Geri1 of 2İleri

Pınar Karşıyaka, Akatlar’da da galip gelerek çeyrek finale yürüdü

Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin Son 16 Turu’nda eşleşen iki temsilcimiz, Beşiktaş Sompo Japan ile Pınar Karşıyaka, eşleşmenin ikinci ayağında Akatlar Arena’da kozlarını paylaştı. İlk maçtan 75-70 galip ayrılan Karşıyaka, deplasmanda da 90-83 kazanarak çeyrek finale çıktı.

Beşiktaş Sompo Japan’ın ilk beşi: Michael Thompson -Michael Roll-D.J. Strawberry-Earl Clark-Vladimir Stimac

Pınar Karşıyaka’nın ilk beşi: Mike Green-J’Covan Brown-Mateusz Ponitka-Dajuan Summers-Josh Owens

Hafta sonundaki lig maçının önemli bir belirleyicisi olan hücum ribaundlarında iki takım da agresif başlarken, Josh Owens’ı hareketli şekilde boyalı alanda topla buluşturan Karşıyaka ilk üç dakikayı 7-3 önde geçti. İkili oyun savunmasında adam değişen ve tuzaklı savunması gerek alçak posttaki ters eşleşmelerle gerek Owens ile cezalandırılan Beşiktaş, Stimac’ı kullanarak hücumunu kurguladı. Yayın gerisinden de yüksek yüzdeyle oynayıp farkı düşük tutan ev sahibi, alçak postu zorlayarak rakibini faul problemine sokmayı hedefledi. Rakibinin ikili oyun zaaflarını değerlendirmeyi hedefleyen Karşıyaka, dokuzuncu dakikada 20-19 öndeyken iki takımın taraftarları arasındaki gerilim ve ses bombalarının patlaması sonucu maç durakladı. Yaklaşık 20 dakikalık aradan sonra yeniden başlayan maçın ilk çeyreği konuk ekibin 24-22‘lik üstünlüğüyle sona erdi.

Kendi oyunundan uzaklaşarak alçak post temelli, yavaş tempolu bir oyuna dönen Siyah Beyazlılar, çoğunluğu serbest atışlardan gelen sayılarla 11. dakika biterken 26-24 öne geçti. Strawberry, Weems ve Kenan gibi parçalarla arka alandaki baskısını artıran Beşiktaş, Weems’in art arda iki üçlüğüyle farkı yediye çıkararak Karşıyaka’ya çeyreğin ikinci molasını aldırdı (32-25). Mike Green ile hücum düzenlerini devam ettirmeye çalışan Karşıyaka, Beşiktaş savunmasının sertliği karşısında ilk çeyrekteki pozisyonları bulmakta zorlandı. Ev sahibi, dış atışlardaki yüksek yüzdesiyle skorda önde kaldı ve 18. dakikada çift haneli üstünlüğü yakaladı (43-33). Beşiktaş, oyunun kontrolünü eline geçirerek devre arasına 51-37 üstün girdi.

İkinci yarıya karşılıklı üçlüklerle girildi. Hücum ribaundlarındaki etkinliğini sürdüren Beşiktaş, 23. dakika biterken 62-48‘lik üstünlüğünü devam ettirdi. Dajuan Summers’ın aktivitesini artırması ile hücumda bir saldırı noktası daha edinen Karşıyaka, hücum ribaundlarını zorlayarak farkın daha da açılmasına izin vermedi. Buna ek olarak, Brent Petway ile boyalı alanda varlık gösteren İzmir temsilcisi çeyreğin bitimine 05:42 kala farkı sekize indirdi (62-54). İki takım da oyun yoğunluğunu çeyreğin orta bölümünde yükseltti ve fark 8 ile 12 arasında değişti. Alçak postta oyunu yıkan Beşiktaş’ı doğru zamanda gelen yardımlarla savunan ve kısalarının penetreleri ile farkı eriten Karşıyaka, son çeyreğe 72-69 geride girdi.

Potaya gitme inadını sürdürerek Beşiktaş savunmasına  boyalı alanda üstünlük kuran Karşıyaka, 73-72 öne geçerek maçta uzun süre sonra ilk kez üstünlüğü yakaladı. Beşiktaş’ın maç boyunca işlediği alçak postu ve ikili oyunları savunmanın yöntemini doğru zamanlı yardımlar ile bulan konuk ekip, bitime beş buçuk dakika kala 78-74 öne geçti. Agresif show-up’la karşısında üç sayılık atışlar için koridor bulamayan Beşiktaş, Mike Green’i de bire birde savunamayınca son iki dakikaya geride girdi ve maçı da 90-83 kaybederek Basketbol Şampiyonlar Ligi’ne veda etti.

Geri1 of 2İleri

Pınar Karşıyaka, Akatlar’da da galip gelerek çeyrek finale yürüdü

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir