Anadolu Efes – Real Madrid mesaisi

Real Madrid ve Barcelona’nın futbol felsefelerinin aksine basketbolda çok sayıda ortak noktayı paylaştıkları kesin. Bu iki takımın anlayışı milli takımın yapısını da ortaya çıkarıyor aslında. Parkede Real Madrid veya Barcelona varsa sürekli ve belli bir plan dahilinde hareket halinde olan beş tane oyuncu görmek mümkün. Kimi zaman can sıkıcı kimi zaman da yıkıcı olabiliyor bu hareketlilik. Uğraşmak da fazlasıyla zor ancak 2010 yılından bu yana da şampiyonluk yok. Bu Anadolu Efes’i favori yapmaz, en büyük iki favoriden birinin Real Madrid olduğu gerçeğini de değiştirmez ancak değerlendirme yapmamız için de engel değil mevcut beklentiler. Önemli olan doğru oyunu oynayarak telaş yapmamak ve üzerine kurulan yapının er ya da geç bir gün Real Madrid karşısında tehditkar bir hâl almasını sağlamak.

 

Altını çizmek gerekir. Real Madrid’in hızlı hücumları iyi oynuyor olması Anadolu Efes için tempoyu düşürmenin zorunlu veya gerekli olduğu anlamına kesinlikle gelmemeli. Arada böylesine seviye farkı olan iki takım karşılaştığında favori olmayan takım iyi yaptığı şeylere dört elle sarılmalı, sırf karşı takımın oyun özellikleri nedeniyle kendi doğrularından vazgeçmemeli. Anadolu Efes defalarca belirttiğim üzere Heurtel sonrası yaşadığı bazı karışıklardan kurtulma çabasında. Real Madrid karşısında da bu hususta ne kadar başarılı olacağının önemi fazla. Diğer yandan ise gözle görülük bir gerçek var ki Anadolu Efes’in halihazırdaki set temposu, top sirkülasyonu üst düzey bir platformda set oyunu temelinde oynamak için çok yetersiz.

 

Fazla sayıda artı tarafa sahip Real Madrid, doğaldır ki dezavantaj yaşayabilecekleri noktaları cımbızla çekip alma zorunluluğu var. Hücum anlamında ciddi bir dezavantaj bulmak kolay değil, ben derinlere inmeden böyle bir dezavantaj bulamadım ancak savunma kısmında bazı problemlerinin olduğunu söyleyebiliriz.

 

Giannis Bourousis

 

Bourousis’in Panathinaikos hezimetinin ardından kenara çekilmesi ve Pablo Laso’nün Gustavo Ayon’u ilk beşte başlatma tercihi bu savunma sıkıntılarıyla doğrudan ilgili. Özellikle ikili oyun savunmalarında devrilen oyuncuyu yakalamakta ciddi sıkıntılar yaşıyor Bourousis. Oğuz Savaş tarzı bir sıkıntı bu. Aradaki fark ise Bourousis’in bu açığını kapatmak adına Oğuz’un gösterdiği çabanın yarısını bile göstermiyor olması. Hemen her pozisyonda muhakkak yardım getirme alışkanlığına sahip olan Real Madrid için özellikle uzunların geniş alanları kontrol edebiliyor olması pas kanallarını kapatabilme adına fazlasıyla önemli, Bourousis bu noktada epey yetersiz. Sırtı dönük oyunları da kusursuz savunduğunu söyleyemeyiz. Krstic için büyük fırsatlar çıkabilir bu eşleşmeden.

 

Öte yandan Bourousis’in kenarda oyuna dahil olması Andres Nocioni ile birlikte geçirdiği sürelerin de artması anlamına geliyor. Oyun içinde her zaman mücadele düzeyini yukarıda tutar Nocini. 35 yaşında olduğu ve ayaklarının iyiden iyiye yavaşlamaya başladığı gerçeğini ise arka plana atamıyor bu durum. 3 metrede 1,5 metre fark atabilmek mümkün Nocioni’ye. İkili oyunların zaman zaman Nocioni-Bourousis üzerinden, yani Saric-Krstic tarafından oynanması çok da mantıksız gelmiyor bana. Şüphe yok, böyle bir prova görmedik bugüne kadar ama nasıl olduğu fark etmez, bir şekilde fırsata çevrilmesi gerekir bu açığın.. Yine Rodriguez’in de sıklıkla kenardan geldiği ve Fernandez’in varlığı halinde Anadolu Efes serisinde de kenardan geleceğini düşünürsek aynı anda Rodriguez, Bourousis ve Nocioni’nin sahada olduğu bölümler göreceğiz. Dedim ya, cımbızla çekip almak ve işin hücum kısmını bir tarafa koyup olumlu taraftan bakmak gerek.

 

saric

 

Açıkları fırsata çevirmek hücumu yapan takımların elinde ve bu açıkların fırsat olabilmesinin anahtarı topsuz oyuncuların hareket sürekliliğini sağlayarak savunma konsantrasyonunun mümkün olduğu kadar geniş alana yayılmasını sağlamak. Şu anki tabloya baktığımızda ise Heurtel-Krstic ikili oyunlarını hareketsiz seyreden üç oyuncu görüyoruz sıklıkla. Özellikle Cedi ve Saric’in doğru topsuz koşular yapmaları (gerek potaya katlar, gerek doğru şutu bulmak için içeriden dışarıya yaptığı koşular) ceza şutu fırsatlarını da beraberinde getirecektir.

 

Janning’in bu anlamda potansiyel tehdidini sahaya yansıtabilmesi de son derece önemlidir. Zira dediğim gibi hemen her pozisyonda yardım getiren bir takım Real Madrid, topu eline alan herkes, karşısında iki oyuncu görecektir. Bu noktada kararların kesin ve çabuk verilmesi son derece önemlidir. Bu anlamda Panathinaikos karşılaşması yerinde bir örnektir. Panathinaikos, Real Madrid’i farklı bir skorla mağlup ettiyse bunda aslan payını Diamantidis ve Pappas başta olmak üzere bütün takımın hemen her tercihlerini keskin ve süratli olarak yapmalarına vermek gerekir. Kesin olarak verilen kararlar hızlı bir şekilde uygulamaya geçirilince boş şut pozisyonları ve içeri yapılan topsuz koşular neticesinde uygun turnikelerden sıklıkla yararlandı Panathinaikos. Kolay sayılar takımın starlarını daha çok hücumu düşünmeye itti. Zaten Llull-Fernandez-Rodriguez zirvesinde Llull dışındakilerin elit savunmacılar olmaması dengeleri iyice bozdu.

 

Anadolu Efes adına ise umutlanabileceğimiz bir husus değil bu ne yazık ki. Son dönemde alışkanlık halini alan hücumlara geç başlama sıkıntısı herhangi bir savunmayı zorlayabilmek ya da o savunmaların şeklini bozabilmek adına umut verici değil. Tercihleri yapacak oyuncular listesinden Janning’in adının çıkmış olması önemlidir ancak Thomas Heurtel ve Dontaye Draper’a bu anlamda çok da güvenmemek öte yandan şunu da unutmamak gerekir:  Şüpheyi, kararsızlığı kaldırmaz Real Madrid serisi.

 

Stratos Perperoglou Anadolu Efes

 

Perperoglou, tercihlerine rahat güvenilebilecek tek isim belki de. Tecrübesi, kariyeri vs… her şeyi bir yana. Oyunu okuyarak oynayabilmesi onu normalden çok daha önemli yapıyor. Özellikle sırtı dönük oyunlarından son maçlarda olduğundan çok daha fazla değerlendirmek gerekir. Çünkü yardım alacağı ve bu yardımları servislerle cezalandıracağı muhakkaktır. İş dönüp dolaşıp bir kez daha topsuz kısaların hareketli olmasına geliyor. Bu hareketlilik pivotları da rahatlatacaktır. Özellikle pozisyon alma yetisine tüm Avrupa’da en üst düzeyde sahip olan uzunlardan olan Krstic’i.

 

Real Madrid’in savunmasından bahsederken bazı bölümlerde olumlu konuşmak mümkün olabiliyor. Şüphe yok; Ayon önemli bir caydırıcı, Llull savunduğu kişinin başına bela olabilecek bir oyuncudur. Ama görülen en ufak bir ışık varsa o doğrultuda hareket etmek ve asla vazgeçmemek gerekir. Zira Real Madrid’e karşı yapılan planların her daim tutması mümkün değildir.

 

Özellikle ribaundları net aldıktan sonra hızlı hücumlar oynamanın ciddi bir riski olsa da bu tarz hücumlarda bulunacak basketler Real Madrid’in tempoyu düşürmesine neden olur. Sezon boyunca gördük ki Anadolu Efes’in kolay sayı bulabilme adına Heurtel-Krstic ikili oyunlarıyla birlikte tek istikrarlı silahı bu hızlı hücumlar.

 

Gelelim sahanın diğer tarafına. Normaldir. Hücum tarafı son derece tehditkar Real Madrid’in. Yazının başında da belirttiğim üzere perde sonralarında kısaların yaptığı topsuz koşular hemen her setin başlangıcı. Koşuların kaynağı ise üç saniye koridoru. Orada bir araya gelen kısalar iki kola ayrılıyor ve genellikle şutu atması tasarlanan oyuncuya bir uzundan perde geliyor. Ancak bu ihtimalin tutmaması herkesin hareket halinde olması ve çok fonksiyonlu kullanılan perdeler nedeniyle farklı opsiyonların yakalanması adına sıkıntı çıkarmıyor.

 

Pablo Laso, Reyes’in sahada kaldığı bölümler dışında sıklıkla tek uzunlu rotasyonu tercih ediyor ancak Reyes oyunda olsun veya olmasın uzunların boyalı alana yerleşmeleri çok kullanılan bir plan değil. Boyalı alanı verimli kullanabilme yolunda kilit nokta kısaların penetreleri ve Felipe Reyes bitirme ve servis alanlarında mükemmele yakın performansı. Ters eşleşmeleri veya potaya yakın mesafede başlayan sırtı dönük oyunlarını maç boyunca arıyor Reyes. Özellikle ters eşleşmeyi yakaladığında topu alamazsa kısaları -veya pası atamayan kimse- ciddi ciddi haşlıyor. Zira Euroleague’de zirveye oynayan bir takımın herhangi bir ters eşleşmeyi göz ardı etmesi hoş bir durum değil. Aynı zamanda 4-5 kombinasyonlarının da temelindeki isim Reyes. Saha görüşü oldukça yüksek.

 

Real Madrid’in perde kullanımındaki önemli bir fonksiyonu da uzuna pota dibinde uygun imkanlar yaratmak. Özellikle Fernandez potaya yakın mesafede uzunun savunmacısına yaptığı perdelerle –üstüne bizzat sahip olduğu tehditkar oyun yapısını da kullanarak- uzunun savunmacısını alıp götürüyor ve kolay skor imkanları yaratıyor Real Madrid uzunlarına.

 
jaycee-carroll-real-madrid-eb12
 

Kısaların penetrelerinin önemini ise şöyle anlatabiliriz. Pota dibinden dışarı açılan topsuz kısalar aynı zamanda o bölgedeki savunmacılarını taşıyorlar yanlarında. Bu sırada Real Madrid’in uzunları da potadan uzak oluyor sıklıkla, yani yüksek post ile pota arasında ciddi bir boşluk kalıyor ve kısalar da son derece kıymetli penetreciler. Dolayısıyla onları birebirde yakalamak kolay değil, yardım yapmak elzem. Bu da dışarıdaki oyuncuları içeri kaydırarak alanı daraltmaya çalışmak demek, topsuz pozisyon almayı çok iyi bilen Real Madrid kısalarının da üçlük çizgisinde boş kalmaları aynı zamanda. Bu planın en önemli istasyonu Carroll. Sadece şut atan bir oyuncu değil Carrroll, topu üçlük çizgisinde alır almaz içeriye penetre yapabilmesi ve bu penetreleri yüksek yüzdeli göz yaşı damlalarıyla bitirebilme becerisi onun savunmacıları adına son derece kafa karıştırıcı. Zira topsuz koşu sonrası topu aldığında savunmacıları zaman zaman o kafa karışıklığının verdiği kararsızlıkla penetre kanalını kapamak adına bir buçuk adım mesafe bırakmayı tercih edebiliyor. Bu da Carroll için vazgeçilmez bir şut imkanı demek. Son derece verimli kullanılıyor.

 

Aslında böyle kısaları olan bir takıma karşı Doğuş Balbay kuvvetle düşünülmesi ve göz ardı edilmemesi gereken bir tercihtir.  Torku Konya maçında aldığı 23 dakikayı biraz da bununla ilişkilendirmek istiyorum ancak playoff ortamında Ivkovic’in düşük prfilli rakipleri karşısında bile güvenemediği Doğuş’a kısıtlı süreler vereceğinden bile çok emin olamıyorum. Birkan’ın alacağı sürelerin artması ise daha kuvvetli bir ihtimal benim için. Özellikle Janning’in sürelerinden Birkan’a transfer gerçekleşecektir mutlaka. Aynı zamanda tek uzunla ciddi süreler geçiren Real Madrid’e karşı Krstic-Lasme ikilisini aynı anda sahada tutmak hem alçak post’ta kolay yenilmemek hem de hücumda kullanışlı ters eşleşmeler yakalayabilmek adına istikrarlı olarak denenecektir.

 

Real Madrid hücumunun aksaması adına zorlayarak da olsa bulunabilecek bir ışık Rudy Fernandez’in kombinasyondan uzak oyun oynayabilme özgürlüğüne kayıtsız şartsız sahip tek oyuncu olması. İşlerin kötüye gitmeye başladığı dönemler onun zorlamalarını arttırdığı bölümleri de kapsıyor aslında. O topu elinde daha fazla tuttukça takım ritmini kaybedebiliyor belli dönemlerde. Ancak Sergio Rodriguez’in birkaç maçlık düşüşün ardından son iki maçta oynadığı oyun, Fernandez’in sakatlıktan dönecek olması nedeniyle yüksek ihtimalle sakatlık öncesi kadar zorlamalar yapmama olasılığı, en nihayetinde Real Madrid adına işleri zorlaştırabilmek için Anadolu Efes’in fazla ışık vermemesi umut kırıcı. Aynı zamanda Heurtel’le başlayıp Krstic’le biten bir savunma düzeni Anadolu Efes’i ikili oyun bombardımanına tutmak için son derece yeterli bir sebep Real Madrid için. Krstic’ten süre kısmak Heurtel’in hücumdaki en önemli bağlantısını koparmak ve bir numaralı skorerden yoksun kalmak demek, mümkün değil dolayısıyla böyle bir şey. Heurtel’in varlığı ise savunma adına önü alınamaz bir problem. Kısmen çare bulabilmek için Lasme’nin oyunda olması gerekir. Lasme-Krstic arasındaki rol paylaşımı şüphesiz hücumda potadan uzaklıştırır Lasme’yi. Bir köşede de Bjelica bekliyor. Hayli karmaşık ve bilinmeyen sayısı fazla bir denklem bu.

 

Rakip zor ve çok üst düzeyde. Herkes hızlı hücum oynayacaklarını düşünürken saliselik bir karar değişikliğiyle post-up kararı alarak 3 saniyede bunu uygulamaya geçirip kolay skor bulabilecek kadar esnek, hızlı ve bilinmez bir takım. Bunun üzerinden bir kez daha belirtmek gerekir ki Anadolu Efes’in yapması gereken, izleyen herkesi bundan sonraki yıllarda şu an oynanan oyunun gelişip Real Madrid için bile tehditkar bir hâl alacağına herkesi inandırmaktır. Aynı zamanda gayet açıktır ki şu an için bunu başarabilmek adına en büyük sorumluluğu Heurtel ve Krstic taşımaktadır.

5 YORUMLAR

  1. Pekçok açıdan katılsam da ben Perperoglou’nun Heurtel ve Krstic’ten daha kritik bir rolü olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Birkan’ın sürelerinin eskisine göre çok artacağını sanmıyorum, Janning’e güvenmeye devam edecektir Ivkovic. Sonuçta bugüne kadar hep ona uzun süreler verdi. Bir de Reyes’in hücum ribaundlarında çok tehlikeli olduğunu unutmamak gerekir, adam hep içinde ribaund pozisyonlarının. Onu nasıl durduracağız çok merak ediyorum, Krstic-Lasme ikilisinin uzun süreler oynamaları gerekir birlikte. Bana göre en mantıklı çözüm bu.

  2. Heurtel’in artık “büyük” maçlar oynama zamanı geldi. Bence onun için son derece yararlı olacak bir 3 maç seyredeceğiz. Lasme/Krstic mutlaka denenmesi gereken kombinasyondur. Doğuş da ilk maçtaki gibi “durdur ve imha et” üzerinde etkili olacaktır süre verilirse. Tam bir taktik savaşı izleyeceğiz. İlk maçtaki gibi nakış işlercemişcesine yavaş yavaş ve sakin olmak gerekiyor…

  3. Ben bu seri için çok karamsar değilim yeterki Madrid’i 70-75 Sayı aralığında tutabilelim. Zaten Madrid te 1 maç kazanırsak İpekçi’de final four gelir janningle başlarsa dede işimiz zor Dodo üst Düzey savunma yaparsa Takımıda Ateşler. Oyunu hızlandırmadan final four yapabiliriz birde Işın uleb Kısmi var Madrid’te reali şampiyon yapmak isteyebilir uleb

  4. Efes’in tempoyu yükseltmesi gerektiğini nasıl düşünüyorsunuz anlamıyorum. Yüksek tempoda Euroleague’in en iyi takımından bahsediyoruz. Bu yüzden Efes’in tempoyu düşürüp süreyi iyi kullanarak hücum etmesi gerektiğini düşünüyorum.

  5. 25 yıldan fazladır efesli biri olarak real maalesef 2 katımızdan daha güçlü.heurtelin yanından rodrıguez ve llull çok rahat geçecekler,bourosıs,fernandez,carroll,macıolıs,hepsi atıcı .eğer tempoyu artırıp koş koşa girersek facia olur.şu anki oyunumuz tatmin etmiyor eğer her şey yolunda gidersebile en fazla 1 maç alabiliriz. krstıc,heurtel hiç savunma yapmıyor,lasmenin,perperin oyunu önemli,sarıc saatli bomba,seneye çok güçlü,savunmacı,blokçu adamlar şart,dunston,hınes gibi adamlar.ama heurtel guardda olduğunda rakiptakımın hızlı guardlarını savunmamıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Düğüm çözüldü, Final Four yolcuları kesinleşti #EuroLeague | Gecenin maç özetleri

Düğüm çözüldü, Final Four yolcuları kesinleşti Turkish Airlines EuroLeague Final Four yolundaki düğüm, dün akşam oynanan beşinci maçlar sonrasında çözüldü. Dün akşam üç playoff serisinde beşinci...

Türk takımları, playoff’ta Real Madrid’in kâbusu oldu #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague'de boy gösteren Türk takımları, playoff aşamasında eşleştiği Real Madrid'e sorun çıkartmaya devam etti. Avrupa'da bir numaralı kupayı en fazla kazanan takım olan...

Final Four bileti alan Anadolu Efes’e tebrik mesajları yağdı #EuroLeague | GALERİ

Final Four bileti alan Anadolu Efes'e tebrik mesajları yağdı Dün akşam nefesleri kesen bir maç sonunda Final Four bileti alan temsilcimiz Anadolu Efes, tebrik yağmuruna...