2017 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın son gününde bronz madalya mücadelesine çıkan Genç Milli Takımı, Litvanya karşısında uzatma sonunda aldığı 97-88’lik mağlubiyetle turnuvayı dördüncü bitirdi.

Çekişmeli başlayan mücadelede ilk çeyreğin ikinci yarısını Şehmus Hazer başta olmak üzere faul çizgisine birçok kez giderek geçiren Türkiye, buradan bulduğu sayılarla ilk çeyreği 25-22 önde tamamladı. Kanat oyuncularının penetrelerinden büyük verim alan Türkiye’yi savunmada durduramayan Litvanya maçın 13. dakikasında 35-25 geri düştü. Bu andan sonra hücum ribaundlarındaki agresifliğiyle birlikte oyunu boyalı alana yığmayı başaran Baltık ekibi adın Lukas Kisunas etkileyici bir oyun ortaya koydu. Arnas Velicka-Lukas Uleckas ikilisinin dış şut isabetlerinin de katkısıyla bitim 01:23 kala fark bire indi: 43-42. Devre arasına 45-43 önde girdi Türkiye.

Eray Akyüz’ün yönlendiriciliğiyle ikinci yarıya iyi başlayan Türkiye iki buçuk dakika içinde 10-0’lık seri yakaladı. Çeyreğin kalanında takımlar yüksek oyun seviyesinde garanti hücum seçeneklerine giderken, çeyrek sonuna farkta çok büyük bir değişim olmadan girildi: 68-61. Karar çeyreğinde iki takım da savunmalara ağırlık verince kolay basket fırsatı bulunamadı. Uleckas ve üçüncü çeyrekte oyunu Litvanya adına tutan Erikas Venskus’un sorumluluk alması bitime dört dakika kala skoru 74-73‘e taşıdı. Son iki dakikada Türkiye’de yapılan hatalar ve Litvanya’nın Venskus başta olmak üzere daha sakin kalması maçı 84-84 ile uzatmaya götürdü.

Uzatma periyodunun bitimine 01:21 kala Yiğitcan Saybir’in sakatlanarak oyundan çıkması Türkiye’nin umutlarına darbe vururken, yorgunluğun damga vurduğu bölümde soğukkanlılığını koruyan Litvanya, 45. dakikadaki serbest atışlarla sahadan 97-88 galip ayrıldı.

(10/14) ile 22 sayı, 7 ribaund, 2 asist, 2 blok üreten Erikas Venskus maçın yıldızı olurken, Lukas Uleckas da 15 sayı, 6 asist, 3 blokla bronz madalyaya katkı verdi.

Türkiye cephesinde Yiğitcan Saybir; 21 sayı, 8 ribaund, 2 asist, 1 top çalma, 1 blok ile dikkat çekti. Şehmus Hazer ise (6/11) ile 18 sayı, 4 ribaund, 3 asist, 1 top çalma ile sürpriz bir performans gösterdi.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir