Geri1 of 8İleri

Zehir mi, ilaç mı? Al Harrington’ın gözünden Marihuana | ÇEVİRİ

Yazı: Al Harrington, The Players’ Tribune

Çeviri: Buse Nur Küçe, TrendBasket


Büyükannemin keneviri ilk defa denediği günü hatırlıyorum. 80 yaşındaydı. Yıl 2011’di ve Denver’daki evimin garajında oturuyorduk. Bana marihuanayı denemek istediğini söylediğinde neredeyse sandalyemden düşecektim. Şaka yapmıyordu.

Ancak size birazcık büyükannemin kim olduğundan bahsettiğim zaman yukarıda anlattığım hikaye kulağa daha da çılgın gelecek. Büyükannem Viola güneyli, tatlı ve inançlı bir Hristiyan kadını. Beni hala “küçük bebeğim” diye sever. Ve biliyor musunuz? Bu lakaptan hiç rahatsızlık duymam. Birbirimize bu kadar yakınız.

COURTESY OF AL HARRINGTON

COURTESY OF AL HARRINGTON

Anlatmak istediğim bir diğer şey ise onun marihuanadan aslında ne kadar korktuğu. Hükümetin marihuana hakkında söylediklerine inanarak büyümüş bir kadın. Marihuananın, eroin ve ektsazi gibi birinci seviye uyuşturucular kadar tehlikeli olduğunu ve bunu kullanmanın sizi nasıl bir suçluya, bir eşkıyaya dönüştürdüğünü dinleyerek büyümüş.

2011’de ben ve yanında hala gittiği her yere İncil götüren büyükannem, çalışma odasına çevirdiğim garajımda oturuyorduk. Bana yaşadığı şeyi anlatana kadar sohbetimiz oldukça sıradandı, sonra bir anda çok uzun zamandır kronik bir ağrıyla yaşadığını söyledi.

Asla unutmayacağım bir gündü. Büyükannem çektiği ağrıdan ve acıdan daha önce hiç bahsetmemişti. Gözlerinin arkasında sürekli olarak hissettiği zonklamayı anlattı. Her geçen an daha da kötüye gidiyordu, öyle ki görüşünü etkiliyordu. Onu o halde görmek benim için çok zordu.

“Küçük bebeğim, sen misin? Seni tam olarak göremiyorum.” Tarzı şeyler söylerdi sürekli, bunları duymak çok ağırdı.

Doktorlar ona ağrı kesiciler ve diğer çeşit birçok ilaç yazmıştı ancak hiçbiri işe yaramıyordu. İşe yaramadıkları gibi bir de onu mutsuz ve aşırı halsiz yapıyorlardı. Acınacak haldeydi ve bu senelerdir süregelen bir durumdu.

Ancak benimle kaldığı ikinci günde, marihuanayı denemeyi kabul ederek beni adeta şok etmişti. Tekrar hatırlatmam gerek: Bahsettiğim kişi içinde oldukça fazla Tanrı korkusu olan, hayatı boyunca hiçbir uyuşturucuya elini bile sürmemiş yaşlı bir kadın. Bırakın uyuşturucuyu, alkol bile kullanmışlığı yok. Öyle ki, restoranlara gitmeyi bile sevmez, o derece eski kafalıdır bazı konularda. Ancak o an acısını dindirecek bir alternatif için her şeyi yapmaya hazırdı. Marihuanayı denediğinden beri onun için her şey değişti.

Keneviri denediği ilk günün ertesinde anlatmak için hemen annemi aradı. Annem konuşmayı kaydetmiş çünkü duyduklarına inanamamıştı. Kaydı dinlerseniz büyükannemin dünyasının aydınlandığından bahsetmesini duyabilirsiniz. Bunun bir mucize olduğunu söylüyor. Onun için en önemlisi ise gözlerinin rahatlaması: “İncilimi yeniden okuyabiliyorum!” O günden beri büyükannem düzenli olarak kenevir kullanıyor ve ağrıları için alması gereken uygun miktarı da buldu. Çok daha az ağrı çekiyor, bunu görmek inanılmaz.

Şimdi büyükannemi az çok tanıdınız, kendisi oldukça havalı biri.

Size soruyorum: Büyükannem yanlış bir şey mi yapıyor? Federal yasalara göre evet. Şu anda bir suç işliyor.

Geldiğimiz nokta bu mu? Büyükanneleri ağrılarını dindirmek için marihuana kullanıyorlar diye hapse mi atacağız?

Geri1 of 8İleri

Zehir mi, ilaç mı? Al Harrington’ın gözünden Marihuana | ÇEVİRİ

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir