Andreas Zagklis: “Genişletilmiş bir kadroya sahip olmak için herhangi bir neden görmüyoruz”

FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis, Avrupa ve dünya basketbolu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Uluslararası Basketbol Federasyonu Genel Sekreterliği görevini yürüten Andreas Zagklis, çeşitli konularda önemli açıklamalar yaptı. Zagklis; EuroBasket’ten EuroLeague’e ve milli takım kadrolarındaki oyuncu sayısına dair birçok konuya değindi.

Sözlerine milli takım düzeyindeki basketbolun son durumu hakkında konuşarak başlayan Andreas Zagklis, FIBA’nın dört yıllık rotasyon ve yeni takvim çalışmalarıyla birlikte milli takımların her zamankinden daha güçlü olduğunu ve iyi geri dönüşler aldıklarını dile getirdi:

“Bu kadar çok üst düzey oyuncunun beklenen katılımı basketbol için harika bir haber. Yeni takvimin arkasındaki sebeplerden biri de buydu ve bir yazımızın EuroBasket’e, bir yazımızın FIBA Dünya Kupası’na, bir yazımızın Olimpiyat Oyunları’na ve bir yaz sezonunun da sadece iki pencere ile oyuncuların dinlenmesi için serbest olması gerektiğini biliyorduk. Bu yaz için, FIBA Dünya Kupası elemelerinin EuroBasket ve diğer kıtasal turnuvalarla birleştiği kıta basketbolunun süper yazı diyebiliriz. Gerçekten milli takım basketbolunun her zamankinden daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Kesinlikle gördüğümüz şey şu ki, milli takım maçlarının düzenli olarak sene içinde de oynanması sayesinde, maçlar için hazır olabilecek tüm oyunculara sahip olmasak bile, taraftarlar milli takımlarına daha da yaklaştılar. Basketbolseverler kendi ülkelerinde milli takımlarını izleme şansına sahip oluyorlar ve bu da onlara yaz aylarında hazırlık maçlarından ana turnuvaya kadar ister müsabakaya katılarak ister televizyondan onları daha fazla takip etme şansı veriyor.”

Zaglkis EuroLeague ile olan ilişkileri hakkında da açıklamalarda bulunurken, aralarında bir süredir devam eden anlaşmazlık ile ilgili müzakereye açık olduklarını ifade etti:

“Konuşup tartışmaya sonuna kadar açık olduğumuzu ve sadece FIBA’nın değil, küresel basketbol ailesinin EuroLeague’e katılmayan kulüpleri konusunda çok net olduğumuzu biliyorsunuz. Ulusal ligler ve ulusal federasyonlar bunları tartışmak istiyor.

Milli takım takvimine saygı duyulmasına ihtiyacımız var. Birleştirilmiş kurallara sahip olmaya ihtiyacımız var. Kulüplerin perşembe ve pazar günleri farklı varyasyonlar altında maç oynamalarına ihtiyacımız yok. Ve hiç şüphe yok ki Avrupa’daki kulüp müsabakalarında daha iyi bir yapılanma istiyoruz. Belirsizlikler bize yardımcı olmuyor. Bu belirsizlik halinin FIBA’nın geçen yıl aldığı inisiyatifi daha da geliştirme ve herkesi aynı masaya getirme çabalarını daha da geciktirdiğini söyleyebilirim.

Kulüpler bana görüşebileceğimiz kişi veya kişileri gösterdiğinde ve masanın diğer tarafında el sıkışabileceğimiz biri olduğunda, FIBA, dünya ve Avrupa düzeyindeki meslektaşlarımla böyle bir tartışmaya ilk katılanlar olacağız.”

FIBA Genel Sekreteri, yakın zamanda Yunanistan Başantrenörü Dimitris Itoudis’in de tartışmaya açtığı milli takım kadrolarının 12 değil, 14 kişi olması konusuna da yanıt verdi. Andreas Zagklis, şu an için böyle düşünce içinde olmadıklarını söyledi:

“Bu yeni bir fikir değil, neredeyse 10 yıl önce ortaya atıldı. Bu kuralı değiştirmek gibi bir niyetimiz yok. İdari bir kural olarak görülmekle birlikte, dinamikleri değiştirebilecek ve rekabet gücü üzerinde ciddi bir etkisi olabilecek bir kuraldır. 16 veya 18 kişilik bir kadroya alışkın olan, belirli bir maç için sadece 12 tane oyuncu seçmek zorunda kalan üst düzey bir antrenör için doğal görünebilir. Ancak iki haftalık bir turnuvada, 12 kişi seçmeniz gerekir. Bu aynı zamanda turnuvanın güzelliğinin bir parçası.

Son derece yetenekli ve nitelikli antrenörlerimiz bu kadroları yönetebilir. Bu, hoşumuza gitmediği için değil, ortada 14 oyuncuya sahip olmanız gerektiğini gösteren hiçbir gerçek olmadığı için reddettiğimiz bir şey. 13 veya 14. potansiyel oyuncunun kullanım süresi minimum düzeyde olacaktır. 2001-2017 yılları arasındaki EuroBasket’lerde 10-11-12. oyuncuların kullanım süresini gördük. 12. oyuncu toplamda 3-4 dakikadan fazla oynamadı, 11. oyuncu ise beş dakikadan fazla süre bulamadı.

Bu yüzden genişletilmiş bir kadroya sahip olmak için herhangi bir neden görmüyoruz. Ne yazık ki, koç Itoudis ve diğer antrenörler önümüzdeki birkaç gün içinde bazı sert kararlar almak zorunda kalacaklar. Ve şunu unutmayalım ki, erkek sporunda yaptıklarımızın her seviyede etkisi var.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler