Mardin’de düzenlenen 2017/18 PTT Kadınlar Türkiye Kupası’nın final maçında Yakın Doğu Üniversitesi ile Hatay BŞB karşılaştı.

Mardin halkının ücretsiz olarak salonda ücretsiz olarak izlediği final maçında Yakındoğu Üniversitesi, Hatay BŞB’yi 86-79 mağlup ederek PTT Kadınlar Türkiye Kupası’nda şampiyonluğa ulaştı.

Soğuk bir #Mardin gününden herkese merhaba! @YDU_Melekleri ve @hataybbspor #PTTKadınlarTürkiyeKupası’nda şampiyonluk için karşılaşacaklar! #TBHerYerde pic.twitter.com/dUrXoWiTYd

Soğuk ve yağmurlu bir Güneydoğu gününde, hınca hınç dolu salonda oynanan maça Hatay BŞB daha iyi başladı. Yakın Doğu Üniversitesi’nin oyunun ilk anından itibaren akışı kontrol etmesine izin vermeyen Hatay, Courtney Paris ile boyalı bölgeyi domine etti. Hind Ben Abdelkader’in skor üretimine katkıda bulunmasıyla oyun egemenliğini görece ele geçiren Hatay, televizyon molasına 11-13 önde gitti.

Skora sayı farkı olarak yansıtamasa da akışın devamında sergilediği agresif savunma ile YDÜ’nün reaksiyon göstermesine izin vermeyen Hatay BŞB Courtney Paris’in oldukça etkili oyunun yadsınamaz katkısıyla 20-21 önde kapattı.

İkinci çeyrekte ise Yakın Doğu Üniversitesi adına ilk çeyreği tam tersi bir görüntü vardı. Aksiyonun her iki tarafında da daha iyi organize olarak pas kanallarına baskıya arttıran Zafer Kalaycıoğlu’nun ekibi 27-23 öne geçti. Bu aralıkta Cansu Köksal ortaya koyduğu oyun ile bireysel bağlamda fark yaratan isim oldu.

TBF (@TBF)

TBF (@TBF)

Akışın kalan bölümünde pas kanallarını yaptığı baskının yadsınamaz katkısıyla kendi basketbolunu kabul ettiren bir Yakın Doğu Üniversitesi izledik. Aradaki sayı farkını giderek açan  ve maçı Hatay BŞB için kriz atmosferine sokmaya başlayan Zafer Kalaycıoğlu’nun ekibi soyunma odasına 45-34 önde gitti.

İlk yarının ön plana çıkan ismi bençten gelerek başarılı savunma performansının yanına kısa sürede (3/5) üç sayı isabeti ile 11 sayı ekleyen Cansu Köksal idi.

Karşılaşmanın üçüncü çeyreğinde oyun akışının gidişatı açısından önemli bir değişiklik yaşanmadı. Aksiyonun her iki tarafında da kontrolü tam manasıyla ele geçiren Yakın Doğu Üniversitesi skoru 64-46’ya getirdi. Çeyreğin devamında da Hatay BŞB’ye kolay sayı imkanı tanımayan ve ikinci çeyrekte itibaren sürdürdüğü üzere rakibinini top paylaşımına ket vuran YDÜ final çeyreğine 69-52 önde girdi.

Final çeyreğinde de senaryoda değişen bir şey olmadı. Vites yükseltmeye gerek kalmadan oyunu kontrol etmeyi başarıp, aradaki sayı farkını koruyan bir Yakındoğu Üniversitesi izledik. Courtney Vandersloot liderliğinde aksiyonun hücum tarafını işlevsel kılan, savunmada da hemen hemen hiçbir bire bir eşleşmeyi kaybetmeyen kupanın son şampiyonu rahat bir çeyrek geçirdi.

Müsabakanın son aralığında da Hatay BŞB’nin reaksiyon göstermesine sadece kısa bir süre için engel olamayan Yakın Doğu Üniversitesi, maçtan 86-79 galip ayrıldı. YDÜ bu sonuçla birlikte 2017/18 PTT Kadınlar Türkiye Kupası’nda şampiyonluğa ulaştı.

Bu şampiyonluk Yakın Doğu Üniversitesi için üst üste ikinci Türkiye Kupası, son iki sezonda da toplam beşinci kupa anlamını taşıyor. Koç Zafer Kalaycıoğlu’nun ekibi 2016/17 sezonunun başından bu yana katıldığı tüm organizasyonlarda şampiyonluğa ulaştı.


Resmi istatistik servisi | Yakın Doğu Üniversitesi – Hatay BŞB 

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir