2018-19 normal sezonu bu hafta başlayan Basketbol Şampiyonlar Ligi’ndeki temsilcilerimizden Banvit, ilk haftayı Almanya ekibi MHP Riesen Ludwigsburg’u konuk ederek geçirdi. İkinci çeyreğin başında 24 sayı geri düşen Banvit sahadan 89-76’lık unutulmayacak bir galibiyetle ayrıldı.

Maçın ilk yarısı Charles Dickens’ın kaleminden çıkan o meşhur roman gibiydi. İki takım da yüksek tempoyla mücadeleye girdi ancak kötü şut yüzdeleri skoru ilk beş dakikada düşük tuttu. İlk altı dakikada (1/7) isabetle 5 top kaybı yapan Banvit’e üç sayı isabetleriyle cevap vermeye başlayan Ludwigsburg, çeyrek sonunda (7/9) üçlük isabetine ulaştığı gibi, farkı çeyrek bitmeden 20 sayının üstüne çekmeyi başardı. Konstantin Klein ve Kelan Martin ikilisinin toplam 17 sayısı ilk çeyreğin 8-30 bitmesine yol açtı.

“Zamanların en iyisi” Banvit adına ikinci çeyrekte gerçeğe döndü. Kısalarıyla çembere çok daha agresif şekilde giden, sahaya koyduğu enerjiyi dramatik şekilde artıran ve savunmada efordan kısmayan temsilcimiz galibiyete giden yolu da bulmuştu. Jordan Morgan’ın pota altındaki varlığıyla birlikte İsmail Cem Ulusoy, Rıdvan Öncel gibi gençler de Banvit’in fitilini ateşledi. Boyalı alandan bitirmeye yoğunlaşan ve çeyrek boyunca bu bölgeden sadece bir atış kaçıran (10/11) Bandırma ekibi devrenin bitimine saniyeler kala 38-37 öne geçti. Thomas Wilder’ın son saniye basketi konuk takımı devre arasına 38-39 üstün taşıdı.

 

Ev sahibinin yakaladığı havayı devam ettirip, kaydettiği bir başka 30 sayılık çeyreğin ardından final çeyreğine 68-61‘lik skorla başlandı. Bu noktada Ludwigsburg’un oyun disiplini ve savunma yerleşimi neredeyse kaybolmuştu. Boyalı alan sayılarında rakibine 56-18 üstünlük sağlayan Banvit, maçın son 30 dakikasında potasında sadece dört üçlük isabeti görmesinin de etkisiyle, yakaladığı avantajı 34. dakikada çift hanelere çıkardı. Maçı 89-76 kazanan ekibimiz, 2016-17 Şampiyonlar Ligi çeyrek final serisinde devirdiği rakibini bir kez daha yenmeyi başardı.


Karşılaşmanın detaylı istatistikleri için: FIBA Live Stats

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir