Spor Toto Basketbol Play-Off 2017’de yarı final serisinin üçüncü maçında Anadolu Efes ve Beşiktaş Sompo Japan kozlarını paylaştı. Anadolu Efes, gergin bir şekilde geçen karşılaşmayı Derrick Brown’ın son saniye basketiyle 66-65 kazanarak seriyi 2-1’e getirmeyi başardı.

Anadolu Efes’in ilk beşi: Jayson Granger-Doğuş Balbay-Cedi Osman-Derrick Brown-Bryant Dunston

Beşiktaş Sompo Japan’ın ilk beşi: Michael Roll-Kenan Sipahi-D.J. Strawberry-Earl Clark-Vladimir Stimac

Karşılaşmada perdeyi açan isim, Derrick Brown’ın üçlüğüyle Anadolu Efes oldu (0-3). Dengeli başlayan mücadelede Earl Clark, takımı adına ilk sayıları kaydetti. Deplasman ekibi, ilk dakikalarda skor üretemezken Anadolu Efes, Jayson Granger’ın orta mesafe isabetiyle farkı 6 sayıya çıkardı (8-2). Pota altından skor bulan Beşiktaş Sompo Japan, oyundan kopmamaya çalıştı. Stimac’ın sayıları, periyot sonuna üç dakika kala yeniden 6 sayıya düşürdü (20-12). Periyot sonunda etkili bir oyun çıkaran Beşiktaş Sompo Japan, aradaki farkı Michael Roll’un dış isabetiyle tek hücuma kadar indirdi. Skor üstünlüğünü kaptırmayan Anadolu Efes, ilk 10 dakikayı 23-19 önde geçti.

Mücadelenin ikinci periyotu oldukça tempolu bir şekilde başlarken Anadolu Efes, kenardan gelen Deshaun Thomas’ın üçlüğüyle skoru 27-19‘a getirdi. Skor anlamında kısır geçen bu bölümde hücumda sıkıntılar yaşayan siyah beyazlı ekipte Koç Ufuk Sarıca, alternatif tercihleri denedi. Rakibine kolay sayı şansı tanımayan Anadolu Efes, Cedi Osman’ın da devreye girmesiyle farkı çift hanelere çıkardı (33-21). Periyot sonunda Anadolu Efes takımı, aleyhine çalınan kararlar nedeniyle soyunma odasına gitti. Oyun bir süre dururken tartışmalar sonrasında yeniden sahaya dönen Anadolu Efes, devreyi 36-35 önde kapadı.

@BJK_Basketbol

İkinci yarıya Jayson Granger’ın isabetiyle başlayan Anadolu Efes karşısında hızlı hücumlarla skor üreten Beşiktaş Sompo Japan, aradaki farkın açılmasına izin vermedi. Bryant Dunston’ın takip smacı, maç bitimine 6 dakika kala skoru 42-37‘ye getirdi. Maçın üçüncü çeyreği de oldukça gergin bir şekilde geçerken Thomas Heurtel, farkı 8 sayıya yükseltmeyi başardı (45-37). Bu bölümde oyunda duraklamalar yaşandı. Beşiktaş Sompo Japan, deplasman ekibine karşı aradaki farkı çeyrek sonunda tek sayıya kadar düşürdü (51-50). Son pozisyonda sahne alan Michael Roll, takımını son 10 dakikaya 51-52 önde geçirerek taşıdı.

Son periyota iki takım da karşılıklı sayılar bularak başladı. Derrick Brown’ın dış isabeti, maç bitimine yedi kala skoru eşitledi (56-56). Kıyasıya bir mücadele içinde geçen dakikalarda arka arkaya sayılar bulan Beşiktaş Sompo Japan, Earl Clark’ın orta mesafe isabetiyle farkı çift hücuma çıkardı (57-61). Savunmada da oyuna üstünlüğü koyan deplasman ekibi, kontrolü bu bölümde eline aldı ve maç bitimine 4:33 kala skor, 57-64‘e geldi. Çeyrek sonunda her top el yakarken çok kritik bir anda sahneye çıkan Derrick Brown, maç sonuna 1 dakika kala skoru 64-65‘e taşıdı. Beşiktaş Sompo Japan, maç sonunda eline geçen şansları değerlendiremedi. Derrick Brown, maçın en önemli topunu 0.2 saniye kala sayıya çevirdi ve Anadolu Efes, sahadan 66-65 galibiyetle ayrıldı.

Maçın İstatistikleri

live.tbf.org

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir