Ankara’da düzenlenen Küçük Erkekler Türkiye Şampiyonası Finali’nde son şampiyon Bandırma Kırmızı ve İstanbul şampiyonu Anadolu Efes karşı karşıya geldi.

CjnjEeKWYAA82qO
Karşılaşmaya Eyüp Can Öncü ve Alperen Şengün’ün çember altından ürettiği skorlarla başlayan Kırmızı’ya karşılığı Anadolu Efes açık sahayı hızlı geçerek bulduğu basketler ve pota altında Berk Metin’den gelen sayılarla vermiş oldu. Çeyreğin ikinci yarısında devreye giren Bandırma kısalarına karşı Bekir Mert Tarla ile skor üreten Anadolu Efes oyunu dengeledi ve ilk çeyrek 18-18 eşitlikle sonuçlandı. İkinci çeyrek Enes Bayraktar’ın sürüklediği hücumlarda Koralp Türk’ten de skor katkısı alan Anadolu Efes skorda ve oyunda kontrolü ele alında Bandırma Kırmızı molası geldi. Anadolu Efes çeyreğin kalanında da etkili savunması ile oyunu kontrol etmeyi başardı. Anadolu Efes üstünlüğü ile geçen ikinci çeyreğin arasından soyunma odasına 25-33 İstanbul temsilcisinin üstünlüğü ile gidildi.

İkinci yarıya Ahmet Alkan ve Doğan Yücetaş’ın karşılıklı isabetli şutlarıyla başlandı. Çeyreğin ilk üç dakikası geçilirken maçta ilk kez fark çift hanelere çıktı. Geri dönüş yapabilmek adına tempoyu arttırıp sayılar bulan Bandırma’ya karşı Efes Doğan ve Orhun Arabacı’dan gelen sayılarla farkı tekrar çift hanelere çekti. Bu noktadan sonra üst üste basketler 7-0’lık seri yakalayan Bandırma Kırmızı oyunu tekrar ortaya getirse de final periyoduna 38-42 Anadolu Efes üstünlüğü ile gidildi. Final periyoduna da üçüncü çeyrekteki serisini sürdürerek başlayan Bandırma Kırmızı, Sezgin Akçınlı’nın dış şut isabetiye skorda eşitliği sağladı. Anadolu Efes’in yakaladığı kısa seri ile öne geçmesine karşılığı Eyüp Can’ın tipi ve Ahmet’in çembere toplu gidişiyle veren Bandırma bitime (2:43) kala skoru tekrar eşitledi. Kalan bölümde rakibinin yaptığı basit hataları değerlendiren Anadolu Efes üstünlüğü elden vermedi ve karşılaşmadan 51-55 galip ayrılarak İstanbul Ligi ve Türkiye Şampiyonası’nda mağlubiyet yüzü görmeden şampiyon olmayı başardı!  İki takım geçtiğimiz yıl Isparta’da düzenlenen şampiyonanın çeyrek finalinde karşı karşıya gelmiş ve kazanan taraf Bandırma Kırmızı olmuştu.

Şampiyon Anadolu Efes adına Doğan Yücetaş 11 sayı 7 ribaund, Bekir Mert Tarla ise 10 sayı 9 ribaund ile galibiyetin yıldızları olurken Bandırma Kırmızı’da ise Eyüpcan Öncü’nün 11 sayı 13 ribaundu yeterli olmadı.

Cengizhan Muratoğlu

Türk ve Yugoslav basketbolu, altyapılar hakkında her şey... twitter: @muratogluc

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir