Adetokunbo’nun hikayesi

Güneş gözlüğü, çanta veya saat satarak geçimini sürdüren Adetokunbo ailesinden Giannis, geçtiğimiz günlerde NBA’e ilk adımını attı. Giannis Adetokunbo, 2013 NBA Draftında Milwaukee Bucks tarafından 15. Sırada seçildi. Gelen haberler 19 yaşındaki Giannis’in Avrupa’da kalmayacağı ve direkt NBA’e gideceği yönünde.

NY Times’a verdiği röportajda Adetokunbo bazen evlerinde yiyecek bir şey olmadığını, güneş gözlüğü-çanta-saat gibi eşyaları satamadıkları için bazı günler aç kaldıklarını belirtmişti. Elbette Adetokunbo’yu basketbola başlatan koçtan onun hikayesini dinlemek, nasıl keşfedildiğini duymak daha güzel olacaktır.

Bizde Adetokunbo’yu açık bir basketbol sahasında, Sepolia yakınlarında keşfeden Spiros Velliniatis’e ulaştık. Gelin şimdi hep birlikte Amerika’nın konuştuğu Giannis Adetokunbo ve dört kardeşinin hikayesini, onları keşfeden Yunan koçtan dinleyelim…

Her şey 6 yıl önce başladı. Sepolia’daki bir açık basketbol sahasına gitmiştim. Aslında benim gibi basketbol koçu olan dostum Basilis Xenarios’u ziyarete gitmiştim. İzler izlemez hem mental, hem de fiziksel olarak karakteristik özelliklerinden çok etkilendim. Arkadaşıma neden kendi kulübünde oynatmadığını sordum. Bana 2 senedir her şeyi denediğini, ancak Giannis ve kardeşini basketbol oynamak için kandıramadığını söyledi. Benim için büyük bir şanstı. Hemen Filathlitikos basketbol kulübündeki (o sıralar vasat bir takımdı) üst yöneticilerden Lucas Karakousis ile konuştum. Lucas’a Giannis ve kardeşlerinin ailesine iş bulabilir misin diye sordum. Kulüp oyuncuları denedikten sonra kabul etti. Denemede baş antrenör Takis Zivas da vardı. 4 kardeşin takıma gelmesi yönünde olumlu görüş verdi. Smyrlis Giannis, kulübün yöneticisi, projeye sıcak baktı ve anlaştık. Adetokunbo ailesinin macerası burada başladı!

Projenin ilk 3 senesi bir sürü çıkış ve düşüşle geçti ancak biz kontrol etmeyi bildik. Bu projenin bir parçası olduğum için çok mutluyum. Kulüp ve çocukların bana güvendiği için de… Geçmişe dönüp baktığım zaman, onları basketbol oynarken hiç izlememiştim ancak fiziksel becerileri, karakterleri ve başarılı olmak için gösterdikleri arzu benim bu cesur kararı almamda en önemli etkendi. Bu gerçekten çok cesur bir karardı, çünkü hiç basketbol oynarken izlemediğiniz çocukları bir kulübe öneriyorsunuz ve denemesini istiyorsunuz.

Onların becerilerine inanıyorum ve Giannis de eğer aç mütevazi kalmayı başarırsa NBA’de de önemli bir etki yaratacağını düşünüyorum.

0’dan da daha azdılar. Gerçekten çok iyi bir hikaye. Çok kolay film yapabilirsiniz. Bu çocuklar basketbol oynamayı reddetti. John 12-13 yaşındayken futbol oynuyordu, Thanasis okulunda 110m engelli koşucusuydu ancak bu sporlar faturaları veya borçları ödemiyor. Onlar ilk başta futbol veya atlet olacaklarını düşünmüştüler ancak şu anda hepsi birer basketbolcu. Giannis ise NBA draftında seçildi…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler