EuroLeague’i FIBA’nın ardından ULEB de Avrupa Komisyonu’na şikayet etti

  0
  Avrupa Basketbol Ligleri Derneği(ULEB)

  Avrupa Basketbol Ligleri Derneği(ULEB), EuroLeague ve EuroCup’ın organizatörü ECA’yı Avrupa Komisyonu’na şikayet etti.

  İspanya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Belçika, Polonya, Hollanda, İtalya, Litvanya, Rusya ve İsrail’in içerisinde yer aldığı Avrupa Basketbol Ligleri Derneği, 2016 yılında EuroLeague ve EuroCup’ın organizatörü olan ECA’ya karşı dava açan FIBA’ya katılarak ECA’yı Avrupa Komisyonu’na şikayet etti.

  ULEB, hem EuroLeague’in hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin azınlık hissedarı olurken ULEB Başkanı Tomas Van Den Spiegel, konuyla alakalı şu demeçlerde bulundu:

  ”Üye liglerle birlikte hem yurt içi hem de uluslararası kulüp müsabakalarında basketbolun spor prensiplerini korumak için çok çalışıyoruz ve bunu yapmaya devam edeceğiz. Tüm kulüplerimizin en üst düzeyde rekabet edebilmesi gerektiğine inanıyoruz ve her seviyede her kulüp için uluslararası basketbol hayalini canlı tutmak istiyoruz. ECA kararlarının geçtiğimiz yıllarda takvimi nasıl etkilediğini ve ECA’nın yarışmalar için katılım sisteminin rastgeleliğini göz önüne alarak hepimiz, haklarımızı savunmak için harekete geçme ihtiyacını hissettik. ULEB’in rekabet karşıtı davranış için ECA’ya karşı FIBA tarafından başlatılan Avrupa Komisyonu şikayetine resmen katılmasının nedeni budur. Bunun basketbolda Avrupa spor modelini koruma yolunda önemli bir adım olduğuna inanıyoruz ve Avrupa Komisyonu’na ECA’nın hem iç hem de dış düzeyde Avrupa basketboluna nasıl zarar verdiğini açıklamak için sabırsızlanıyoruz.”

  YORUM YOK

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz