Anadolu Efes geri geldi ama sonunu getiremedi; elde var sıfıra sıfır!

Turkish Airlines EuroLeague organizasyonunun üçüncü haftasında Anadolu Efes, sezonun olağan şampiyon adaylarından CSKA Moskova’yı Abdi İpekçi Spor Salonu’nda konuk etti.

Karşılaşmanın ilk çeyreğinde Bryce Cotton-Alen Omic ikilisiyle oyun aksiyonunun hücum tarafında oldukça başarılı bir performans sergileyen Anadolu Efes, savunmada ise geçen hafta oynanan felaket Olympiakos karşılaşmasına nazaran çok daha agresif bir görüntü ortaya koyma gayretindeydi. Cotton’ın bireysel hücum tercihleri ve Omic’in doğru kullanımı neticesinde kendi skorunu yukarı çekmeyi başaran Velimir Perasovic’in ekibi, basketbolun bu eksenindeki tüm olumlu verilere karşın savunma agresifliğini topsuz oyunda doğru organizasyon ile birleştiremeyince boyalı bölgede ciddi problemler yaşamaktan kurtulamadı. İlk on dakikalık bölümün son aralığında Milos Teodosic ile daha konforlu bir hücum basketbolu ortaya koyan CSKA Moskova, oyun akışındaki yüksek pas temposu ile Anadolu Efes’in savunma organizasyonsuzluğu cezalandırarak ilk çeyreği 26-23 önde kapattı.

Anadolu Efes (@AnadoluEfesSK)
Anadolu Efes (@AnadoluEfesSK)

Thomas Heurtel’in oyun dahil olması ve ribaund konsantrasyonundaki düşüş sebebiyle maçın başındaki savunma agresifliğini muhafaza etmeyi başaramayan Anadolu Efes, CSKA Moskova için aksiyonunun savunma tarafında herhangi bir tehdit oluşturamadı. Vasatın altında yay gerisi savunması yapan ve hemen hemen her forvet hareketinde delinen lacivert beyazlılar, Milos Teodosic ve Nando De Colo’nun birlikte parkede yer aldığı bölümde oyunu kontrol etmekten oldukça uzaktı. Alan savunmasının denendiği ancak pek de parlak geçmeyen bölümde de temsilcimiz adına savunmadaki problemler can sıkmaya devam ederken hücum tarafında ise özellikle çeyreğin ilk aralığında çok fazla bire bir ve zorlama tercihlere yönelip, organizasyondan uzaklaşmak aradaki sayı farkının açılmasını kaçınılmaz hale getirdi. Nando De Colo’nun son hücumda bulduğu iki sayılık basket ilk yarının skorunu tayin etti ve son şampiyon soyunma odasına 49-37 önde gitti.

Üçüncü çeyrekte, maçın başında sergilediği savunma agresifliğini yeniden hatırlayan ve topu daha iyi koşturmaya başlayan Anadolu Efes, savunma kaynaklı hızlı hücum sayılarıyla aradaki sayı farkını kapatmayı başardı. CSKA Moskova bu bölümde De Colo ve Khryapa ile skor üretmeye devam etse de savunmada sergilenen performans ve kötü ikili oyun tercihleri temsilcimizin momentumu ele geçirmesine yardımcı oldu. Bu bölümün tamamında ribaundlarda oldukça verimli bir görüntü ortaya koyan ve Thomas Heurtel’in de oyunda olduğu aralıklarda ekseriyetiyle Bryce Cotton bulmayı amaç haline getiren Velimir Perasovic’in ekibi, doğru basketbol oynadığı çeyrekte farkı tek hanelere indirip, karar on dakikasına 69-63 geride girdi.

Anadolu Efes SK (@AnadoluEfesSK)
Anadolu Efes SK (@AnadoluEfesSK)

Final çeyreğine de üçüncü çeyrekteki görüntüsüyle giren ve üç sayı çizgisinin gerisindeki performansını her geçen dakika yukarı çeken Anadolu Efes, başından beri geride götürdüğü mücadeleye müthiş geri dönüş çabaları neticesinde ortak olmayı bildi. CSKA Moskova’nın hücumda gösterdiği reaksiyona inanılmaz bir oyun içi istekle yanıt vermenin yanı sıra Thomas Heurtel ve Derrick Brown’ın skorer oyunuyla maçın bitimine üç buçuk dakika kala skoru eşitlemeyi başaran lacivert beyazlılar, Koç Dimitris Itoudis’e molayı aldırdı. (82-82)

Dimitris Itoudis’in molasının ardından savunmada tüm pozisyonları doğru okuyan ve Anadolu Efes’in oyun kurucu temelli bire bir hücum aksiyonlarına kalmasını sağlayan CSKA Moskova, hızlı hücum sonrası Nando De Colo’dan bulduğu basket faul ile birlikte skoru 86-82’ye getirerek lacivert beyazlıları mola almak zorunda bıraktı. Mola dönüşünde de hücumdan boş dönen temsilcimiz karşısında Milos Teodosic ile bir üç sayılık basket bulan ve oldukça avantajlı bir konuma gelen CSKA Moskova, Anadolu Efes’in Desahun Thomas’tan bulduğu üç sayılık baskete engel olamayınca bu kez mola alan taraf Koç Itoudis oldu.

Mola dönüşü Nando De Colo ile serbest atış çizgisini ziyaret eden ve oyunun geri kalan bölümünde de hata yapmayan Rus ekibi, Anadolu Efes’i 93-87 mağlup ederek Turkish Airlines EuroLeague’deki üçüncü maçında üçüncü galibiyetini elde etti. Lacivert beyazlı temsilcimiz ise kötü başladığı EuroLeague sezonunun üçüncü maçında da galibiyetle tanışamamış oldu.

Bireysel istatistikler

euroleague.net
euroleague.net
euroleague.net
euroleague.net

Şut kart

euroleague.net
euroleague.net

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler