DA28hzgWsAA0NMuGençler Türkiye Şampiyonası 22 Mayıs tarihinde Bursa’da başlamıştı. Dün itibariyle de bu güzel turnuva sona erdi ve şampiyon Anadolu Efes oldu. Final karşılaşmasında Bandırma Kırmızı’86-74 mağlup eden Anadolu Efes, Gençler Türkiye Şampiyonası’nın şampiyonu olmayı başardı. Final maçından önce oynanan üçüncülük karşılaşması ise nefesleri kesti. Fenerbahçe ile Darüşşafaka Doğuş’un karşı karşıya geldiği mücadeleden galip ayrılan taraf Daçka oldu ve Gençler Türkiye Şampiyonası’nı üçüncü sırada noktaladı.

Final karşılaşmasının ardından da bireysel ödüller sahiplerini buldu. İlk olarak ‘’Sayı Kralı’’ ile başlayalım. Anadolu Efes forması giyen Muhaymin Mustafa, altı karşılaşmada rakip potalara tam 150 sayı bıraktı ve 25 sayı ortalaması ile şampiyonanın ‘’Sayı Kralı’’ oldu. Takım arkadaşı olan Onuralp Bitim de şampiyonayı 24.6 sayı ortalaması ile kapattı. Ribaund kategorisinde ise Acıbadem Üniversitesi oyuncusu olan Sinan Utku Ulu ön plana çıktı. Çıktığı beş maçta 72 ribaund çeken genç oyuncu, 14.4 ribaund ortalaması ile şampiyonanın ‘’Ribaund Kralı’’ oldu. Asist kategorisinde ise TOFAŞ forması giyen Leventcan Koçak dikkat çekti. Son iki günde 24 asist yapan Leventcan, turnuva genelinde de toplam 46 asist yaptı ve 7.6 asist ortalaması ile şampiyonanın ‘’Asist Kralı’’ oldu.

Gelelim ‘’En iyi Guard’’ ödülüne. Darüşşafaka Doğuş Türkiye üçüncülüğüne uzanırken 2000 doğumlu Mert Akay da oldukça iyi işlere imza attı. Özellikle üçüncülük karşılaşmasında harika bir oyun oynayan Mert Akay, ‘’En İyi Oyun Kurucu’’ ödülünün sahibi oldu. Mert, turnuva genelinde çıktığı altı maçta 11.2 sayı-6.3 ribaund-5.3 asist ortalamaları yakaladı. ‘’En İyi Forvet’’ ödülü ise Anadolu Efes cephesine gitti. Aynı zamanda turnuvanın ‘’Sayı Kralı’’ olan Muhaymin Mustafa, bu ödülünde sahibi oldu. Bursa’da çıktığı altı maçta da 20+ sayı üreten Muhaymin, özellikle yarı final ve final karşılaşmalarında çok dikkat çekti. Turnuvayı da 25.0 sayı-6.0 ribaund-3.0 asist ortalamaları ile kapattı. ‘’En İyi Pivot’’ ödülü de Ragıp Berke Atar’ın oldu. Bandırma Kırmızı’nın finale yükselmesinde çok önemli bir paya sahip olan Berke, yarı finaldeki oyunuyla herkesin takdirini toplamıştı. Final mücadelesinde de çok iyi bir performans ortaya koydu ancak takımına şampiyonluğu getiremedi. Genç oyuncu, 22.2 sayı-13.7 ribaund-2.0 blok ortalamaları ile şampiyonayı kapattı.

Son olarak MVP diyelim. Anadolu Efes’in en önemli isimlerinden olan Onuralp Bitim, şampiyonanın ‘’En Değerli Oyuncusu’’ seçildi. 24.6 sayı-6.6 ribaund -4.8 asist ortalamaları ile turnuvayı tamamlayan Onuralp, final maçında da 32 sayı-8 ribaund-9 asist ile mücadele etti.

Ömür Özcan

@TBAltyapi Editörü, @TrendBasket Yazarı /İletişim: [email protected]

Website: