March Madness dönemine 34-0 ‘lık seriyle gelen ve 19 Mart günü Hampton’ı da 79-56 geçerek bir üst tura çıkan Kentucky, NCAA şampiyonu olduğu takdirde, mağlubiyet almadan sezonu tamamlayan sekizinci kolej takımı olarak tarihe geçecek. Geçmişte bu istatistiği yakalayıp şampiyon olan diğer takımlar ise şu şekilde :

 

 

56 SF

1956 San Francisco :

Bill Russel ve K.C Jones gibi sonraki yıllarda NBA yıldızı olacak iki ismi kadrosunda barındıran San Francisco, 1955’te olduğu gibi 1956 yılını da NCAA şampiyonu olarak tamamladı. 1956 sezonunun özelliği San Francisco’nun tarihte mağlup olmadan NCAA şampiyonu olan ilk takım olmasıydı.

 

1957 North Carolina:

Finalde Kansas’ı üç uzatma sonunda 54-53 yenen North Carolina, NCAA tarihinin belki de en efsanevi finalinden galip ayrıldı ve sezonu namağlup şampiyon olarak bitirdi. Bu final maçını ilginç kılan bir diğer özellik ise finalist Kansas’ta Wilt Chamberlain’in de forma giyiyor olmasıydı.

 

1964 UCLA:

Efsanevi koç John Wooden’ın kariyerindeki ilk NCAA şampiyonluğu olan 1964 yılı bir dönemin başlamasına neden oluyordu. Çünkü 1975 yılına kadar UCLA fırtınası esecekti.

 

 

67 ucla

1967 UCLA

Yedi yıl üst üste sürecek NCAA şampiyonluklar serisinin ilki olan bu sezonda UCLA’i sırtlayan isim, o dönemki adıyla Lewis Alcindor’du (Kareem Abdul-Jabbar). Sezonun UCLA adına istatistiği ise 30-0’dı.

 

1972 UCLA

O sezon takımda Lewis Alcindor yoktu. Ancak bir başka yıldız isim Bill Walton önderliğinde UCLA yine 30-0’lık seriyle bir kez daha şampiyonluğunu ilan etti.

 

1973 UCLA
Bir önceki yılı mağlubiyet elmadan kapatan UCLA, 1973 yılında da aynı başarıyı göstererek sadece basketbol tarihinin değil, spor tarihinin en başarılı takımlarından biri olarak tarihe geçti. UCLA’in tam 88 maç süren galibiyet serisi 19 Ocak 1974’de Notre Dame karşısında aldıkları mağlubiyet ile son buldu.

 

 

1976 hoosiers

1976 Indiana:

UCLA ve John Wooden dönemi sonrası NCAA’de tekrar canlanan rekabet ortamında Indiana bu dönemi şampiyon olarak tamamlayan ilk takım oldu. Koç Bob Knight önderliğinde 32-0 ‘lık seri ile şampiyon olan Indiana kendi tarihlerinin üçüncü NCAA şampiyonluğunu kazanmasının yanında sezonu yenilgisiz tamamlayan yedinci takım olarak tarihe geçti.

Onur Bilgiç

@onbilgic

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir