Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan, Final Four’da finale saatler kala açıklamalarda bulundu. 

Fenerbahçe’nin bu seviyeye gelme sürecini anlatan Onan, Fenerbahçe Final Four takımıdır düşüncesini kazandıklarını vurguladı. Diğer Türk temsilcilerimizin de kazandığı başarılara ve Türk basketbolunun yükselişine değinen Onan: “Fenerbahçe, Ülker ile birlikte bu sürecin tohumlarını çok önce attı. 7-8 EuroLeague takımı olup orada ilk 8’e kalmaya çalışıyordu. Salon bittikten sonra daha iyi nasıl götürebiliriz dedik. Avrupa’da en iyi koç kimse onu getirmek lazım diyerek Avrupa’nın tartışmasız en kariyerli koçuyla anlaşmaya vardık. Çok güzel bir koç, çok da güzel bir salonun var. Bunun devamında ise yönetim kısmında da Maurizio ve ben, Obradovic ile birlikte takıma katıldık. Maurizio gibi birinin de takıma katılmasıyla seyircinin de çok önemli bir reaksiyon göstermesi lazımdı. Bu takımlar kolay kurulmuyor. Ciddi maliyetler ile kuruluyor. Her geçen gün kombine sayısı arttı ve Avrupa standartlarına bilet fiyatlarını getirdik. Böyle olunca da ciddi bir organizasyon ortaya çıkmaya başladı. Üç sene üst üste Final Four oynanması çok önemli. Herhangi bir takım için eğer burada 5-6 sene bulunuyorsanız şampiyonluk elbet gelecektir. Her şeyi yapıp güçlü bir lobi, güçlü bir takım haline geliyorsunuz. Rakipler ve hakemler de size saygı duyuyor. Herkesin kafasında ‘Fenerbahçe Final Four takımıdır’ düşüncesi oluşuyor. Önce bunu kazandık.” dedi.

Oyuncuların rahat olmasını gerektiğinin altını çizen “Hoca daha rahat. Oyuncular ise hep şunu söyledim: Zaten büyük bir iş başararak Final Four’a kaldı, bundan sonra kendilerini sıkmamaları ve keyfini yaşamaları lazım herkese Final Four oynamak nasip oynuyor. Bence bugün de otel, soyunma odasında veya aşağıda basketbol konuşmamaları lazım. Kendilerini stres altına almasınlar. Stres altına girmeye gerek yok. Oyuncular kesinlikle basketbol konuşmasınlar. Bu maç ne olacak gibi konulardan sıyrılmamız lazım. Bu finalde çok önemli fakat artık sahaya çıkıp normal bir EuroLeague maçı oynuyormuşlar gibi oynamaları gerekiyor. Rahat olsunlar. Ülke basketboluna baktığımız zaman takımlarımız çok kolayca buralara geliyor. Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde Banvit, EuroCup Kadınlar’da dört takımımız, EuroLeague Kadınlar’da Fenerbahçe’de final oynadı. Ciddi şekilde takımlar Avrupa’nın zirvesinde yer alıyor. EuroLeague’de en iyi 8 takım içinde 3 Türk takımı yer aldı. Galatasaray EuroCup kazandı. Bu Türk takımlarının ne kadar ciddi bir lig olduğunu kulüpler bazında gösteriyor. Şu an Fenerbahçe bunu en çok sürdüren ekip.” ifadelerini kullandı.

Yaşanan bilet sıkıntısına da değinerek sözlerini sonlandıran Ömer Onan’ın açıklamaları şu şekilde:

“EuroLeague bu tür organizasyonları şehrin belediyesi ile yapıyor. Geçen sene de Berlin Belediyesi ile yapmışlardı.Sonra Belgrad ile yapacaklar fakat şimdi sıkıntılar olursa Federasyon olarak bizden de yardım istediler. Bizde iyi yapılmasını iyi sağlamak için departman arkadaşlarıdımızı seferber ettik. Çoğu şeyin koordinasyonunu biz sağladık. Ev sahipliği çok özel bir şey. Tabii ufak sorunlar da oluyor. Bugün daha sık güvenlik önlemleri olacak. Herkesin vakitlice maça gelmesi, bileti olmayanın da çok zorlamaması lazım. Yoğun bir güvenlik setleri olacak.”

Barış Cevahir

baris.cevahir@trendbasket.net

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir