THY EuroLeague ve BSL’de hedefleri doğrultusunda ilerleyen Anadolu Efes’te Genel Menajer Alper Yılmaz, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Tivibu Spor’da Ribaund programına telefonla bağlanan Alper Yılmaz, takımın bu sezonki durumunu değerlendirirken yeni oyuncu Vasilije Micic hakkında da konuştu ve şunları söyledi:

“Sezonun çoğunu geçirdik ama asıl kritik dönem bundan sonra başlıyor. EuroLeague’de her maç zor. Şu an istediğimiz noktadayız ancak daha iyi bir pozisyonda olabilirdik. Maç sonunu iyi oynayamadığımız maçlar var, onları da daha iyi oynasaydık daha iyi bir konumda olabilirdik. Ancak ilk hedefimiz olan playoff hedefimiz için iyi bir noktadayız. EuroLeague’de zayıf takımın olmaması, her maçın ciddiye alarak oynanması sonucu çok değiştirebilir. Alttaki grup bize çok yakın. Barcelona ve Olympiacos bizden bir galibiyet gerideler. Alttaki grup ile aramızda üç galibiyet var gibi gözüküyor ancak kötü bir dönem geçirirsek oraya da düşebiliriz. Bu formumuzu sürdürürsek üst sıralarda da kalabiliriz. Hedefimiz öncelikle playoff. Playoff yapabilirsek ev sahibi avantajı için mücadele edeceğiz. Ekim ve Kasım aylarını iyi geçirdik. Aralık ayında takımda hem EuroLeague hem de BSL’de bir düşüş oldu. Ocak ayından itibaren de toparladık gibi gözüküyor ama esasında yüzlerimizin Nisan sonunda, Mayıs başında gülüyor olması gerek. 

Biz çok yeni bir takımız. Bu sezona dokuz yeni oyuncuyla başladık. Geçen sezonu kötü geçirdik ve bu sezon daha iyi bir konumda olmayı amaçladığımız sezonda dokuz yeni oyuncunun takıma alışması, Koçumuz Ergin Ataman’ın sistemine adapte olması belli bir süreç. Gittikçe her taş daha da yerine oturacaktır. Pozisyonum gereği benim için önemli olan maçı kazanmak. Savunma ya da hücumla kazanmaktan ziyade benim için kazanmak önemli ancak savunma basketbolu oynandığı zaman kendi adıma mutlu oluyorum ve izlerken daha da keyif alıyorum. Tabii basketbol da benim oynadığım döneme göre çok değişti. İnsanların, oyuncuların algıları ve beklentileri değişti. Daha skorlu ve spektaküler hareketlerle dolu maçlar oynanıyor artık. Dediğim gibi, önemli olan iyi oynayıp maçı kazanmak. Oyunun iki tarafını da daha iyi oynamaya çalışıyoruz. Sadece hücum ya da savunmanın yetmeyeceğinin bilincindeyiz. Eksikliklerimizi de gün gün çalışarak kapatmaya çalışıyoruz. Savunmamızı da geliştirdiğimizi görmek bizim için ayrı bir mutluluk. Ancak dediğim gibi Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında BSL ve EuroLeague playoffları oynanırken bu savunmanın en üst seviyede olması gerek. Bunun yanında iyi hücum etmeyi de unutmamamız gerek tabii ki.

Biz Vasilije Micic’i TOFAŞ döneminden bu yana takip ediyorduk esasında. Zalgiris’e gitmeden önce de transfer listemizde olan bir oyuncuydu. Kendisi Zalgiris’te çok iyi bir sezon geçirdi ve EuroLeague seviyesinde neler yapabileceğini gösterdi. Bizde de doğrusunu söylemek gerekirse bizim de beklentilerimizin üzerinde bir performans ortaya koyuyor. Ancak herhangi bir oyuncuyu ön planda tutmak yerine takımdaki isimlerin birlikte hareket ettiği, takım oyununun hakim olduğu bir takımı tercih ederiz organizasyon olarak. Neticede herkes önemli ve Micic de kendisine verilen görevi layığıyla yapıyor. Bundan sonra da yapacağını düşünüyorum. Kendisi çok iyi bir sporcu, basketbol ile yaşayan bir insan. Bize de çok iyi katkı veriyor, kendisine teşekkür ediyorum ama dediğim gibi önemli olan takımın kazanması, takım oyunu, takımın birlikteliği.”


Yunus Emre Ak

Mail: [email protected] Twitter: @namidigerwhite

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir