2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nin üçüncü maç gününde İsveç’e konuk olan A Milli Erkek Basketbol Takımı sahadan 59-58 mağlup ayrıldı.

Maç boyunca hücumunu toparlayamayan, İsveç’in boyalı alana inen toplara yardım getirerek canlı top kayıpları çıkartmasına engel olamayan Türkiye, ikili oyun savunmasında da yaşadığı problemlerin etkisiyle skor üstünlüğünü ikinci çeyrekte koruyamadı. Devre arasına 29-29’luk eşitlikle girildi.

Oldukça düşük skorlu geçen mücadelenin devre arasından son dört buçuk dakikasına kadar olan sürede İsveç hakimiyeti vardı. Nicholas Spires’in pota altındaki etkili performansını lokomotif kabul eden İskandinavya temsilcisi 58-45 öne geçti. Maçın kalan süresinde Bobby Dixon ve Melih Mahmutoğlu’nun önderliğinde geri dönen Türkiye bitime kala 59-58’e getirdi skoru.

37 saniye kala top çalarak Türkiye’ye kazanma şansı verdi Doğuş Balbay. Sonraki pozisyonu pota altında turnikeyle bitirmek isteyen Dixon’a Viktor Gaddefors’dan blok geldi; fakat bu bloğa dair faul şüphesi vardı ve hakemler pozisyonu inceledikten sonra oyunu devam ettirme kararı aldılar. Pota altından yeniden başlayan oyun Sertaç Şanlı’nın girmeyen iki sayılık şutuyla sonlandı.

Nicholas Spires 16 sayı, 6 ribaund, 6 blok üreterek maçın yıldızı oldu. Türkiye cephesinde ise Melih Mahmutoğlu 12, Bobby Dixon ve Kenan Sipahi 10’ar sayı attı.

Türkiye böylece B Grubu’nda ilk kez kaybederken, ilk iki maçtan eli boş dönen İsveç ise galibiyetle tanıştı.


Detaylı istatistikler için: FIBA Resmi Sitesi

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir