dakikalar 18’i gösterirken 32-24 üstündü. Top kayıplarına dur diyemeyen ve hücumda bireysel oyunlar dışında üretemeyen Büyük Britanya devre arasına 36-24 geride girdi.

TRT Spor (@trtspor)
TRT Spor (@trtspor)

 İkinci yarı Büyük Britanya’nın basketle sonuçlanan etkili top paylaşımıyla başlarken temsilcimiz, Cem’in basketiyle gecikmeden yanıt verdi (38-26). Sonraki bölüm karşılıklı basketlerle geçilirken Türkiye, bir ara farkı 14 sayıya kadar çıkardı (44-30). Daha sonra Türkiye; hücumda erken atışlara giderken, Büyük Britanya 7-0‘lık bir seri bulup Türkiye bençine molayı aldırdı (44-37). Türkiye, moladan 4-0 ile dönerken; iki sayılık basketi bulan Büyük Britanya farkı tekrar tek hanelere indirdi (48-39). Büyük Britanya bulduğu isabetle farkı tekrar 7 sayıya indirse de hücumda devreye giren Özgür, skoru 54-43‘e getirdi. Büyük Britanya üçüncü çeyrekte farkı eritse de Türkiye, son on dakikaya 58-49 önde girdi.

Son çeyreğin ilk sayıları Büyük Britanya’dan gelirken, Türkiye’nin ilk sayıları basket faul ile Özgür’den geldi (60-52).  Rakip sonraki bölümde 5-0 ile farkı 3 sayıya kadar indirirken, Özgür’ün üçlük isabeti takıma rahat bir nefes aldırdı (63-57). Büyük Britanya’nın 4-0‘lık cevabı gecikmezken Türkiye son dört dakikaya iki sayı önde girdi (63-61). Cem’in basketiyle fark 4 sayıya çıkarken, Büyük Britanya’nın faul çizgisinden bulduğu sayıyla fark 3 sayıya indi (65-62). Hızla hücuma çıkan takımımızda isabeti bulan özgür rakibe molayı aldırdı (67-62). Büyük Britanya moladan basket faul ile dönerken, kaptan Özgür bir üçlük isabeti daha buldu ve fark 6 sayıya çıktı (70-64). Büyük Britanya’nın başarısız hücumunun ardından Cem’in de basketi gelince molaya gidildi (72-64). Maçın son dakikası 5-4 Büyük Britanya üstünlüğüyle son buldu (76-69). Bu sonuçla birlikte Türkiye, Avrupa Şampiyonu oldu!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler