Ana Sayfa Avrupa Kupaları Basketball CL Eleme turları neden izlenmeli; nelere dikkat edilmeli? | #BCL

Eleme turları neden izlenmeli; nelere dikkat edilmeli? | #BCL

0
Basketbol Şampiyonlar Ligi
championsleague.basketball

Basketbol Şampiyonlar Ligi 2021-22 sezonu, dört farklı ülkede oynanan eleme maçlarıyla başladı. 24 ülkeyi temsil eden 24 takımdan sadece dört takım normal sezonda yer alacak. Tek maçlı eleme formatıyla oynanan, 13 Eylül Pazartesi günü başlayan eleme turları bugünkü yarı final maçlarıyla devam edecek.

Eleme turları elbette basketbolun zirvesi değil ancak yarı final ve sonrasını izlemek için sebeplerimiz var. Gelin bu sebepleri sizlerle de paylaşalım.

Avrupa sezonuna dönüş

Bu yazın milli takım turnuvalarını geride bıraktık, birçok yerel lig resmi olarak başlamış değil. İtalya Süper Kupası dışında elimizde şu an sonuçları tamamen önemsiz hazırlık maçları var. Bu noktada sezonun ilk Avrupa kupası maçları olarak değer görüyor eleme turları. Mayıs ortasından beri BCL, mayıs sonundan beri herhangi bir Avrupa kupası izlemeyen basketbol severler için uluslararası kulüp turnuvalarına dönüş şu an yaşanıyor.

Tek maçın heyecanı

Turnuvadaki akıbetlerin tek maçla belli olması, turnuvanın adı ne olursa olsun heyecan uyandıran bir durum. Hatta basketbolla da sınırlı değil bu konu; NFL playoffları müthiş bir örnek teşkil ediyor. Basketbol Şampiyonlar Ligi elemeleri tek maçlı formatıyla yola devam eden 16 takıma da normal sezon için eşit şans tanıyor. İki maç kazanın ve normal sezon biletinizi alın. Tek maçın heyecanı ve beklenmeyen olaylara açık oluşu, gerginlik seviyesini eylül ayının ortalamasının üstüne çıkarıyor.

Beklenmedik tanıdık yüzler

Bu tip eleme turnuvaları beklenmedik yerlerden tanıdık yüzler çıkartmasıyla da akılda kalır. BCL 2021-22 eleme turları da bu anlamda birçok ismi karşınıza çıkaracak. Bir liste yapmak gerekirse şu tanıdık isimler öne çıkıyor:

  • Olympiakos, Litvanya Milli Takımı ve TED Kolejliler’den hatırlayacağımız Martynas Gecevicius (Juventus Utena)
  • Geçen sezon Bahçeşehir Koleji formasıyla izlediğimiz Stefan Jankovic ve Konyaspor’u TBL playofflarına taşıyan Robert Upshaw (Tsmoki-Minsk)
  • Yolu Uşak Sportif’ten geçen Giordan Watson, BSL’nin yabancı yerlileri Stefan Bircevic ve Andrija Stipanovic, yolu Türkiye’den geçemeyen Dustin Hogue (Cluj Napoca)
  • Uşak Sportif’in bir başka buluşu, geçen sezon Brindisi’de harikalar yaratan D’Angelo Harrison (BC Prometey)
  • Bir dönem sırasıyla Galatasaray ve Eskişehir Basket’te izlediğimiz Adas Juskevicius ve Art Parakhouski (BC Parma)
  • Kendisini Avrupa’ya Afyon’da tanıtan Corey Davis (Mornar Bar)
  • Bandırma’nın son sezonunda önemli rol alan Omar Prewitt (Brose Bamberg)

24 takım 24 ülke

2021-22 elemelerinin dikkat çeken bir yanı da hiçbir ülkenin iki katılımcıyla yer almıyor oluşu. 24 takım 24 farklı ülkeyi temsil ediyor. Bu, Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin ikinci ve üçüncü seviye basketbol ülkelerine el uzatma ideasının gerçeğe dönüşmesinin bir kısmı. Fransa, Almanya, Rusya, İtalya gibi önemli basketbol ülkelerinin yanında Portekiz, Hollanda, Çekya vb. Basketbolda fırsat arayan ülkeler bir arada.

Dişli ekipler

Bu yıl elemelerde ortalama kuvveti yukarı çeken birçok ekip mevcut. Geçen sezon normal sezonda doğrudan yer alan Brose Bamberg ve Peristeri, yerel ligde aldıkları dereceden ötürü eleme turlarında. Geçen sezonun elemelerinin kazananlarından Bakken Bears ve Tsmoki-Minsk yine içeride. Le Mans, Treviso Basket ve EuroCup’tan BCL’ye bu sezon katılan Mornar Bar da elemeleri başarıyla geçmeyi umuyor.

İtalyan futbolunun tarihi ve sportif olarak en iyileri, Yedi Kız Kardeşler olarak bilinen Juventus, Milan, Inter, Parma, Lazio, Roma ve Fiorentina’nın BCL elemelerindeki yansımasını önceki paragrafta gördük. Bu yedi takımın mücadelelerini ve yolculuklarını kaçırmayın.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version