Geri1 of 7

TB ÖZEL | Jan Vesely ve son beş EuroLeague sezonunda MVP seçilen oyuncular

(Tasarım: Sena Keleş/TrendBasket)

Fenerbahçe Beko’nun Çek pota altı oyuncusu Jan Vesely sergilediği performansla EuroLeague’de bu sezonun MVP’si seçilmeye en yakın isimlerden biri.

20.48 verimlilik puanı ortalamasına sahip Jan Vesely’nin verimlilik puanı ortalamasında önünde Mike James ve Alexey Shved bulunuyor. Mike James 21.25 verimlilik puanı ortalamasıyla oynarken 26.22 verimlilik puanı ortalamasına sahip olan Alexey Shved EuroLeague’de bu sezon dokuz maça çıkıp toplamda 236 verimlilik puanı elde etti. Jan Vesely 21 maçta forma giyerek 403 verimlilik puanı topladı.

Sarı lacivertli ekibin oyununa yaptığı katkının yanı sıra bireysel gelişiminde de önemli yol kateden Jan Vesely sezonun şu ana kadar olan bölümünde 2.48 asist ortalamsıyla oynuyor. Asist ortalamasında Jan Vesely Fenerbahçe Beko’nun Kostas Sloukas’tan sonraki yaratıcısı Marko Guduric’in önünde yer alıyor. Marko Guduric bu sezonun şu ana kadar olan bölümünde 2.33 asist ortalamasıyla oynadı.

Öte yandan Jan Vesely’nin bireysel gelişimindeki en dikkat çekici unsurlardan biri de serbest atış yüzdesindeki inanılmaz değişim. 2014/15 sezonundan bu yana Fenerbahçe’de forma giyen Jan Vesely ilk sezonunda %49.1, ikinci sezonunda %45.3, üçüncü sezonunda %55.7 ve dördüncü sezonunda %70.7 serbest atış isabetiyle oynadı. Jan Vesely bu sezon %82.5 serbest atış isabetiyle oynuyor.

Jan Vesely’nin gelişimi bu noktaya ulaşmışken oyuncunun sergilediği performansın MVP ödülünü almayı hak ettiğini düşünmek çok zor değil. Peki, son beş sezonda Jan Vesely’nin bu sezon kazanmaya yakın olduğu ödülü kazanan oyuncular ne yapmış? Sezonu hangi istatistiklerle tamamlamışlar? Şut yüzdeleri nasılmış? Bu soruların yanıtlarını bulabileceğiniz içeriğimizi vakit kaybetmeden incelemeye koyulalım.


İstatistikler | euroleague.net

Geri1 of 7

TB ÖZEL | Jan Vesely ve son beş EuroLeague sezonunda MVP seçilen oyuncular

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir