Andreas Zagklis: ”Paris 2024’te de bazı temel koşullara saygı gösterilmesini bekliyoruz”

FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis, Paris 2024 Olimpiyatları hakkında endişelerini dile getirdi!

Paris organizatörlerinin, Paris 2024 Olimpiyatları öncesinde uygun bir basketbol sahası bulmakta zorlanmaları üzerine Paris’e 210 kilometre uzakta olan Lille’deki futbol stadyumunu kullanmayı düşünmesi üzerine FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis bu durumdan endişe duyduklarını belirtti.

Turnuvada orijinal plan olarak Paris’te bir basketbol sahası kullanmayı hedeflerken Fransa’dan NBA oyuncularının tavanın basketbol için çok düşük olduğunu belirten tepkileri üzerine mart ayında vazgeçilmişti.

Yaz Olimpiyatları Uluslararası Federasyonları Birliği’nin(ASOIF) Lozan’daki genel kurul toplantısında konuşan FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis:

Şu ana kadar 3 salon değişikliğiyle karşı karşıya kaldık ve şu anda da dördüncü üzerinde konuşuyoruz. Bizim sporcularımızın mevcut durumdagörünen çözümle karşı karşıya kalmasını istemeyiz.

Bu konudan endişe duyuyoruz. Belçika sınırına yakın kuzeydoğuda bulunan Lille’de oynamak, oyuncularıParis’teki Sporcular Köyü’nde kalamamaları veya birkaçsaatlik ulaşım süreleriyle karşı karşıya kalması demek.

Sporcularımızın, Olimpik Köy’de kalarak, açılış-kapanış seremonilerine katılarak olimpiyat hissini yaşamaları gerektiğini düşünüyoruz. Yazın en sıcak günlerinde stadyumun şartlarından, bunun dışında sporcuların dinlenebilmesi ve yemekleriyle ilgilenebileceğimiz koşullarda güvenli bir oyun alanı garanti edilip edilemeyeceğinden emin değiliz.

Daha büyük bir stadyumda oynamaktan mutluluk duyarız, organizatörlerin daha fazla bilet satmasına yardımcı olmak isteriz. Ancak oyuncularımız için, önceki tüm olimpiyatlarda olduğu gibi, bazı temel koşullara saygı gösterilmesini bekliyoruz.” dedi.

Lille’deki stadyumun onaylanması halinde erkekler ve kadınlar basketbol turnuvası Ağustos ayında tamamlanana kadar Paris’e gelemeyecek. NBA ve WNBA yıldızlarının olimpiyatlarda varlığı ve basketbolun Fransa’daki popülaritesi nedeniyle Paris 2024’te basketbolun en çok ilgi gören sporlar arasında olması bekleniyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler