12. TÜBAD Mehmet Baturalp Turnuvası heyecanı başlıyor!

 Türkiye basketbolunun önemli yapıtaşlarından birisi olan Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD), yeni sezon öncesinde düzenleyeceği Mehmet Baturalp Hazırlık Turnuvası’nda Avrupa’nın önemli takımlarını konuk edecek.

Anadolu Efes, Banvit, Darüşşafaka Tekfen ve Khimki Moskova’nın katılacağı 12. TÜBAD Mehmet Baturalp Hazırlık Turnuvası’nın basın toplantısı bugün Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlendi.

Lansmanda önemli açıklamalarda bulunan TÜBAD Başkanı Çetin Yılmaz, derneğin yeni projesini duyururken turnuva hakkında konuştu. TÜBAD Genel Sekreteri Murat Özyer ise organizasyon takvimini basınla paylaştı.

“Türk basketbolunda antrenörlerin hak ettiği konumu daha da sağlamlaştırması için çaba sarf ediyoruz. Gerçekten de TBF’ye teşekkür ederiz. Her konuda yardımcı oluyorlar. Bir uyum içerisindeyiz. Antrenörlere, yabancı antrenörler konusunda bir kriter konulması devrim niteliğinde bir katkı oldu. Geçtiğimiz yıllarda parmakla sayılacak Türk antrenörü varken bugün yabancı antrenörler sınırlandı. Burada söylemek istediğim şu: Yabancı antrenörler gelmesin değil, bu kriterlerin konulma nedeni kaliteli yabancı antrenörler gelmesi. Tekrar söylüyorum burada bir milliyetçilik tarzı bir yaklaşım yok. Yabancı antrenör gelmesin değil, kaliteli yabancı antrenör gelsin çünkü Avrupa’nın en iyi iki üç liginden birindeyiz. Yabancı oyuncular konusundan da TBF ile yaptığımız temaslar sonuç verdi. Yabancı oyuncu kısıtlamasına gidiliyor. Bu Türk Milli Takımı için de çok yararlı olacak. TBF’ye fikirlerimize duyarlı olduğu için teşekkür ediyorum. 1800’e yakın üyemiz var.” ifadelerini kullanan Yılmaz yeni projeyle birlikte Yönetim Kurulu üyelerinin ayrıldığı komiteleri açıkladı:

“Daha etkili bir yönetim oluşması için komiteler oluşturduk. Başkan olarak Yönetim Kurulu’ndan herkesi bir komitenin başına atama kararı aldık. Bütün antrenörler ve üyeler de buna olumlu yaklaştı. Kadın basketbolu için Ekrem Memnun komitenin başında. Kendisi de komiteye bağlı bir komite oluşturdu. Türk kadın basketbolu hakkındaki sorunlarla o ilgilenmeye başladı. Antrenörlerin sorunlarının kılcal damarlarına inmek adına iyi bir gelişme. Erkek basketbolunda deplasmanlı liglerde antrenörlerin karşılacağı sorunlara Orhun Ene bakacak. Onun da bir komitesi var. Orada da alt komitesi var. Yönetim Kurulu üyesi olarak Orhun Ene bize bilgi verecek. Anadolu basketbolu ile ilgili komiteden Necati Güler sorumlu. Altyapılardan Ertuğrul Erdoğan sorumlu. Türk basketbolunun hoşumuza gitse de gitmese de kaçınılmaz bir sorunu basketbol okulları. Orayı da derli doplu bir duruma getirilmesi için basketbol okullarından Gencay Baytimur’u sorumlu tuttuk. TÜBAD websitesinden ise Cem Akdağ sorumlu. Çok iyi bir çalışma. İyi bir ekip var. TÜBAD’ın websitesi ABD’de bulunan NCAA sitesi kadar informatik olacak. Akademik olarak basketbolun derinliğini oradan alıyorsunuz. Avrupa’nın en iyi basketbol eğitimi veren sayfalarından birisi olacak. İletişim ve sosyal medyadan da Murat Özyer sorumlu. Kendisi çok özverili çalışıyor.  Uluslararası ilişkiler konusunda Ergin Ataman’ın katkıları oldu. Bugün seminerler yapılırken aynı zamanda turnuvalar olacak. Buradaki oyuncuların geliş-gidişi Ergin Ataman üzerinden olacak. Projelerden Derya Aydın sorumluyken sponsor ve mali işlemler için Ufuk Sarıca görevlendirildi. Bu organizasyonun başkanlığını ben yapacağım. Yardımcılığında ise Hakan Yavuz’u görevlendirildik.”

Diyabetli Çocuklar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hatun da toplantıda görüşlerini belirtti. Organizasyon kapsamında Tip 1 diyabetli çocuk ve gençlerin ünlülere karşı oynayacağı gösteri maçına değinen Hatun, “Turnuva sayesinde bu hastalığı da anlatma fırsatı bulacağız. Tip 1 hastalığını kimse anlayamaz. Genç takımların katılacağı turnuvaya ön ayak olan basketbolcu Alper Saruhan, tip 1 diyabet hastası. Bu turnuvayla hem tip 1 diyabetli çocukların basketbol heyecanını yukarıda tutmayı hem de bu hastalığın sorun olmadığını göstermek istiyoruz.” dedi.

21 Eylül günü başlayacak TÜBAD Mehmet Baturalp Turnuvası ve Diyabetli Çocuklar – Ünlüler maçının yanında TÜBAD Doğan Hakyemez Gençler Turnuvası’nda da geleceğin oyuncularının kozlarını paylaşacağı TÜBAD’ın turnuva takvimi şu şekilde:

@_TUBAD

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Ertuğrul Erdoğan: “Saha içinde birçok sorunumuz var”

Basketbol Şampiyonlar Ligi'nin birinci haftasında Dinamo Sassari deplasmanından 93-84 mağlup ayrılan Galatasaray'ın başantrenörü Ertuğrul Erdoğan maç sonundaki basın toplantısına katıldı. Tarihindeki ilk Şampiyonlar Ligi serüvenine...

Anadolu Efes TÜBAD Turnuvası’nı üçüncülükle noktaladı

Anadolu Efes, 14. TÜBAD Mehmet Baturalp Turnuvası'nı üçüncülükle tamamladı. Bu yıl 14.sü düzenlenen TÜBAD Turnuvası'nda Anadolu Efes, Galatasaray karşısında üçüncülük maçı için sahaya çıktı. Şampiyonun...

Fenerbahçe Beko, Galatasaray Doğa Sigorta’yı mağlup etti ve finalde Darüşşafaka Tekfen’in rakibi oldu

14. TÜBAD Mehmet Baturalp Turnuvası'nda Fenerbahçe Beko ve Galatasaray Doğa Sigorta karşı karşıya geldi. Karşılaşmayı kazanan 93-81'lik skorla Fenerbahçe Beko oldu. Fenerbahçe Beko ilk beşi:...