Adem Bona: “Türkiye Milli Takımı için oynamaktan çok mutluyum”

Pınar Karşıyaka’nın genç oyuncuları Görkem Doğan ve Adem Bona, Karşıyaka Spor Kulübü YouTube kanalında yayınlanan soru cevap etkinliğine konuk oldu.

Öncelikle karantina süreci hakkında konuşan iki oyuncu konu hakkında şunları söyledi:

 Görkem Doğan: “Genel olarak basketbolcular çok fazla antrenman yaptığı için bu pandemi sürecinde, normalde bulamadığımız kadar boş vakit bulduk. Bu vakti elimizden geldiğince verimli kullanmaya çalışıyoruz. Kondisyonerimizin programı doğrultusunda formumuzu korumaya çalışıyoruz. Bir yandan zor geçiyor bir yandan da güzel geçiyor, daha önce yapmadığım yemekleri yapmaya başladım. İzlemediğim dizileri izlemeye, okumadığım kitapları okumaya fırsatım oldu. Bu açıdan iyi geçiyor tabii ki ama umarım bu süreç çabucak geçer ve biz de bir an önce sahalara döneriz. Üniversite sınavına gireceğim için ders çalışıyorum, hiç yapmadığım bir şey olarak kurabiye yapmayı öğrendim.”

Adem Bona ise karantina süreci hakkında:

“Bu karantina bana iyi geldi. Omzumdan bir sakatlığım vardı ve ben de bu süreci iyileşmek için kullanıyorum. Football Manager oynuyorum. Oyunda Karşıyaka’nın başına geçtim ve işler şu an güzel gidiyor.” ifadelerini kullandı.

Pınar Karşıyaka’ya katılma ve basketbolda altyapı serüvenleri konusu sorulan Görkem Doğan, şu şekilde yanıt verdi:

 “Öncelikle ben okul takımlarında oynuyordum. Daha sonrasında Beden Eğitimi öğretmenim beni Efes İlkadım’a yazdırdı. Efes İlkadım ile İstanbul’a kampa gittik. Oradan döndüğümüzde basketbola dair bir şey düşünmezken Okan Kılıç ve Tuğrul Taşkıngenç, evimize geldiler ve aileme ‘Görkem’i istiyoruz ve elimizden geldiğince kendisine tüm şartları sunmaya çalışacağız’ dedi. Ailem en başta bu duruma çok ön yargılıydı ama sonrasında eskiden basketbol oynayan dayım bizi aydınlattı ve ben de bir ay içerisinde macerama altyapısı çok iyi olan bir kulüpte başlamış oldum.”

Basketbola başlama sürecini anlatan Adem Bona da şunları söyledi:

 “Ben Nijerya’da ilk olarak futbol oynuyordum. Daha sonrasında bir basketbolcu bana geldi ve ‘senin boyun uzun, neden futbol oynuyorsun?’ diye sordu. Futbol oynuyordum çünkü Nijerya’da en popüler spor futboldu ve herkes futbol oynuyordu. Sonra aynı kişi anneme gelerek beni basketbol antrenmanlarına almak için izin istedi. Annem ilk başta kabul etmedi ancak bir kerelik gitmek kaydıyla kendisini ikna ettik. Antrenmanlara gittiğimde herkesin sıçradığını gördüm ve bu durum çok hoşuma gitti. Ben de sıçramayı seven bir çocuktum. Basketbol hayatım o şekilde başlamış oldu. Nijerya’da yalnızca haftada 1-2 defa basketbol oynayabiliyordum onu da sokak basketbolu şeklinde oynuyordum. Daha sonrasında bir adam benim basketbol oynarken videolarımı çekti ve Türkiye’deki antrenör arkadaşı Türkay Çakıroğlu’na gönderdi. Türkay Çakıroğlu da beni beğendi ve Türkiye’ye getirdi. Önce İstanbul’a geldim bir yıl sonra da Karşıyaka’ya gelmiş oldum.”

Alt yaş kategorilerinde Türkiye Milli Takımı’nda forma giymesinin ona neler hissettirdiğini anlatan Adem Bona, şunları söyledi:

“Gerçekten çok mutluyum. Türkiye Milli Takımı’nda forma giymenin benim için çok iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Milli formayı giymek çok kolay bir şey değil o nedenle çok gururluyum. Nijerya’dan geldim ama antrenörlerim, takım arkadaşlarım beni çok kolay bir şekilde benimsediler. Kesinlikle dışlama gibi bir durum olmadı. Ben de Türkiye Milli Takımı için oynamaktan dolayı çok mutluyum. Bu benim için çok büyük bir şey.” şeklinde yanıt verdi.

Ayrıca Adem Bona, antrenör Gökhan Güney’in onu U16 Avrupa Şampiyonası kadrosuna almak için,  ‘Adana’ya Gel Gidek’ şarkısını ezberlettiğini söyledi

 “U18 Milli Takım kampı başladığında antrenörümüz Gökhan Güney, beni yanına çağırdı ve ‘Adana’ya Gel Gidek’ şarkısını açtı ve şarkıyı bilip bilmediğimi sordu. Ben de kendisine bilmediğimi söyleyince ‘Bu şarkıyı ezberleyeceksin, yoksa seni takım almam’ dedi. (Gülüyor) Ben de kendisine ‘Gökhan ağabey, şarkıyı bilmiyorum nasıl söyleyeceğim?’ dedim. Sonrasında turnuvaya 1.5 ay kala şarkıyı ezberlemeye başladım. Takımda Adanalı bir arkadaşım vardı, Furkan Haltalı… Furkan bu şarkıyı bana öğretti. Sonrasında ben U16 Milli Takımı kampına katıldım. Benim bu şarkıyı söylediğim ilk videoyu izlemişle, bana ‘Şarkıyı burada da söyleyeceksin’ dediler. Ben de Bosna Hersek karşılaşması sonrasında söyledim.”

Kariyer hedefleri hakkında konuşan ikili soruya şu şekilde yanıt verdi:

Görkem Doğan: “Öncelikle Basketbol Süper Ligi’nde ismi geçen bir basketbolcu olmak isterim. Bir EuroLeague takımında forma giyip bir EuroLeague şampiyonluğu kazanmaksa en büyük hedefim ve hayalim” ifadelerini kullanırken Adem Bona ise: “EuroLeague oynamak isterim. Bunun yanısıra NBA’de de bir kariyere sahip olmayı çok isterim. Kariyerimi de Türkiye’de noktalamak isterim.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler