Geri1 of 7İleri

TB ÖZEL | Jan Vesely ve son beş EuroLeague sezonunda MVP seçilen oyuncular

(Tasarım: Sena Keleş/TrendBasket)

Fenerbahçe Beko’nun Çek pota altı oyuncusu Jan Vesely sergilediği performansla EuroLeague’de bu sezonun MVP’si seçilmeye en yakın isimlerden biri.

21.80 verimlilik puanı ortalamasına sahip Jan Vesely’nin verimlilik puanı ortalamasında önündeki tek oyuncu Alexey Shved. 25.88 verimlilik puanı ortalamasına sahip olan Alexey Shved EuroLeague’de bu sezon sekiz maça çıkıp toplamda 207 verimlilik puanı elde etti. Jan Vesely 15 maçta forma giyerek 327 verimlilik puanı topladı.

Sarı lacivertli ekibin oyununa yaptığı katkının yanı sıra bireysel gelişiminde de önemli yol kateden Jan Vesely sezonun şu ana kadar olan bölümünde 2.73 asist ortalamsıyla oynuyor. Asist ortalamasında Jan Vesely Fenerbahçe Beko’nun Kostas Sloukas’tan sonraki yaratıcısı Marko Guduric’in önünde yer alıyor. Marko Guduric bu sezonun şu ana kadar olan bölümünde 2.31 asist ortalamasıyla oynadı. Jan Vesely ayrıca Anadolu Efes’in sezon başında ana yaratıcı olması beklenen Shane Larkin’i de asist ortalamasında geçti. Shane Larkin EuroLeague’de forma giydiği 14 maçta 2.50 asist ortalaması yakaladı.

Öte yandan Jan Vesely’nin bireysel gelişimindeki en dikkat çekici unsurlardan biri de serbest atış yüzdesindeki inanılmaz değişim. 2014/15 sezonundan bu yana Fenerbahçe’de forma giyen Jan Vesely ilk sezonunda %49.1, ikinci sezonunda %45.3, üçüncü sezonunda %55.7 ve dördüncü sezonunda %70.7 serbest atış isabetiyle oynadı. Jan Vesely bu sezon %84.8 serbest atış isabetiyle oynuyor ve EuroLeague’de bu alanda yedinci sırada.

Jan Vesely’nin gelişimi bu noktaya ulaşmışken oyuncunun sergilediği performansın MVP ödülünü almayı hak ettiğini düşünmek çok zor değil. Peki, son beş sezonda Jan Vesely’nin bu sezon kazanmaya yakın olduğu ödülü kazanan oyuncular ne yapmış? Sezonu hangi istatistiklerle tamamlamışlar? Şut yüzdeleri nasılmış? Bu soruların yanıtlarını bulabileceğiniz içeriğimizi vakit kaybetmeden incelemeye koyulalım.


İstatistikler | euroleague.net

Geri1 of 7İleri

TB ÖZEL | Jan Vesely ve son beş EuroLeague sezonunda MVP seçilen oyuncular

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir