Turkish Airlines Euroleague’de Final Four öncesi, euroleague.net’in Fenerbahçe’nin blok kralı oyuncusu Ekpe Udoh ile yapmış olduğu röportajı sizler için çevirdik. Keyifli okumalar!

Öncelikle bu mükemmel sezon için tebrikler Ekpe. Bu takımla sahada olmak nasıl bir duygu ve Euroleague’de oynamaktan ne kadar zevk alıyorsun?

“Teşekkürler. Şimdiye dek harika bir sezon geçiriyoruz. Sezona yavaş bir başlangıç yapsak da zamanla takım kimliğimizi bulduk ve Top 16’ya güçlü bir şekilde girdik. Kişisel olarak ise benim için çok özel bir deneyimdi. Buraya gelmeden önce, son birkaç yılda ya sakatlıklar geçirdim ya da gittiğim takımlarda istediğim süreleri alamadım. Buraya gelip mükemmel bir koç ile çalışmak ve böyle bir takımın parçası olarak büyük başarılara imza atmak mükemmel.”

Onun için oynadığın bu sürede Zeljko Obradovic’in neden Avrupa’nın en başarılı koçu olduğunu anlayabildin mi? Daha iyi bir oyuncu olmana yardımı oldu mu?

“Herkesin dediği gibi o bir çılgın. Koç ile aramızdaki bir aşk nefret ilişkisi.  Yaptığımız çalışmaların zorluğundan nefret ediyoruz ama başarıyı ve bize sağladığı özgürlüğü seviyoruz. Benden maç içinde agresif olmamı ve oyun planına sağdık kalmamı istiyor. Başarılı bir şekilde ilerliyoruz ve onun, bu başarılara yıllardır ulaştığını öğrendim. O, işte bu yüzden basketbolun gelmiş geçmiş en iyi koçlarından biri.”

obradovic-udoh

İstatistiklerin sezon başından Top 16’ya, oradan da playoffa doğru hep artan bir grafik izledi. Sezon devam ederken yaşadığın bu gelişmeyi nasıl açıklayabilirsin?

“Sadece ileriye bakıyorum. Daha çok konsantre oluyorum, daha çok alışıyorum. Hala hatalı yürüme kararlarına tam olarak alışamasam da bunların Avrupa’ya alışma sürecimin birer parçası olduğunu düşünüyorum.”

Fenerbahçe, Laboral Kutxa ile bu yıl hiç karşılaşmadı. Böylesine kritik bir maça çıkmadan önce rakibin hakkında neler öğrenmek istersin?

“Final Four’daki her takım burada olmayı hak ediyor. Herkes oldukça sert oynayacak. Elbette rakip analizleri yapacağız ve bir oyun planımız olacak ancak yılın bu zamanında yaptığınız işte rahat olabilmeniz gerekir. Neleri yapabildiğimize odaklanıp yeni oyunlarla, yeni düzenlemelerle nasıl daha iyiye gidebileceğimize bakmalıyız. Bunu tüm sezon boyunca yaparak olduğumuz noktaya geldik, olay sadece rakiplere odaklanmak değil. Asıl önemli olan kendimize odaklanıp nasıl daha iyiye gidebileceğimizi düşünmek. Zorlu bir rakip olduklarını biliyoruz. Videolar izleyip oyun planlarını öğreneceğiz. Hiç düşünmeden söyleyebilirim ki Darius Adams’ı biliyorum ve sezon boyunca onlar için çok önemli bir oyuncu oldu. İyi bir uzunları [Bourousis] ve şutörlerinin olduğunu biliyorum. Sezon başında kimsenin, onların buralara geleceğini düşündüğünü zannetmiyorum. Maç anı geldiğinde mücadeleye hazır olacağız.”

Berlin’de karşılaşacağın Ioannis Bourousis’i daha önce izledin mi veya hakkında takım arkadaşlarınla hiç konuştun mu, yoksa seninle karşılaşacak olan o mu?

“Birkaç maçını izledim. Alçak postta oldukça yetenekli ve üçlük de atabiliyor, aslında bu sezon %48 civarı bir yüzde ile isabet buluyor. Gerçekten iyi bir performans ortaya koyuyor. Sahaya çıktığımda hazır olacağım ve mücadele edeceğim. Sonunda da neler olacağını göreceğiz.”

Final Four tecrübesi olan takım arkadaşların sana neler anlatıyorlar?

“Sadece anın tadını çıkarmamı. Oradaki taraftarlarımızla birlikte Berlin’de olmak muhteşem bir atmosfer yaratacak. Sadece anın tadını çıkar ve takım için varını yoğunu ver.”

Bazı diğer takım arkadaşların gibi Euroleague şampiyonluğu küçükken hayalini kurduğun bir başarı değildi. Şimdi ise bunun ne anlama geldiğini biliyorsun, senin için şampiyonluk neler ifade ediyor?

“Oldukça fazla şey. NBA dışındaki en iyi ikinci kupa. Bunun yanında, Fenerbahçe ve Türkiye tarihinde bu bir ilk olacak. Yani Türkiye bizim arkamızda. Şu noktadan sonra durum sadece bizimle sınırlı değil. Türkiye’de yaşanan onca şeyden sonra bu, insanları gülümsetebilmemiz için güzel bir fırsat. Onlara hala umut olduğunu, eğer birlikte çalışırsak tüm hedeflerimize ulaşabileceğimizi gösterebiliriz.”


  • Ekpe Udoh’un euroleague.net adresine verdiği bu röportajın aslına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Murat Akcan

İletişim: [email protected] Twitter: @akcanmrat

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir