Portekiz’de düzenlenen U20 Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın final gününde son karşılaşmasına çıkan Türkiye, Bosna Hersek’i 81-70 yenerek turnuvayı on beşinci sırada tamamladı.

Dünkü Hollanda yenilgisiyle bu kategoride B Klasmanı’na düşen Millilerimiz ikinci çeyrek hariç üstün bir oyun koydu ortaya. Üçüncü çeyreğin üçüncü dakikası içerisinde 44-36 geri düşen Türkiye, Sevgi Uzun ve İlayda Güner’in üstün performansları sonrası skoru dengeleyip sahadan 11 sayı farkla galip ayrılmayı bildi.

Turnuvanın bireysel performanslar anlamında en şaşalı maçını oynayan Türkiye’de Sevgi’nin (14/22) ile 34 sayı, 4 ribaund, 9 asist, 2 blokluk ve İlayda’nın da (13/18) ile 27 sayı, 13 ribaund, 2 top çalma, 5 blokluk performansları dikkat çekti.

Bosna cephesi ise Milina Miseljic’ten aldığı 36 sayı, 4 ribaund, 1 asist, 2 top çalmalık katkıya rağmen turnuva sonunculuğundan kurtulamadı.

Türkiye, turnuva sonucunda Bosna Hersek ve Litvanya ile birlikte B Klasmanı’na düştü. İsrail’in Eilat şehrinde düzenlenmekte olan B Klasmanı Avrupa Şampiyonası’nda finale çıkan Slovakya ile Almanya, A Klasmanı’nda yer almayı garantiledi. Klasman yükselecek son takım Belarus ile Hırvatistan arasındaki üçüncülük maçının kazananı olacak.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir