Yazıya öncelikle özeleştiri ile başlamak istiyorum. Sezon başında Tansev Mıhçıoğlu hazırlık turnuvasında Ted Kolejliler’i izlemiştim. Woodside-Penney-Nedim Yücel-Jovo sonrası yenilenen kadrosuyla Ted’in Eurocup’ta ilk gruptan dahi çıkamayacağını düşünmüştüm. Ancak  Ercüment Sunter’in ekibi bana çok sert bir cevap verdi.

İlk Tur

İlk iki maçını kaybeden Ted Kolejliler daha sonra Paok deplasmanında güldü. Evinde şanssız bir şekilde Nizhny Novgorod’a  kaybeden Ted, Alba deplasmanından da mağlubiyetle döndü. Ancak Kolejliler sonra oynadığı 5 maçtan da galip gelerek gruptan 3. olarak çıktılar.

İlk tur geride kalırken Vladimir Golubovic 28.30’luk verimlilik puanıyla, en değerli oyuncuydu.

Son 32

Ted Kolejliler son 32 turuna da mağlubiyetle başladı. Zorlu Sassari deplasmanında ağır bir mağlubiyet alan Ted, daha sonra evinde ağırladığı Fransız temsilcisi Gravelines’ı 71-68’le geçti. Ted belki de en büyük süprizi, Euroleague’den elenen Brose Baskets Bamberg karşısında yaptı. Evinde ağırladığı EL takımını önce 81-68 ile geçti daha sonra deplasmanda da 84-94 ile galip geldi. Dün oynanan Dinamo Sassari karşılaşmasında üçlük olup yağan Kolejliler, bir maç kala zorlu gruptan çıkmayı garantiledi ve tüm Türkiye’nin yüzünü güldürdü.

Peki mütevazi bütçesiyle Avrupa’da fırtına gibi esen, son 32’de son maç oynanmadan çıkmayı garantileyen Ted’in sırrı ne?

sunter

Ercüment Sunter ve Teknik Ekip

Bu başarıdaki en büyük pay sahibi kesinlikle koç Ercüment Sunter ve teknik ekibi. Sezon başından beri her maç üzerine koyan bir Ted Kolejliler var. En önemlisi ise, takımdaki rollerin belirginliği. Ercüment hocanın sistemi o kadar oturmuş ki, ne Euroleague’den gelen Brose Baskets ne de İtalya Kupası şampiyonu Dinamo Sassari o sisteme karşı direnemedi. Valters ve Tucker’in önderliğinde, çok iyi üçlük yüzdesiyle oynayan başkent ekibi, Eurocup’ın en dominant pivotlarından Vladimir Golubovic’i çok iyi kullanıyor. Bu isimleri bir araya getiren, bu bütçeyle bu seviyelere gelen takımda en büyük alkış Ercüment hoca ve ekibine geliyor.

vladimir-golubovic-aykon-ted-ankara-ec13-photo-ted-ankara

Vladimir Golubovic

Bu başarıda Sırp pivota ayrı bir parantez açmak lazım. Sezon başından beri Eurocup’ta gerçekten olağan üstü bir performans sergiliyor. Lakin dünkü Sassari maçında 12/15 şut isabetiyle,  28 sayı-17 ribaund, 4 asist, 3 top çalmayla oynadı ve 7 faul aldı. Tüm bu rakamlar 51 gibi inanılmaz bir verimlilik puanına tekabül ediyor. Golubovic’in bu başarısındaki en büyük etmen takım sistemi ve Golubovic’in karakteri. Ankara’da yaşamamdan dolayı Ted’in çoğu maçına gitme fırsatı buluyorum. Golubovic’in profesyonelliğini izleyen herkes rahatça görebilir. Fiziğinden dolayı çok fazla faule mağruz kalan Golubovic’in ne bir kere biriyle tartıştığını, ne de hakeme bir kere itiraz ettiğini gördüm. İşini her zaman en üst seviyede yapmaya çalışan gerçek bir profesyonel.

Tucker-Valters-Vanja

Takımın liderleri Tucker ve Valters. Oyunun temposunu, seti gerçekten çok iyi ayarlıyorlar. Kritik anlarda sorumluluk alıp takımın bu seviyeye gelmesinde en büyük pay sahiplerinden. Vanja Plisnic ise mükemmele yakın şut performansına imza atabilen bir isim. Ben O’ndan daha fazla süreklilik bekliyorum açıkçası. Dün 6/8 üç sayı ile oynayan Vanja’nın potansiyelini bu istatistikle özetlemek mümkün.

Türk oyuncular

Türk rotasyonunda ise üç önemli isim var; Berkay Candan, Caner Erdeniz, Muhammed Baygül. Caner Erdeniz bence ligimizin en iyi yerlilerinden biri. Geçtiğimiz sezona kıyasla şut yüzdesini de arttıran Caner, savunmada da gerçekten büyük özveriyle iş yapıyor. Tecrübeli ismin 1987 doğumlu olduğunu belirtmekte de fayda var. 1993 doğumlu Berkay Candan ise sezon başında Fenerbahçe’den kiralık geldi. Nedim Yücel’in gidişi sonrası üzerinde büyük sorumluluk olan genç isim, şu ana kadar gayet başarılı bir iş çıkarıyor. Günümüz 4 numaralarında olması gereken şut yüzdesi Berkay’da mevcut. Berkay’ın kendini geliştirmesi gereken kısım ise savunmada daha fazla temasla, daha sert bir basketbol oynaması. Ben Berkay’dan Türk basketbolu adına da çok umutluyum. Son isim ise Muhammed Baygül. 1992 doğumlu genç oyuncu çok iyi bir fiziğe sahip ve savunmada temastan hiç çekinmiyor. Hücumda da yeri geldiğinde şut atmaktan, penetre etmekten çekinmeyen oyuncu süreleri arttıkça, ülkemiz basketbolu adına mutlaka önemli yerlere gelecektir.

Çok iyi niyetli bir oyuncu topluluğu, Ercüment hoca gibi saygı duyulacak bir ismin önderliğinde ülkemizin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Son olarak ise Ankara’lı taraftara seslenmek istiyorum, şehrinizin takımı Ted Kolejliler yalnız bırakılmayı hiç ama hiç hak etmiyor. Gelin hep beraber Ankara Arena’yı doldurup, bu sevinci hep beraber yaşayalım.

kolej_sevinç

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir