Basketbola yakından ilgi duyduğu bilinen eski ABD başkanı Barack Obama, geçtiğimiz hafta Sloan Sports Analytics konferansına konuşmacı olarak katıldı ve NCAA organizasyonuna yönelik eleştirilerde bulunurken, NBA’e de bir çağrıda bulundu.

NBA’in gençlere yönelik alternatif bir lig oluşturması gerektiğini savunan Obama, bu alternatifin NCAA’in para kazanmayan ancak çok büyük bir finansal baskı altında sahaya çıkan oyuncular için faydalı olacağını söyledi.

NCAA’in sistemi kesinlikle sürdürülebilir değil. Oldukça fakir bir ortamda yetişmiş, gelecekte kazanacağı milyon dolarların hayaliyle sahaya çıkan ancak an itibariyle hiç bir şey kazanamayan gençler üzerinden milyon dolarlar kazanan bir sistem var. NBA tarafından organize edilen bir ”Gençler Ligi” sorunları kökünden tamamen çözmeyebilir, ancak bu riyakarlığın azalmasına sebep olabilir.

FBI’ın yürüttüğü yolsuzluk soruşturması sebebiyle NCAA organizasyonuna yönelik eleştiriler son dönemde giderek artıyor. Dün gece oynanan Cavaliers-Nets karşılaşması sonrası LeBron James de NCAA için ağır sözler kullanmıştı.

Kaynak: reason.com

Tags: ,

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir