Fenerbahçe Öznur Kablo A Takım Menajeri Arzu Özyiğit, EuroLeague Women 2020/21 sezonu hakkında TrendBasket’e özel açıklamalarda bulundu.

Ligin oynanmasıyla ilgili ilk etapta hazırlanan planda değişikliğe gidildiğini söyleyen Arzu Özyiğit, üç farklı tarihte, farklı şehirlerde oynanacak bubble fikrinin gündemin ilk sırasında olduğunu ifade etti.

“Şu an EuroLeague Women sezonunun kasım ayı içerisinde başlayacağını düşünüyoruz, FIBA ile yaptığımız toplantılarda bu karar öne çıktı. Fakat normal sezon planlamasına bağlı kalarak ligin oynanması pek mümkün değil. Özellikle ülkeler arası seyahatlerde her an sorun çıkabilme ihtimali hem takımları hem de FIBA’yı tedirgin ediyor. İnsan sağlığı söz konusu olduğu için öncelik ligin en iyi şartlarda oynanmasını sağlamak. Fenerbahçe olarak biz de ilk günden bu yana insan sağlığı öncelik hâline getirilerek sezon planlaması yapılmasını destekliyoruz. Nitekim başkanımız Ali Koç ve yöneticimiz Metin Sipahioğlu’nun konuyla ilgili yaklaşımı ve bize ilettikleri de bu yönde.”

“Üç farklı tarihte oynanacak, üç aşamalı bir bubble planının masada olduğunu söyleyebilirim. İlk iki aşama kasım ve şubat aylarında, çeyrek final eşleşmeleri martta oynanacak. Final Four için ise henüz tarih konuşulmadı. Organizasyonun planı kasım ayında ligi dörder takımlı dört gruba ayırıp her grubu farklı şehirlerde bir araya getirmek. Lig usulü oynanacak maçların ardından gruplarında ilk iki sırayı alan takımların çapraz eşleşmeyle çeyrek final aşamasını oluşturması planlanıyor. Çeyrek final eşleşmeleri ise mart ayı içerisinde başka bir şehirde oynanacak.”

EuroLeague Women’ın sezonla ilgili tek planı bu değil. Özyiğit daha fazla takımın üst tura çıktığı ve bir ara turun daha oynanabileceği ihtimalin de konuşulduğunu fakat takımların görece az maç sayısı nedeniyle ilk düzenlemeye daha sıcak baktığını dile getirdi.

Peki EuroLeague Women’ın üç aşamalı bubble planı hangi şehirlerde hayat bulacak? Özyiğit Fenerbahçe Öznur Kablo’nun da ev sahibi takımlardan biri olmayı düşünebileceğini söyledi.

“Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor, biz de dahil olmak üzere, ligdeki takımlar 2020/21 sezonunun oynanmasını  istiyor. Az önce de söylediğim gibi insan sağlığını birinci öncelik olarak belirleyip tüm planlamayı bunun üstünden yapmaya çalışıyoruz. Organizasyonların hangi şehirlerde yapılacağı henüz belirsiz. FIBA bu konuyu yerel federasyonlarla ve ülkelerin ilgili birimleriyle görüşecektir. Üstlenmek isteyen takımlar olacaktır, bazı takımlara davet gidecektir. Başkanımız ve yöneticimizin de görüşü bu yönde olursa Fenerbahçe olarak gruplardan birine ev sahipliği yapmayı düşünebiliriz. Fakat dediğim gibi bu planı etkileyen birçok farklı faktör söz konusu. Milli takım takvimi, yerel liglerin maç programı ve ülkelerin pandemi önlemleri gibi etkenler hem olası bubble sistemi hem de ev sahipliği konusunda belirleyici olacaktır.”

Onur Coşkun

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir