2

 

Onur Coşkun, 04 Eylül 2014 –  6 Aralık 1994 Atina doğumlu, anne ve babası Nijerya vatandaşı olan Giannis Antetokounmpo, namı değer ‘’The Greek Freak’’ Can Pelister ile birlikte hazırladığımız ‘’1994 Doğumlu Potansiyel Yıldızlar’’ listemizde ikinci sırada yer almayı hak edecek kadar bünyesinde potansiyel barındıran, potansiyelinin de yanı sıra bürokratik bazı avantajları sebebiyle çok verimli bir kariyer yapılanmasına sahip olabilecek bir basketbolcu. Profesyonel basketbol kariyerine 2012 yılında Yunanistan’ın ikinci lig ekiplerden Filahlitikos’ta başlayan Giannis, tıpkı Dirk Nowitzki gibi ikinci lig sezonunun ardından kendi ülkesinin en üst seviye liginde basketbol oynamadan NBA’e geçiş yapmış bir isim. 2013 NBA Oyuncu Seçmeleri’nde ilk tur on beşinci sıradan günümüzün sorunlu takımlarından Buck tarafından seçilen oyuncu, 2013 U20 Fiba Avrupa Şampiyonası’nda da Yunanistan formasını terletmişti. Hali hazırda devam etmekte olan 2014 İspanya Dünya Kupası’nda da boy gösteren genç oyuncunun olası kariyer planlamasına göz atmaya ne dersiniz ?

Kariyer Rotası

Yunanistan vatandaşlığı bulunması sebebiyle bir gün Avrupa’ya döndüğünde yerel liglerde olası yabancı sınırı muhabbetlerine takılması mümkün olmayan Giannis’in kariyerine NBA’de devam etmek istediği malumunuz. Oyunundaki istikrar düzeyini artırmayı başarabilirse şayet NBA’de kalıcı olması oldukça olası. Herhangi bir ağır sakatlık yaşama durumunu göz ardı ederek konuşmak gerekirse Bucks buna fazla yanaşmasa da – bence – Giannis bir şekilde oradan ayrılıp düzenleri ve basketbol mantığı daha verimli olan bir takıma geçmeli. Jason Kidd Bucks’ın başına geçtikten sonra takımda gözle görülür bir iyileşme beklememe rağmen bunu söylüyorum zira eldeki oyuncu grubunun birçoğu dağıtılmadan başarı yakalamaları oldukça zor. Antetokounmpo, başarılı ve istikrarlı bir NBA kariyeri yaşamak istiyorsa önümüzdeki iki sene içerisinde muhakkak her şeyin daha düzenli ve kaostan yoksun olacağı bir basketbol ortamına geçmesi gerekiyor. Bunu yaptığı takdirde basketbolun zirvesinde kendisini iyi bir kariyer bekleyeceğini rahatlıkla ifade edebilirim. Kim bilir belki de kariyerinin son demlerinde kendisini ülkemizde görürüz.

1

Fizik

Antetokounmpo, Avrupa’da atletizm şampiyonalarına katılsa sırıtmayacak derecede atlet ve hızlı bir basketbolcu. 2.11 boyunda, (SF oynayan bir oyuncu için hayli yüksek bir değer) 98 kg ağırlığında olan ve 7’3’’ kanat açıklığına sahip oyuncunun hayli uzun kollara ve büyük ellere sahip olduğunu belirtmeliyim. Basketbolunun hemen hemen her evresinde fiziksel avantajlarını kullanmayı başaran Giannis, sahip olduğu kulaç ve el uzunluğunu gerek blok tehdidi oluştururken gerekse de pas arası yaparken sıklıkla kullanıyor/faydasını görüyor. Pozisyonu için çok uzun olması yetmezmiş gibi bir de ellerinin büyük olmasının parmak hassasiyetini olumsuz etkilediğini düşünebilirsiniz ancak bel hizası inanılmaz bir top sürme tekniği var. Özellikle Yunanistan Milli Takımı’nda zaman zaman iki numarada da faydalanılan oyuncu, fiziğinin normalde yapmasını engelleyebileceği birçok şeyi yeterli düzeyde yapabilir durumda. Genelde ince ve uzun oyuncularda gördüğümüz vücut dengesinin sağlıksız oluşu ve rakip oyuncudan temas alınan pozisyonlarda savrulmaların yaşanması onun için pek geçerli değil. Fiziksel açıdan savunmada bazen perdelemelere takılması dışında savruk bir yapısının olmadığını rahatlıkla ifade edebilirim. Özellikle Avrupa standartlarında fiziksel açıdan muadili olmayan bir oyuncu olan Giannis’in bu meziyetlerinden en verimli şekilde yararlanmanın temel yolu onu potaya mümkün olduğunca çok sevdiği sol forvet diplerinden sokup o bölgede efektif olmasını sağlamak. Fiziksel avantajını da olumlu kullanması durumunda elit bir üç numara olacağı kanısındayım.

Gelin hep birlikte Antetokounmpo’nun fiziksel avantajını parkede nasıl kullandığına dair bir iki örneği mercek altına alalım.

F1

F2

F4

F5

Mental

Giannis’in mental anlamda en büyük problemi oyun içi istikrarı ve yaşadığı konsantrasyon düşüşleri. Çeyrekten çeyreğe bazen o kadar değişen performanslar sunuyor ki hangisinin gerçek Antetokounmpo olduğuna karar vermekte oldukça zorlanıyorsunuz. Basketbolunun temelinde enerji yatan bir oyuncu Giannis. Açık alan bulduğunda yahut set temposu arttığında şut yüzdesinin artması, tam tersi durumda da yani yavaşlayan set hücumlarında ve gömülü savunmalara karşı da şut yüzdesinin azalması tamamen olmasa bile ağırlıklı olarak bu sebepten ötürü. Sahada muhakkak kendi yapısına uygun sekanslar olmalı ki diğer bölümlere de olan iştahı ve konsantrasyonu yüksek düzeyde kalabilsin. Yunanistan Milli Takımı’nda da üstüne koyduğunu ve koymaya devam edeceğini düşündüğüm bir özelliği var Giannis’in. Mükemmel bir takım arkadaşı… Şöyle ki takım arkadaşları için parkede her topa atlamaktan kaçınmayacak ve takımı için üstteki görselde de olduğu gibi Perkins’in tepesine çıkabilecek kadar da kararlı bir yapısı var. Kendisinden beklenenin ne olduğu daha net olan bir organizasyonda mental yetilerini geliştireceğinden eminim. The Greek Freak!

Kendisinin sahip olduğu mental ve psikolojik profilin biraz dışında olan bir veri paylaşmak istiyorum. Geçtiğimiz sezon NBA’de yakaladığı değerlerin iç saha ve dış saha maçlarına göre değişimi:

2

Savunma

Pas arası ve blok gibi veri kategorilerinde sahip olduğu savunma sezgisi sayesinde fark yaratabilecek bir isim Giannis. Onun uyguladığı savunma disiplininin temelinde parkeye enerji yansıtmak ve daima hareketli olmak gibi önemli iki nokta olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim. Uzun kolları ve pozisyonuna göre uzun boyu sayesinde rakip kısalara hatta rakip dört numaralara bile oldukça baskılı bir savunma yapabilmesi kendisi adına çok ciddi bir artı. Kendisinden daha kalın oyuncularla karşılaştığı zaman temelde yaşadığı iki problem var. İlki, rakip oyuncunun atletizm dezavantajına rağmen post oyununu düşünme ısrarı. İkincisiyse, hızlı bir oyuncu olmasına rağmen genelde pota altı çizgi üzerinde rakip dört veya beş numaranın perdelemesine sinek gibi yapışması. Bu durumun bu şekilde cereyan etmesinde savunmadaki oyun vizyonunun çok gelişmemiş olmasının payı olsa da en temel problem atletik meziyetlerine çok fazla güvenmesi ve sık sık zamanlama hatası yapması.

Savunmada kapılan toplarda genelde baş rolde olmayı başaran ve geçiş hücumlarını başlatan oyuncu konumunda olan Giannis, havuza düşen veya çember altında aldığı ribauntları hemen yarı sahaya aktarma hususunda da bir dünya markası. Pas alacağınız veya vereceğiniz takım arkadaşınızı Antetokounmpo savunuyorsa tembel pas atmaktan mümkün mertebe kaçınmalısınız. Hatta forvetten forvete atılan çapraz paslarda ve ikili oyun sonrası devrilen uzuna atılan paslarda en fazla dikkatli olmanız gereken sekanslar onun parkede yer aldığı dakikalardır diyebilirim rahatlıkla. O kadar çabuk ve net bir biçimde attığınız topa pas arası yapıyor ki siz ne olduğunu anlamadan hızlı hücum sayısı yediğinizi fark edebiliyorsunuz. Yine fiziksel avantajlarına fazla güvenmesi sebebiyle bazen olmayacak işlere imza atmaya çalıştığını da ifade etmeliyim. Pota altında üç kişinin arasına girmek ya da paralel  mesafede çok fazla önüne top istemek, top atmak gibi. Kendisini biraz daha frenlemeyi yani kontrol etmeyi başarabilirse hücumundan ziyade savunmasıyla anılan bir basketbolcu olacağı kesin.

Giannis’in savunma repertuarından bir iki kesit sunmak istiyorum:

S1

S2

S3

Hücum

Basketbolunun rakip yarı saha kısmıyla ilgili diğer değerlendirmelerime geçmeden evvel itinayla belirtmek istediğim iki nokta var: Antetokounmpo iyi bir durağan set atıcısı değil ve dile getirildiği kadar da kötü bir saha görüşü yok. Antetokounmpo’nun şut yüzdesini artırmak istiyorsanız topu saha içinde hızlı dolaştırmak zorundasınız yahut alan paylaşımını çok hızlı yapıp oyuncu dönüşlerini mümkün olduğunca çabuk hale getirmelisiniz. İkili oyun sonrası ya da forvetten forvete atılan toplar sonucu kullandığı atışların yüzdesinin düşük olacağına emin olabilirsiniz. Perdeden çıkıp boyalı bölge dolaylarında o şutu kullandırma isteği yani topu hareketli bir biçimde alması bu durumun en temel çözümlerinden. Hatta kendisiyle ilgili şöyle bir iddiam var ki, hızlı hücumlarda koş koş biçiminde gelip yay gerisinden kaldırıp attığı şutlarda normal düzen şutlarına göre daha yüksek yüzde yakalayabilir. Ondan hücumda maksimum verim almak istiyorsanız her anlamda hareketli oynamak ve gerektiği anlarda da pas opsiyonlarını teke indirgemek durumundasınız. Yay içinden itibaren topla genelde çok sevdiği sol forvet köşesinde buluşan The Freak, toplu veya topsuz katları o bölgede gerçekten üst düzeyde yapabilmekte. Hücumda, savunmanın aksine perdelemelere ilk adımının hızlı oluşu sebebiyle genelde takılmadığını ve rahatça potaya hareketlendiğini de not düşmekte yarar görüyorum. Bazen kontrol dışına çıkıp zorlama atışlar yapsa da ekstra durumlar dışında hücum organizasyonlarında da takımına bağlı olduğunu söylemek mümkün. Isolation hücumlarda tepede bire bir kaldığı rakip oyuncu kendisinden yavaşsa büyük ihtimalle havada uçan bir Antetokounmpo göreceksiniz. Savunma yaptığı pozisyon hatalarına ve adım mesafesini ayarlama problemine karşın hücumda özellikle yay içinde doğru pozisyon aldığını belirtmek gerek. Şut odaklı basketbolunda geliştirmesi gereken en temel nokta ise serbest atış yüzdesinin olduğunu ifade ederek oyun görüşü ve vizyonu hakkında bir iki kelam etmek istiyorum.

Kendisine benzer profildeki basketbolculara oranla çok iyi bir saha görüşü var. Bu sakın yanlış anlaşılıp elit seviyede olduğunu iddia ettiğim sanılmasın. Daha net konuşmak gerekirse şu an basketbol dünyasında üç numara oynayıp en az onun kadar atletizme ve benzer fiziksel yapıya sahip olup sahayı bu kadar temiz gören başka bir oyuncu yoktur. Bu artısının kendi pozisyonu özelinde oldukça fark yaratacak düzeyde olduğunu düşünüyorum.

İşte karşınızda Giannis’in hücum repertuarından birkaç derleme:

H1

H2

H3

H4

Sözün Özü

Oyuncuyu elimden geldiğince anlatmaya ifade etmeye çalıştım. Son olarak kendisi hakkında söylemek istediğim husus, kariyer planlamasının belirli bir vakitten sonra tüm yeteneklerinin önüne geçeceği. Bir gün Bucks’tan ayrıldıktan sonra gideceği takım daha verimli ve düzenli bir basketbol felsefesi içerisinde yer alıyorsa NBA’de başarılı bir görev oyuncusu olması oldukça muhtemel. Eğer bu ihtimal gerçekleşmeyecekse yani NBA’de istikrarsız bir takımda forma giymeye devam edecekse en doğru vakitte kendisini Avrupa semalarında görmek tek dileğim. Umarım Amerikan Rüyası’nda her şey onun istediği gibi gider.

Grafik ve Tablo Üzerinde Giannis’in Bazı Değerleri:

3

4

Onur Coşkun

Website:

Son Yazılar

2 Comments

  1. Turhan Yıldırım - 08/09/2014

    Giannis, kesinlikle ve kesinlikle Avrupa basketboluna uygun bir isim değil. Oynaması gereken yer NBA. Fakir bir hayattan geldiği için asla şımarmayacak ve gelişime sürekli açık bir oyuncu. Muazzam atlet ve en önemlisi o boyla zaman zaman oyun kurucu dahi savunabilmesi. Boyu hala uzamakta ve en güzeli aşırı kilo alma durumu da yok. Şut istikrarını sağlayabilirse ve mental olarak da kendini geliştirirse gelecekte "all star game" lerin değişmez oyuncusu olabilir. NBA için en kötüsü ne olur? Olup olabileceği en kötüsü çok iyi savunmacı fakat hücumu dengesiz bir rotasyon oyuncusu olmak.

    1. Onur Coşkun - 20/09/2014

      Herhangi bir basketbolcu için Avrupa basketboluna yahut NBA'e uygun değil gibi ifadelerin kullanılmasının pek sağlıklı bir yaklaşım olmadığını düşünüyorum. Giannis Antetokounmpo da doğru organizasyon içerisinde yer aldığı takdirde gerek Avrupa'da gerekse de NBA'de ciddi süreler alabilecek bir isim. Oyuncunun bireysel yetileri hakkında söylediğiniz birçok şeye katılmakla birlikte ''All Star'' hafta sonlarında daimi olarak yer alabilecek seviyeye gelemeyeceği kanısındayım. Bu düşüncemin en büyük nedeni mevcut takımı/ilerideki takas yolları ve oyuncu havuzundaki kalitenin hayli artmış olması. Giannis'in üç dört yıl sonra çok değerli bir rol oyuncusu olmasını bekliyorum. Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir