Warriors’tan akılalmaz blok istatistikleri | ÇEVİRİ

Yazı: Chris Herring, FiveThirtyEight

Çeviri: Buse Nur Küçe, TrendBasket


EZRA SHAW/GETTY IMAGES

EZRA SHAW/GETTY IMAGES

Golden State Warriors, alışılagelmiş bir blokçusu olmadan NBA tarihindeki “bir sezonda yapılan en çok blok” rekorunu kırabilir. 

Eğer günümüzdeki NBA’in, eskilerin zamanındaki NBA’den farklı olduğuna inanmak için daha fazla veriye ihtiyaç duyduysanız şöyle söyleyelim. An itibariyla NBA’in en çok blok yapan oyuncusu bir kısa forvet. 

Her ne kadar bahsettiğimiz kişi 2.06 boyunda ve Müfettiş Gadget’ın okul otobüsü uzunluğuna erişebilen kollarına benzer kollara sahip olsa da Kevin Durant hala bir kısa forvet. Tam da Golden State’in bir sezonda en çok blok yapma rekorunu kırabilecek, sıra dışı savunma sistemine göre bir durum bu. 

Maç başına 8.68 blok ortalamasıyla şimdilik Warriors’ın önündeki tek takım, tarihteki en yüksek ortalamaya maç başına 8.73 blok ile ulaşmış olan 1985-1986 sezonundaki Washington Wizards.  Ancak kulüp bu “blok” istatistiklerini bir sonraki seviyeye, en önemli isim Steph Curry’nin sakatlanması sonucu Steve Kerr’ün daha uzun ve daha çeşitli beşlerle sahaya çıkma cesareti bulmasıyla taşıdı. Golden State, Steph’in oynamadığı maçlarda 48 dakika başına 12 blokla oynadı. Ki bu sayı iki MVP’lik yaşamış Curry’nin sahada olduğu maçlarda tutturulan 8.3 blok ortalamasından fazla. 

Bunun neden takımın temel parçalarından veya fantastik istatistiklerinden daha önemli olduğunu ise şöyle açıklayalım: 

Warriors yaptığı blokları hücumda bir silah haline getirmek konusunda oldukça başarılı ki bu durum. Şutuyla savunmaları Kızıldeniz gibi ortadan ikiye yarabilen Curry’nin yokluğunda, takımın hücumda “insani” seviyelere indiği düşünüldüğünde oldukça mutluluk verici bir özellik. 

Uzunluk konusuna gelince ise Golden State Warriors, Curry olmadığında 1.98’lik Andre Iguodala ve 2.01’lik Shaun Livingstonlı daha ürkütücü ve daha tek tip bir beşi sahaya sürmeyi seçiyor. Bu beş, 1.90’lık Steph Curryli beşin yapabildiğinden daha kolay görev değişimleri yapabiliyor.  Bunun da ötesinde Warriors, bu oyuncular sahadayken atışları bozmakta daha başarılı. Golden State Warriors’ın bu sezon en çok blok yaptığı beş maçtan ikisi –biri 15 blok yaptıkları Detroit maçı olmak üzere- Steph Curry’nin sakat olduğu süreçte oynandı. 

Bu da bizi direkt olarak Warriors’ın en sevdiği stratejiye yönlendiriyor. Topa sahip ol, kafası karışmış olan savunmaya karşı sahayı hızla geç ve sayı bul, ve tüm bunları baştan yap.  Durant’in aşağıdaki videosunda da görebilirsiniz. Sahanın bir tarafında topu blokluyor, öbür tarafında sayı üretiyor. 

Sayılara şöyle bir göz gezdirirseniz Golden State Warriors’ın bu alanda ne kadar iyi iş çıkardığını görebilirsiniz. Warriors hızlı hücumdan elde edilen sayılarda ortalama 22 sayıya ulaşmış durumda, en yakın rakibinin ortalaması ise 16 sayıdan az. Inpredictible’a göre savunma ribaundunu aldıktan sonra Golden State’in sayı bulması yaklaşık 9.5 saniye sürüyor. Ki bu ligdeki en hızlı top kullanma süresi ve bu tarz atışlardaki verimlilik alanında da ligin en iyi ikinci takımı konumundalar. 

Warriors’ı diğerlerinden ayıran şey aslında atışları nerede blokladıkları. Bizim alıştığımız blokçu basketbolcular genellikle 2.10 ve üzeri boylarda ve çember savunucusu özelliğine sahip basketbolcular. Ancak Golden State Warriors, Kevin Durant ve ligin halihazırdaki en iyi savunma oyuncusu unvanına sahip Draymond Green ile bu anlayışı değiştiriyor çünkü ikisi de sadece boyları yardımıyla çemberi korumuyor, aynı zamanda kısa oyuncuyu üçlük çizgisi çevresinde de savunabiliyorlar.  

NBA Savant’ın paylaştığı istatistiklere göre Golden State Warriors orta mesafeden ve üçlük çizgisinin gerisinden 41 tane şut blokladı. Bu onları en yakın rakiplerinin iki katı bir sayıyla lider hale getiriyor. (Söz konusu mesafelerden blokladığı 10 şutla bu alanda ligin en iyisi olan Draymond Green tek başına altı NBA takımından daha çok blok yapmış durumunda) Tabii ki şutları çembere uzak mesafelerde bloklayabilmek eğer topu ellerinde tutabilirlerse Golden State’e hücum sırasında büyük avantaj sağlıyor ve Jordan Bell’den sıklıkla bu tarz oyunlar görebiliyoruz. 

Takımların Golden State’e karşı, diğer takımlara karşı denediklerinden daha az uzak ve orta mesafe şutları denediğini göz önüne aldığınızda bu istatistikler daha da etkileyici hale geliyor çünkü bu şu demek oluyor. Golden State Warriors aslında bu şutlarla daha az karşı karşıya kalıyor ve bu da doğal olarak bunları bloklama olasılığını azaltıyor. Özellikle Durant, kısa bir anlık için bile olsa pozisyondan uzaktaysa uzun kollarının ve farklı aralıkları savunabilmesinin avantajını kullanarak bu şansları kendine yaratabiliyor. (Burada şunu da eklemek lazım ki Kevin Durant’in boyu aslında bilinenin aksine 2.06 değil, 2.11. Tipik bir kısa forvetin boyu bu civarlarda olduğu için Durant boyunun bu şekilde bilinmesini istiyor) 

Golden State’in, rakip takımlara genelde hücum süresinin son dört saniyesine kadar top kullandırmamak konusunda en iyilerden olan savunmasının sert yapısı, rakiplerin kolay şut bulmak için birçok yanlış hücum kullanmasını sağlıyor. Saniyeler ilerledikçe, rakip şutörün bloktan kaçabilmek için yapabileceği neredeyse hiçbir şey kalmıyor. 

Bunlar sadece Golden State’in şu an ne kadar iyi durumda olduğunun somut göstergeleri. Takımın hücumdaki liderleri oynayamıyorken bile, savunmayı sert tutarak hücumu canlandırmayı başarabiliyorlar. 


Not: Yazı, 13 Aralık 2017 tarihinde kaleme alınmış olup, birtakım istatistiksel veriler değişiklik gösterebilir.


Orijinal kaynak | The Warriors Are Blocking Shots At A Staggering Rate

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir