Cennet Kraliçesi canavara dönüşüyor

Lesser Antilleri, Karayip Adaları’nın cennet kraliçesi olarak bilinen ve görüp, görebileceğiniz en sevimli takım adalarından biridir. Kimse bu sevimli Kraliçe`nin Amerika`nın son 50 yıldaki en büyük felaketini yaratacağını düşünmemişti.

17 Ağustos sabahı Harvey ‘’Tropikal Fırtına’’ statüsünü kazandı, 24 Ağustos`a kadar süren Meksika Körfezi yolculuğunda dördüncü seviye kasırga kuvvetine ulaştı ve Rockport`tan Teksas`a giriş yaptı.

Panik havası

Günler öncesinden  ulusal yayında, internette, gazetelerde sürekli ‘’Hurricane’’ uyarısı yapılmıştı, 25 Ağustos Cuma günü eşimle marketleri dolaşıyorduk, iki üç damacana su alabilmek için ama yoktu. Komşumuzun uyarısıyla elektrik ve su kesintisi ihtimali nedeniyle küvetlerimizi su doldurup, iki adet el lambası aldık. İzmir`de sel felaketleri yaşamıştık daha önceki dönemlerde lakin bu gelenin farklı bir şey olduğunun farkına varıyorduk. Cuma sabahı itibariyla kesintisiz sağanak başladı, Pazar akşamı yer yer sel baskını haberleri geliyor, ilk gece kesilen elektriğin korkusuyla sürekli camda nöbet bekliyorduk.

Ve 28 Ağustos Pazartesi sabahı , Houston başka bir güne uyanıyor!

Hafta başladığında üzücü haberler art arda geliyor, bir an kendimizi ‘’Gölcük Depremi’’ sabahında hissediyoruz, gece üzerine uyuduğunuz şehiri sabah uyandığınızda aynı bulamama durumu.

Buffalo Bayou, San Jacınto River, Cypress Creek, Greens Bayou’dan taşan sularla Houston`ın %80`i sular altında… Kurtarma botlarıyla kurtulan bebekler, tavan arasına sıkışıp, baltayla çatıyı kırıp kurtulan yaşlılar, aracıyla sular altında kalan kadınlar, selde başkalarına yardım etmeye çalışırken suyun içinde elektrik çarparak hayatını kaybeden gönüllüler…. İnsanın içini acıtan lakin Air Bot veya Zodiac’ınız yoksa oturup, sadece Weather Channel ve CNN`den takip edebileceğiniz olaylar zinciri…

İkinci darbe

Harvey vurdu, artık toparlanma ve yardımlaşma zamanı derken çeşitli bölgelerden ‘’Zorunlu Tahliye’’ anonsları yükselmeye başladı. İlk üç günlük yağmurdan etkilenmeyen, kupkuru mahallelerinde olayı atlatmanın sevincini yaşayan aileler, gözyaşları içerisinde polis/itfaiye/gönüllülerin yardımıyla evlerini boşaltıyorlardı. Sebep? Yoğun yağmuru toplayan rezervuarlar, barajlar taşmak üzere, tüm şehrin suyunu toparlayan bu barajların daha fazla şu toplayabilmesi için içindeki suyun kontrollü bir şekilde dışarıya verilmesi gerekiyor ve ilk üç gün hiç su görmemiş yerler de su altında kalıyor. Tam bir felaket.

 Sporun birleştirici gücü

İkinci darbe sonrasında Houston`da görülen birlik ve beraberlik gerçekten inanılmazdı.

Aynı gün içerisinde yüz binler gönüllü olmak için başvurmuş, eyaletteki tüm bot ve tekne sahipleri sel baskını olan yerlere cesurca ilerlemeye başlamıştı. Maalesef bu kurtarma ekiplerinden biri Zodiac üzerinde elektriğe kapılarak vefat etti.

Tüm bunlar yaşanırken henüz durumun vehameti bukadar gün yüzüne çıkmamışken Houston Texans’ın kaptanı J.J Watt günün birlik günü olduğunu, Houston`ın yeniden yapılanması için USD 100.000 bağışladığını ve USD 400.000`e ulaşacak bir bağış kampanyası başlattığını sosyal medyadan duyurdu.

Saatler geçtikçe felaketin izleri gün yüzüne çıkmaya başlıyor ve meydana gelen felaketin 100 Milyar Dolar`dan fazla bir yıkım oluşturduğu konuşulmaya başlanıyordu.

Bunun farkına varılmasıyla birlikte Trump dahil tüm devlet makamlarından önce Spor Camiası harekete geçti,  Houston Rockets`in patronu Leslie Alexander 1M USD bağışladığını açıkladı. (Günler ilerledikçe bunu 10M USD`ye çıkardı) Ardından Houston Astros`un sahibi Jim Crane 4M USD bağışladı, bunu Dikembe Mutombo ve James Harden takip etti.

Houston ve çevresindeki tüm cami ve sinagoglar dahil tüm ibadethaneler barınak, sığınma yeri olarak hizmet vereceklerini açıkladılar.

Renk, takım, dil, din, ırk gözetmeksizin tüm kesimlerden yağan bağışlar ve yardımlar, her şeyden önce insan olduğumuzu, sporun sadece sahadaki mücadele, alınan galibiyet veya mağlubiyetten ibaret  olmadığını göstermiş oldu.

Spor Camiasından yapılan bağışların tam listesi (2 Eylül 2017 itibarıyla)

• J.J. Watt, Houston Texans ($100,000 personally and his fund has raised more than $14 million)
• Chris Paul, Houston Rockets ($50,000)
• James Harden ($1 Million)
• Matt Carpenter, St. Louis Cardinals ($10,000 for each home run he hits from Aug. 28 until the end of the season)
• Adam Wainwright, St. Louis Cardinals ($10,000 for each home run Carpenter hits from Aug. 28 until the end of the season)
• Mike Trout, Los Angeles Angels ($27,000)
• Ezekiel Elliott, Dallas Cowboys ($21,000)
• Jay Bruce, Cleveland Indians (Matching up to $100,00)
• Leonard Fournette, Jacksonville Jaguars ($50,000)
• Chris Stroud, golfer ($10,000 and 10 percent of his earnings at TPC Boston)
• Sergio Garcia, golfer ($2,000 for every birdie and $5,000 for every eagle during the FedEx Cup)
• Alex Rodriguez ($25,000)
• Dikembe Mutombo ($50,000)
• Kelvin Sampson, Houston Cougars basketball coach (Collecting t-shirts and sneakers from basketball coaches around the country)
• Todd Whitting, Houston Cougars baseball coach (Collecting t-shirts and sneakers from baseball coaches around the country)
• Leslie Alexander, Houston Rockets owner ($10 million)
• Bob McNair, Houston Texans owner ($1 million)
• Amy Adams Strunk, Tennessee Titans owner ($1 million)

Bahadır Erdil

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir