Bandırma Notları

Bu hafta TB2L’de alt sıraları oldukça yakından ilgilendiren Bandırma Kırmızı-Pertevniyal maçı için Bandırma’daydım. Banvit ve Efes’in altyapılarından oyuncuları bulunduran bu 2 takımın maçını izlemek gerekirdi elbette.

1995 jenerasyonunda TrendBasket olarak ilk 5’de gösterdiğimiz 2 yetenek Emircan Koşut ve Berk Demir, 1996 jenerasyonunun da milli takımda önemli yeteneklerinden Tolga Geçim, Oğulcan Baykan ve Okben Ulubay da bu maçta izlediğimiz 1997 doğumlu Furkan Korkmaz ile birlikte diğer oyuncular oldu. Elbette Banvit’in geçtiğimiz yaz Antalya’dan getirdiği guard Cem Ulusoy’u da ilk kez detaylı izleme fırsatım oldu.

Maç her iki takım için de büyük önem vadediyordu. Bir ara Bandırma Kırmızı her ne kadar maçı kontrol edip, farkı açsa da, Pertevniyal özellikle de Emircan’ın savunmada blokları, Okben ve Furkan’ın da hücumdaki sayılarıyla maçın içinde kalmayı başardı. Maçın son bölümünü oldukça iyi oynayan Okben’in 5 faul alıp oyun dışı kalması elbette Pertevniyal açısından kötü oldu ve uzatmada kaybettiler.

Ancak buna rağmen özellikle de Emircan Koşut’un da kritik anlarda şut kullanmaktan çekinmemesi ve üstüne isabetler de bulması gelecek adına çok olumlu mesajlar verdi.

Bandırma cephesinde ise geçtiğimiz yaz ilk önce milli takım kampında sakatlanan ve U18 Avrupa Şampiyonası’nı kaçıran, ardından da sezon başı sakatlanıp sezonun ilk yarısını kaçıran Tolga Geçim’i tekrar parkelerde görmek güzeldi. O da maçı 11 sayı, 9 ribaund ve 10 asistle bitirdi ve takımına galibiyeti getiren isim oldu.

Şimdi oyuncular hakkında tuttuğum kısa notlara geçelim…

Emircan Koşut

Anadolu Efes A Takımıyla da bu sene zaman zaman izlediğimiz Emircan, her ne kadar hala fiziksel açıdan % 100 hazır olmasa da, bence şu an Türkiye’nin sahip olduğu en iyi NBA potansiyeli. Özellikle de Bandırma Kırmızı maçında Emircan hakkında gördüğüm en olumlu 2 şey, blok tehdidi-çember savunması (maçı 6 blokla tamamladı, bir o kadar da bozduğu top var) ve şutu. Çok önemli anlarda Emircan orta mesafe ve üç sayı çizgisinin gerisinden şut atmaktan cekinmedi. İsabetler de buldu. Böyle giderse ileride atletizmiyle birlikte çok ciddi bir şut tehdi de olabilir Emircan’ın.

Tolga Geçim

Açıkçası Bandırma seyahetimin ana nedenlerinden birisi sakatlığının ardından tekrar Tolga’yı izlemekti. Öncelikle ilk gözüme çarpan şey, Tolga sakatlığının ardından fiziksel açıdan kilo almış ve eskiye oranla bir hayli kalınlaşmış. Pertevniyal karşısında triple double’a yakın bir performans sergiledi (11 sayı-9 ribaund-10 asist). Hücumda özellikle üstün basketbol zekasıyla ve saha görüşü ile izlemesi keyif veren bir oyuncu Tolga. Bana göre bu jenerasyonun en iyi 5 yeteneğinden de birisi, Avrupa’da da keza en iyi 10-15 oyuncudan birisi diyebiliriz. Elbette Tolga’nın çok hızlı, atletik olmasını beklemek yanlış ve ona haksızlık olacaktır ama özellikle daha hızlı (özellikle ayak çabuklugu) olması gerekiyor. Hücumda bu pek sorun olmuyor ama özellikle savunmada kötü yansıyor. Bu eksilerini de düzelttiği zaman, üst seviyede çok yönlu bir oyuncu olarak Tolga rahat bir şekilde oynayacaktır.

Okben Ulubay

Bana göre Okben, bu jenerasyonun Avrupa’daki en iyi yeteneği. Buna zerre kadar şüphe olamaz. Bu yaş grubunda onun kadar maç içinde olanları anlayan-okuyan başka bir oyuncu yok. Allah vergisi, calışılıp da kazanılamayacak bazı şeylere sahip. Ama sorun ise onun bu yeteneklerini ve kabiliyetlerini ne kadar sahaya yansıtmak isteyeceği ve ne kadar o maçı önemsediği. Bazen öyle bir hata yapıyor ki, inanamıyorsunuz. Bazen öyle bir pas veriyor veya öyle olumlu şeyler yapıyor ki, yine inanamıyorsunuz. Yani en büyük sorunu, istikrar ve davranış. Amerikalıların dediği gibi, Okben için limit gökyüzü. Umarım söylendiği gibi Ivkovic Efes’in koçu olur. Aksi takdirde sıradan ve basit koçlarla Türk basketbolu çok önemli bir yeteneği kaybeder.

İsmail Cem Ulusoy

Banvit’in geçtiğimiz yaz Antalya’dan transfer ettiği Cem Ulusoy’u ilk kez yakından, çıplak gözle izleme fırsatı buldum. İyi bir top hakimiyetine sahip ve daha çok pasa yönelik oynuyor. İyi de pas yetenekleri ve oyun kurma yetenekleri olduğunu söylemek mümkün. Pek fazla şutunu göremedik maçta ama izleyenler, şutunun pek istikrarlı olmadığını söylediler. Fiziksel olarak ilk geldiğine göre gelişme kaybetmiş ancak hala biraz daha 1 numara pozisyonu için güçlenmesi gerek. Gençler Şampiyonası’nda yakından izlemekte elbette fayda var, orada bütün özelliklerini daha iyi görme şansı olacaktır.

Furkan Korkmaz

Furkan, uzunluğuna göre çok iyi bir top hakimiyetine sahip ve 1’den 3’e kadar oynayabiliyor. Çok iyi bir şutör ve skorer olduğunu söylenebilir. İlk defa bu sene Pertevniyal’de bu kadar süre verildi ona ve verilen sürede de 20 sayıyı buldu. Savunmada da ayrıca rakip oyuncunun ne yapacağını çok iyi okuyor ve özellikle pas aralarına girip, top çalabiliyor. Ben şahsen önümüzdeki sene de biraz daha tecrübe kazanıp (fiziksel açıdan da elbette gelişmesi gerek), 2 sene sonra Efes A Takımı’nda oynayabilecek seviyeye geleceğini düşünüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler