Arzu Özyiğit: “Piramit sistemle oyuncu yetiştireceğiz”

Fenerbahçe Öznur Kablo A Takım Menajeri Arzu Özyiğit, sarı lacivertli ekibin EuroLeague Women‘daki grubunu değerlendirdi.

Sohbetimizin ilk bölümünde B grubuna kıyasla biraz daha zor bir grupta olduklarını ifade eden Arzu Özyiğit, aslında bu durumun sezonun kalan bölümü için bir avantaj olabileceğini dile getirdi: “Diğer grup takım seviyeleri açısından biraz daha zayıf kaldı diyebilirim. Grubumuzda geçen sezon playoff oynayan çok ciddi takımlar ve Dynamo Kursk var. Fakat açıkçası hangi grubun daha zor olduğu bizim ilgilendiğimiz bir konu değil. Biz Fenerbahçe olarak sezonun ilk gününden itibaren elimizden gelenin en iyisini yapmak, taraftarımızı mutlu etmek ve üstüne koyarak devam etmek istiyoruz. Öte yandan normal sezona daha zor grupta başlamanın ilerisi için ufak bir avantaj yarattığını da söyleyebilirim. Şayet iyi bir başlangıç yapıp ivme kazanarak gidebilirsek ki bunu yapabileceğimizi düşünüyorum, A grubunda yer almamızı avantaja çevirebiliriz.”

Arzu Özyiğit sorduğum soru üzerine EuroLeague Women’da sezonun olası başlangıç tarihiyle ilgiliyse şunları söyledi: “Henüz kesinleşmiş bir şey yok, biz 2020/21 sezonunu oynamayı çok istiyoruz. FIBA’nın şu aşamada yerel federasyonları takip etme düşüncesinde olduğunu söyleyebilirim. Sezonun başlangıcıyla ilgili iki senaryo üstünde duruluyor ve hangi senaryoda yürürlüğe gireceğini 1 Eylül’deki toplantıdan sonra karar verilecek. Eğer her şey normal giderse sezon 15 Ekim’de başlayabilir fakat insan sağlığını çok ciddi şekilde tehdit edecek bir durumla karşılaşma ihtimalinin belirmesi durumunda 2021 Ocak gibi bir tarihi de sezon başlangıcı olarak öngörebiliriz.”

Ocak ayı senaryosunun gerçekleşmesi durumunda oluşacak belirsizlikten yola çıkarak sorduğum soruda konu Victor Lapena ile yaptığım röportajda da bahsi geçen gelişim takımına geldi. Özyiğit alt yaş gruplarındaki oyuncuların üst seviyeye entegre edilmesiyle ilgili Fenerbahçe’nin yaptığı çalışmaları anlattı: “Piramit sistemi oluşturduk ve buna çok önem veriyoruz. Gelişim ligi takımımızdaki oyuncularımız şu an çalışmalarını sürdürüyor ve oradan try-out’lar sonucunda A takıma seçilen isimler olacak. O takımımızın sorumluluğu A takım asistan koçlarımızdan Ömer Buharalı’da. Bir alt yaş grubundaki takımımızın sorumluğu da Buharalı’nın yardımcısında, onun bir altının sorumluluğu ise üçüncü asistan koçumuzda. Aynı basketbol felsefesinin benimsendiği, benzer basketbolun uygulanmaya çalışıldığı, takibi kolay ve oyuncu gelişimini ön plana çıkaran bir yapı kurmayı amaçladık. Burada kadın basketbolundan sorumlu yönetim kurulu üyemiz Metin Sipahioğlu’nun kararları ve yönlendirmesi de etkili oldu. Hep birlikte görüşmeler gerçekleştirip Victor Lapena başta olmak üzere tüm koçların, takımlarımızdaki her oyuncunun gelişimini izleyebileceği bir sistem yaratmak istedik. Bunun meyvelerini alacağımızı ve A takımda çok daha fazla sayıda genç oyuncuya yer verebileceğimizi düşünüyorum.”

Arzu Hanım ile İzmit Belediyespor’un tarihinde ilk kez EuroLeague Women’da yer alma ihtimalini de konuştuk: “Bence serinin favorisi İzmit Belediyespor. Şu an EuroLeague Women’da kesin olarak iki takımımız var ve üçüncüsünün gelmesini bekliyoruz. Türk takımlarının pandemiye rağmen yatırımlarını devam ettirip üst seviyede rekabet edebilmesi beni çok mutlu ediyor. Türk kadın basketbolunun Avrupa’da ses getirmeye devam etmesi için tüm takımlarımızın en iyi sonuçları almasını diliyorum.”

Kısa sohbetimizin sonunda Arzu Hanım sporcuların yaptığı fedakarlığa dikkat çekti: “Sağlıktan önemli hiçbir şey yok. Yeni sezonda tüm sporculara başarı ve sağlık diliyorum. Bu sporu ayakta tutmak için önemli fedakarlıklar yapıp risk alarak maça çıkıyorlar. Umarım herkes için sorunsuz bir sezon olur.”


Not: Victor Lapena’nın ekibi EuroLeague Women 2020/21 sezonunda Dynamo Kursk, ZVVZ USK Praha, Nadezhda, Perfumerias Avenida, LDLC ASVEL Feminin ve VBW Arka Gdynia ile A grubunda boy gösterecek. Gruba ön elemelerin ardından Miskolc-İzmit Belediyespor eşleşmesinin kazananı dahil olacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler