Geri1 of 5İleri

DeMarcus Cousins, Golden State Warriors için doğru tercih mi?

Yazı: Zach Lowe, ESPN

Çeviri: Buse Nur Küçe, TrendBasket


Golden State’in planının şu şekilde işlediğini düşünmek isteyebilirsiniz: Batı Konferansı finallerinde Houston Rockets’ın sürekli adam değiştiren savunmasına karşı nasıl tökezlediklerini izlediler ve “Biraz piyasanın durulmasını bekleyip, tüm bu adam değişmeleri rahatlıkla geçebilecek ve Harden’ı köşeye sıkıştırabilecek potansiyelde bir oyuncu bulup imzalayalım.” dediler kendi kendilerine.

Ancak gerçekler böyle değil. Bir All-NBA devi olan Cousins’ın son iki senenin şampiyonu olan takımın içine düşmesi bütün piyasanın onun üzerine çöktüğü, kaos içerisinde geçen birkaç saatin ardından gerçekleşti. Her şey o kadar hızlı olup, bitti ki bazı Golden State danışmanları bile (yönetime en yakın olanlar dahi) böyle bir imzanın geleceğini bilmiyordu. Minnesota Timberwolves, Anthony Tolliver’a daha çok para ödedi ve kendilerini durduk yere salary cap açısından maddi bir krizin içine sürüklediler.

Şubat 2017’de Pelicans’ın iki lottery seçimi -Buddy Hield ve Zach Collins- için belli bir miktar ödemesi ile başlayan birlikteliklerinin son birkaç saatinde, New Orleans Pelicans ve Cousins arasında tam olarak neler yaşandığı bilinmiyor.

Julius Randle’ın birden serbest kalması Pelicians’ın fikrini değiştirdi. Lakers, Randle’ı serbest bıraktığını açıkladığı gibi Pelicans, Randle’la sözleşme imzaladı. Play-offlarda ve normal sezon sürecinde ilk beş başlayarak çok iyi iş çıkaran Anthony Davis ve Nikola Mirotic ikilisinin yanına alınan üçüncü uzun oldu Randle. Bu haldeyken bile lüks vergisine tabi tutulmadan harcayabilecekleri 13,7 milyon dolarları daha vardı. Orta seviye bir kontrat teklif ederek Warriors’ın verdiği komik miktarın -5,3 milyon dolar- çok rahatlıkla üstüne çıkabilirlerdi.

Ama çıkmadılar. İki tarafa da yakın bir kaynağın dediğine göre önümüzdeki günlerde Pelicans ve Cousins’ın toplantı yapması planlanıyormuş. Görünen o ki bu toplantı asla gerçekleşmeyecek. Belki de Davis-Mirotic ikilisinin durumu gayet iyi götürdüğünü gördükten sonra aşil tendonu sakatlığından dönmeye çalışan bir Cousins’ı istemediklerine karar verdiler. Böyle düşünürsek Pelicans’ın Cousins’a gösterdiği ilginin en iyi ihtimalde bile oldukça sınırlı kaldığını söyleyebiliriz.

Mayıs ayında aldığımız duyumlara göre Warriors’a elenmelerine kadar Pelicans çoktan Cousins’a maksimum kontratın altında, iki yıllık bir anlaşma teklif etmeyi düşünüyordu. Ancak her ne kadar spordaki en zorlu sakatlıklardan birinden çıkacak olsa da geçmişteki performansının bu tekliften çok daha fazlasını hak ettiğine inanan Cousins’ın bu durumu çok hoş karşılamayacağını da biliyor olmalılardı.

Sonra birden rotayı Randle’a çevirdiler. Kadrolarında doldurmaları gereken ne kadar çok boşluk olduğu düşünüldüğünde vergiye tabi tutulmadan Cousins’a dokuz milyon dolarlık orta seviye bir sözleşmeden fazlasını veremezlerdi. 

Geri1 of 5İleri

DeMarcus Cousins, Golden State Warriors için doğru tercih mi?

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir