Geri1 of 5İleri

CSKA Moskova-Olympiakos | #F4Glory

Turkish Airlines EuroLeague Final Four 2017’nin ilk maçında CSKA Moskova ile Olympiakos Sinan Erdem Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Başından sonuna değin büyük çekişmeye sahne olan Avrupa basketbolunun geleneksel mücadelesinden zaferle ayrılan taraf, takım geleneği olduğu üzere CSKA Moskova’yı geriden gelip, 78-82 mağlup eden Olympiakos oldu. Yunanistan temsilcisi bu sonuçla birlikte Turkish Airlines EuroLeague Final Four’da finale yükselmiş oldu!

Karşılaşmanın ilk çeyreğinde basketbol kalitesinden ziyade iki ekip açısından da savunma agresifliği ön plana çıktı. Takımların sık sık serbest atış çizgisini ziyaret ettiği bu on dakikalık bölümde Milos Teodosic’in oyuna girdiği aralıktan itibaren daha doğru hücum etmeye başlayan CSKA Moskova, savunmada da Vassilis Spanoulis temelli ikili oyun aksiyonlarına çözüm üretmeyi başarınca oyundaki üstünlüğünü rakibe görece kabul ettirdi. Olympiakos cephesi ise Georgios Printezis’in alçak post tercihlerine sık sık başvururken hücumda ortaya konan kısır performans tempo akışının sağlanmasına engel oldu ve Koç Dimitris Itoudis’in ekibi ilk çeyreği 18-12 önde kapattı.

Begüm Ünal/TrendBasket

Begüm Ünal/TrendBasket

İkinci çeyreğin ilk aralığında hücumda daha doğru tercihler yapan ve Vangelis Mantzaris’in bulduğu üç sayılık atışla farkı iki sayıya indiren Olympiakos, devamında boyalı bölge savunmasında kırmızı alarm vermeye devam edince yakaladığı ivmeyi sonuca bağlayamadı. 22-20’nin ardından ikili oyunların ardından boyalı bölgeden ürettiği sayılarla 8-0 seri yakalayan CSKA Moskova 30-20 öne geçmeyi başardı. Olympiakos sbu serinin ardından Georgios Printezis ile bir üç sayılık basket bulsa da çeyreğin devamında Milos Teodosic’in oyun liderliğini üstlenerek üst üste iki üç sayılık isabet bulmasıyla Rus temsilcisi skorda 36-25 öne fırladı. Milos Teodosic’in dominasyonunu sürdürdüğü bu çeyreğe ise noktayı Dimitrios Agravanis koydu; ilk yarının bitime saniyeler kala üç sayılık basket bulan Yunan oyuncu aradaki farkı azaltsa da CSKA Moskova soyunma odasına 40-33 önde gitmeyi bildi.

İlk yarı son topunda Dimitrios Agravanis’in bulduğu üç sayılık basketle üçüncü çeyreğe moralli başlayan Olympiakos, Milos Teodosic’in parkede olmadığı ilk bölümde aradaki sayı farkını üçe kadar indirmeyi başardı. (46-43) Milos Teodosic’in oyuna girdiği andan itibaren ise oyunun kontrolünü yeniden ele geçiren bir CSKA Moskova vardı. Hücumda daha iyi organize olan ve Yunan temsilcisine karşı dizginleri ele almaya çalışan CSKA Moskova üçüncü çeyreğin son sekasına 60-49 önde girdi. Son sekansta Vangelis Mantzaris’in de çeyrek biterken kaydettiği üç sayılık basketin yadsınamaz katkısıyla 11-4 seri yakalayan Olympiakos, aradaki sayı farkını dörde indirip, final çeyreğine 64-60 geride girdi.

Begüm Ünal/TrendBasket

Begüm Ünal/TrendBasket

Final çeyreğine üçüncü çeyrekteki ivmesi ve savunma agresifliğini koruyarak başlayan Olympiakos, ilk üç dakikalık bölüm sonunda farkı bir sayıya kadar indirdi. (69-64) Karar çeyreğinin ikinci sekasında da başarılı grafiğini sürdüren Olympiakos uzun süre geride götürdüğü maçta bitime üç dakika yirmi saniye kala skoru 71-71’de eşitledi. Nefes kesen mücadelenin son sekasında önce Vassilis Spanoulis ardından da Erick Green ile bir üç sayılık basket bulan Olympiakos bitime (41.9) saniye kala 76-79 öne geçti. Oyun içi yoğunluğun zirve yaptığı son sekansta hata yapmayan Olympiakos, zorlu mücadeleden 82-78 galibiyetle ayrılarak Turkish Airlines EuroLeague Final Four’da finale yükseldi!


Turkish Airlines EuroLeague – Resmi istatistik servisi | CSKA Moskova – Olympiakos

Geri1 of 5İleri

CSKA Moskova-Olympiakos | #F4Glory

Onur Coşkun

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir