1993 yılının Eylül ayında Michael Jordan gerek kendisinin “basketbolda kanıtlayacağım bir şey kalmadı” açıklaması gerekse babasının öldürülmesi gibi sebepleri belirterek basketbola veda ettiğini açıklamıştı. Kısa bir süre beyzbol’da şansını deneyerek Chicago White Sox’un alt takımı olan Birmingham Barons’da oynayan Jordan, MLB’de o dönem yaşanan grevinde etkisiyle beyzbolu bırakma kararı aldı. Jordan’ın yokluğunda Chicago Bulls ise 1994 playofflarında New York Knicks’e elenmiş, 1995 Mart ayında ise 31-31’lik seri ile eski günlerini arar olmuştu. İşte bundan tam 20 yıl önce 18 Mart 1995 tarihinde Michael Jordan sadece iki kelimeden oluşan sözüyle Chicago Bulls’a veya bir başka ifade ile basketbola geri döndüğünü açıklamıştı. “I’m back.”

jordan 45

Jordan’ın bu dönüşü sırasında tercih ettiği numara 23 değil 45’ti. Hem 23 numaranın Bulls tarafından bir yıl önce emekli edilişi hem de Jordan’ın aslında yıllar önce lise ve üniversite döneminde de 45 numarayı giymek istemesi gibi sebeplerle, oyuncu yeni numarasıyla basketbola dönmüştü. Efsane ilk maçında Indiana Pacers’a 19 sayı atarken, 28 Mart 1995’te New York Knicks’e tam 55 sayı atarak eski günlerini gösteriyordu. Jordan’lı Bulls 13-4’lük seri ile playofflara kalırken, Charlotte engelini aştıktan sonra konferans yarı finalinde Orlando Magic ile eşleşti.
Shaquille O’neal ‘i kadrosunda barındıran ve doğu konferansını lider olarak tamamlayan Orlando Magic, Chicago Bulls’u altı maç sonunda geçerek Indiana Pacers’ın finaldeki rakibi oldu. Chicago Bulls-Orlando Magic serisi sırasında Nick Anderson’ın yaptığı “45 numaralı Jordan, 23 numaralı Jordan kadar iyi değildi” açıklaması efsane oyuncuyu ve Chicago Bulls’u sonraki yıllar için motive etmiş olacak ki, 1996-98 yılları arasında 23 numarayı tekrardan giymeye başlayan Michael Jordan önderliğinde Chicago Bulls tıpkı birkaç yıl önceki gibi üç yıl üst üste şampiyon oldu. Üstelik NBA tarihinin normal sezonda en iyi galibiyet derecesini de gerçekleştirerek. ( 1995-96 sezonu 72-10’luk seri)

Bundan tam 20 yıl önce böyle bir hikayeye konu olan 45 numaralı Jordan formaları bugünlerde tekrar satışa çıkarıldı. Michael Jordan belki bu forma numarası ile şampiyonluk kazanmadı ancak ikinci dönüş hikayesinin bir parçası olması dolayısıyla NBA tarihindeki yerini aldı.

Tags: , , ,

Onur Bilgiç

@onbilgic

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir