WhatsApp Image 2017-02-19 at 23.20.34

@TofasSporKulubu

TB2L’de play-off heyecanı devam ediyor. Bugün itibariyle de eşleşmelerde ikinci karşılaşmalar oynandı. 6’lı finallere yükselen ilk takım ise TOFAŞ’ın pilot takımı olan TOFAŞ Gelişim oldu. Aydın BŞB. Efespor ile kozlarını paylaşan TOFAŞ’ın gençleri, sahadan 72-63 galip ayrıldı ve seride durumu 2-0’a getirdi.

Eşleşmenin ilk karşılaşması Cuma günü Bursa’da oynanmıştı. Serkan Erdoğan yönetimindeki TOFAŞ Gelişim, sahadan çok farklı bir galibiyet çıkartmıştı. Ancak oradaki maç oldukça sert geçti. Sayı farkı olmasına rağmen sahada mücadele düzeyi hat safhadaydı ve iki takım da varını yoğunu ortaya koymuştu. Ancak Bursa ekibi 77-57’lik skor ile Aydın’a çok avantajlı gitti. Galibiyet avantajına rağmen TOFAŞ Gelişim’in orada işi hiç de kolay değildi. Çünkü Aydın BŞB. Efespor gibi ekipler kendi evlerindeki maçlara çok daha motive çıkarlar ve sonuna kadar mücadele ederler. Nitekim de serinin ikinci maçına Aydın BŞB. Efespor çok daha iyi başladı. Büyük bir mücadele örneği gösterdiler ve ilk çeyrek ile birlikte oyunu domine ettiler. TOFAŞ Gelişim potasına 23 sayı bırakan ev sahibi, çeyreği 8 sayı farkla önde geçti. Bursa ekibi ise Berkan Durmaz ile ayakta kalmaya çalıştı. Ancak Aydın temsilcisi ikinci çeyrek ile birlikte farkı 14 sayılara kadar çıkarttı. İşte maçın kırılma anı tam da burasıydı. Eğer ev sahibi farkı daha da açsaydı, kolay bir galibiyete doğru gidebilirdi. Ancak işler onların istediği gibi gitmedi.

BasinDosyasi_5035

@TofasSporKulubu

İkinci çeyrek ile birlikte 1999 doğumlu Emre Tanışan sahne aldı. İlk çeyrekte 7’de 0 ile dış atış atan TOFAŞ Gelişim’in ilk üçlüğü Emre’den geldi. Emre Tanışan, yaklaşık 2.05 boyunda ve genellikle 4-5 pozisyonlarında oynuyor. Fiziksel gelişimi halen devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda da potansiyeliyle dikkat çekti ancak fiziksel eksiklerinden ötürü saha içinde hep sıkıntılar yaşamıştı. Bu yıl ile birlikte çok daha iyi durumda ve kendini göstermeye başladı. 1999 jenerasyonuyla 4 numara problemini U17 Dünya Şampiyonası’nda yaşamıştık. Emre Tanışan da eğer iyi bir Türkiye Şampiyonası geçirirse, oraya yeni bir aday olabilir. Bugünkü maçta da rakip potaya 13 sayı bıraktı ve aldığı 7 ribaund ile takımını oyunda tuttu. Bu sayede de TOFAŞ Gelişim, Aydın BŞB. Efespor karşısında oyunun içinde kaldı ve soyunma odasına 9 sayı geride gitti.

İkinci yarı ile birlikte sahada çok daha farklı bir TOFAŞ Gelişim vardı. Savunmada dozajı arttırdılar ve rakiplerinin organize olmasına asla izin vermediler. Ribaundlarda yakaladıkları üstünlük ile de skoru eşitlemeyi başardılar. Hele de Yiğit Arslan’ın hiç ritim bulamadığı bir günde. Ancak Berkan Durmaz, ölüm-kalım maçında sazı eline alınca, Bursa ekibi son periyoda önde girmeyi başardı. Final periyodunda da bu gergin maçı TOFAŞ Gelişim çok iyi yönetti. Serkan Erdoğan’ın öğrencileri, çok iyi bir son çeyrek performansının ardından sahadan  72-63 galip ayrıldı. Bu sonuç ile birlikte de TOFAŞ Gelişim, adını final grubuna yazdıran ilk takım oldu. Beş senedir bu ligde mücadele eden TOFAŞ Gelişim, ilk kez final grubunda boy gösterecek. Bakalım yolun sonu TBL olacak mı?

Karşılaşmanın yıldızı ise 1997 doğumlu Berkan Durmaz oldu. Kısa forvet ve uzun forvet pozisyonlarında forma giyen Berkan, bu maçta rakip potaya 20 sayı bıraktı ve 9 da ribaund aldı. Ayrıca boyalı bölgede Muhsin Yaşar da iyi bir maç çıkardı. 1995 doğumlu pivot, 11 sayı-5 ribaund ile galibiyette önemli rol oynadı.

Ömür Özcan

@TBAltyapi Editörü, @TrendBasket Yazarı /İletişim: omurozcan5@gmail.com

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir