ABA Ligi, Dubai ekibinin lige girişi için mart ayında oylama yapacak

ABA Ligi takımları, mart ayında yapılacak bir toplantıyla Dubai ekibinin lige girişi konusunda nihai kararı verecek.

Uzun süredir Avrupa basketbolunun manşetlerinden inmeyen Birleşik Arap Emirlikleri pazarı ve Dubai ekibiyle alakalı gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Yakın gelecekte Turkish Airlines EuroLeague‘de bir Dubai takımının yer alacağına artık neredeyse kesin gözüyle bakılırken bu takımın ABA Ligi katılımı konusunda da önemli bir gelişme gündemdeki yerini aldı.

Mozzart Sport’un yaptığı habere göre ABA Ligi takımları, dün yaptığı toplantıda mart ayının ortasında bir araya gelmeye ve lige katılmak için başvuruda bulunan Dubai ekibinin organizasyona kabul edilip edilmeyeceğini oylamaya karar verdi. Bu toplantının, 12-15 Mart tarihleri arasında düzenlenmesi bekleniyor.

İçerikte aktarıldığı kadarıyla kulüpler şu anda Dubai ekibini lige kabul etmeye olumlu bakıyor ancak birliktelik esnasında bu takımın ABA Ligi’nde davetli statüsünde yer alacağı ve organizasyonun karar alma süreçlerinde söz hakkı olmayacağı ifade ediliyor.

Dubai ekibinin ABA Ligi’ne girebilmesi için ligde yer alan tüm takımların olumlu yönde oy kullanması ve oybirliğine ulaşılması gerekiyor.

Daha önce gelen haberler, Dubai cephesinin organizasyona sunduğu teklifin ilk aşamada 2 yıl için 3 milyon dolar olduğu fakat sonrasında bu teklifi 3 yıl için 4.5 milyon dolara yükselttiği yönündeydi.

Eğer bu anlaşma mart ayından yapılacak toplantının ardından resmiyet kazanırsa Dubai temsilcisi 2024-25, 2025-26 ve 2026-27 sezonlarında ABA Ligi’nde yer alacak. Gelecek olan para ise organizasyon ve organizasyonda yer alan diğer takımların giderleri için harcanacak. Öte yandan taraflar anlaşmaya vardığı takdirde ilerleyen dönemde bu sözleşme beş yıla kadar uzatılabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler