Almanya, Dirk Nowitzki’nin formasını emekli ediyor!

Almanya Milli Takımı, Dirk Nowitzki’yi onurlandırmaya hazırlanıyor.

EuroBasket 2022’nin açılış gününde ev sahibi Almanya, Dirk Nowitzki’nin 14 numaralı formasını emekli edecek.

Almanya Basketbol Federasyonu yaptığı açıklamada emekli edilme töreninin 1 Eylül’de oynanacak Almanya – Fransa maçından önce gerçekleşeceğini duyurdu. 153 kez Almanya forması giyen Dirk Nowitzki, Almanya tarafından forması emekli edilen ilk isim olacak.

NBA’de Dallas Mavericks’te giydiği 41 numaralı forma ve Almanya’da giydiği 14 numaralı forma emekli edilen Nowitzki yaptığı açıklamada ”Federasyon tarafından böyle bir teklif aldığımda ilk olarak onur duydum. Çok güzel bir sürprizdi, Köln’de beni nelerin beklediği konusunda heyecanlıyım. FIBA EuroBasket’in bir elçisi olarak, harika takımların yapacağı heyecan verici maçları sabırsızla bekliyorum. Köln ve Berlin’deki taraftarların salonları tamamen doldurduğu harika bir atmosfer olacağını umuyorum.” ifadelerini kullandı.

Nowitzki’nin formalarının emekli edilmesi Dallas Mavericks’te 41, Almanya’da 14 numaralı formayı bir daha kimsenin giyemeyeceği anlamına geliyor.

Almanya Basketbol Federasyonu başkanı Ingo Weiss ise yaptığı açıklamada ”Dirk formasının emekli edilmesini sonuna kadar hak etti. Her zaman Almanya için oynamaya istekliydi ve 153 uluslararası maçta harika performanslar sergiledi. Dirk, olağanüstü bir oyuncudan çok daha fazlası. Onu onurlandırmak için uygun bir ortam bulduğumuz için mutluyum” ifadelerinde bulundu.

Dirk Nowitzki, NBA’de attığı 31,560 sayıyla NBA tarihinde en çok sayı atan oyuncular sıralamasında 6. sırada yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler