Turkish Airlines EuroLeague’de yedinci haftanın kapanış maçı ASVEL ile CSKA Moskova’yı karşı karşıya getirdi. Evinde Olympiakos ve Panathinaikos‘u deviren ASVEL son şampiyonu da şaşırttı.

ASVEL ilk beşi: Jordan Taylor, Edwin Jackson, Livio Jean-Charles, Charles Kahudi, Tonye Jekiri

CSKA Moskova ilk beşi: Mike James, Janis Strelnieks, Nikita Kurbanov, Andrey Vorontsevich, Kyle Hines

Mike James’in sekiz sayısından güç alarak ilk çeyreği 12-17 önde bitiren CSKA Moskova ikinci çeyrekte ise özellikle hücumda büyük sıkıntı yaşadı. Devreyi 8 top kaybıyla bitiren Rusya ekibi, ayrıca (1/10) üçlük ve (5/10) serbest atış isabetleriyle hayal kırıklığı yarattı. CSKA buna ek olarak ASVEL’in agresifliğine karşı rahat savunma ribaundu alamayışının ve zayıf bire bir savunmasının da kurbanı oldu. Rakibinin savunma rotasyonlarını çok iyi okuyan ve 12-0’lık serisinin sonucunda 17. dakikada 29-21 öne geçen ASVEL, Jordan Taylor’ın liderlik ettiği devreyi 33-30 önde kapadı.

  • ASVEL üç sayı çizgisinin gerisinden 5/13 (%38.5) isabet buldu ancak iki sayılık atış yüzdesi (5/17; %29.4) Fransız ekibini zor duruma düşürdü.

 

 

İki takım da ikinci yarıya top kayıplarıyla başladı. Taylor’ın üçlüğü ev sahibini 23. dakikada 44-36 öne geçirdi. Bu andan itibaren CSKA sahaya gücünü yansıtmayı bildi. Savunmada daha sağlam duran, fizik üstünlüğünü bu sahada bir avantaja çeviren konuk takım, Kurbanov’un da ekstra katkılarıyla 46-47 öne geçti. Çeyreği 5 top kaybıyla bitiren ASVEL, Amine Noua’nın son bölümdeki sayılarıyla skora tutundu. Üç sayı çizgisinden yüzdesi gelişen CSKA (bu çeyrekte 3/6) 50-52‘lik üstünlükle son çeyreğe başladı.

Karar çeyreğinin ilk yarısında rakibini ısırmayı sürdüren ASVEL, Charles Kahudi’nin uzak mesafeli üçlüğüyle öne geçti ve son beş dakikaya 58-57 üstün girdi. Maçın genelindeki kalıplar skorun çok yakın olduğu kritik anlarda da yıkılmadı: ASVEL’in ikinci yarıda çeyrek başına dört ve daha fazla top kaybı ile düşük iki sayı yüzdesi; CSKA’nın yüksek iki sayı ve düşük üçlük, serbest atış yüzdeleri, ikinci yarıda düşen top kayıpları; iki takımın da yüksek (20’yi aşkın) serbest atış sayıları. Edwin Jackson’ın dakika kala yaptığı blokta çalınan faul ve Ron Baker’la olan bir pozisyonda aldığı sportmenlik dışı faul, ASVEL adına belirleyiciydi. Son 40 saniye öncesinde skor 64-66 idi.

Mike James’in Jekiri’nin üstüne giderek kaçırdığı turnikeyi Jordan Taylor’ın bitime 13.4 saniye kala attığı üçlük belirledi. (67-66) CSKA son hücumdan yararlanamadı ve ASVEL evinde dörttte dört yapmış oldu.

 

 

Çeyrek Skorları

  • 12-17
  • 33-30
  • 50-52
  • 67-66

Dikkat Çeken Performanslar

 

Maçın kahramanı Taylor’a 8 sayı, 14 ribaundla Tonye Jekiri ve 15 sayıyla Rihards Lomazs eşlik etti.

CSKA adına Mike James 14 sayı, 5 ribaund, 4 asist üretti.

Gelecek Hafta

ASVEL gelecek haftayı Kızılyıldız deplasmanında geçirecek. CSKA Moskova da Fenerbahçe BEKO’yu konuk edecek.


EuroLeague Resmi İstatistik Servisi

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir