Avustralya’da transseksüel basketbolcu ligden men edildi!

Avustralya’da transseksüel basketbolcu Lexi Rodgers’ın kadınlar liginde oynaması yasaklandı.

Avustralya’da transseksüel basketbolcu Lexi Rodgers’a kadınlar liginde oynama yasağı getirildi. WNBL’in bir alt ligi olan NBA1 Kadınlar Ligi’nde Kilsyth Cobas takımında forma giyen transseksüel basketbolcu Lexi Rodgers, ligde mücadele etmekten men edildiği açıklandı.

Rodgers’ın men edilme kararı üç kişiden oluşan bir heyet tarafından verildi. Üç kişilik heyet içerisinde Federasyon Yönetim Kurulu üyesi ve üç kez Olimpiyat şampiyonluğu bulunan Suzy Batkovic, Dr. Peter Harcourt ve doçent Diana Robinson bulunuyor.

Suzy Batkoviç yaptığı açıklamada “Öncelikle Avustralya Federasyonu adına süreç boyunca göstermiş olduğu işbirliği, anlayış ve sabrı için içtenlikle teşekkür etmek istiyorum. Bu konu, gelişmeye devam eden karmaşık bir konu.” dedi.

Bu konu, Golden State Warriors’ın eski oyuncusu Andrew Bogut’un trans bir oyuncunun kadınlar arasında basketbol oynamaması gerektiğini söylemesiyle kamuoyuna açıldı.

Kararın ardından konuşan Rodgers, şu ifadeleri kullandı:

“Basketbol, hayatımın en büyük aşklarından biri. Ülke genelinde oynayan pek çok insan gibi basketbol sahası; kendimi güvende, özgür ve ait olduğumu hissettiğim yer. Bir sporcu olarak oyuna olan bu tutku ve aşk, en zorlu rakiplere karşı en yüksek seviyelerde yeteneklerimin en iyi şekilde oynaması için beni motive ediyor.”

“Federasyondan farklı bir sonuç bekliyordum. Süreçteki kriterlere tamamen iyi niyetle katıldım. Bir sporcu olarak kadın basketbolunda bir yerim olduğuna kesinlikle inanıyorum. Gelecekte bir gün kadınlar liginde basketbolu oynamayı umuyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler