2. Tur İlk Gün karşılaşmalarında İlk maçlar İsveç – İtalya ve Sırbistan – Slovakya arasında oynandı.

İtalya İsveç mücadelesinde gülen taraf İsveç’i 47-66′ lık skorla mağlup eden İtalya oldu.

Karşılaşmada ilk yarısında çok etkili bir oyun sergileyen mavi beyazlılar özellikle Milazzo ve Melchiori’nin skorer oyunları ile devreyi İsveç karşısında 17-30 önde kapadı.

İkinci yarıda da Francesca Dotto’nun kaptığı toplar ve yarattığı Fast-Break sayıları ile İtalya son periyoda 23-49 önde girdi. Son periyotta da güzel oyununu sürdüren İtalya rehavete kapılmayarak farkı korumayı bildi ve maçtan rahat bir galibiyet ile ayrıldı.

Günün ikinci maçlarında Yaşar Doğu Spor Salonu’nda Fransa-Almanya Atatürk Spor Salonu’nda ise Yunanistan ve Hollanda karşı karşıya geldi.
Fransa özellikle savunmada çok etkilli bir performans sergileyerek rakibi Almanya’yı parkeden sildi ve karşılaşmadan 30-61’lik galibiyet ile ayrılarak Çeyrek finali iki maç kalmasına rağmen büyük ihtimalle garantiledi.

Yunanistan-Hollanda karşılaşması ise turnuvanın şimdiye kadarki en büyük geri dönüşüne sahne oldu. Yunanistan’ın saha içinde deyim yerindeyse komutanlığını yapan Artemis Spanou önderliğindeki Yunanistan, Hollanda’yı ilk yarısını 18-35 geride kapattığı maçta 56-50 mağlup ederek çeyrek final yolunda çok büyük bir avantaj yakalamış oldu. _EDI0159

Günün kapanış karşılaşması ise Milli takımımızın Rusya ile yaptığı mücadele oldu.

Milli takımımız maça tutuk başladı. İlk tur maçlarında hücumda yakaladığımız yüksek yüzde ve üretkenlikten uzak kalınca ilk periyodun son iki dakikasına 6-11’lik mağlubiyet ile girdik fakat devam eden dakikada Olcay ve Pelin’in deliciliği ile bulduğumuz sayılar periyodu önde kapamamıza yetmedi ve ilk çeyreği 10-13 geride kapattık.

İkinci çeyreğin başında Ayşe Cora ile devamında ise Elif Demirtekin ile bulduğumuz basketler, muhteşem savunmamız ile birleşince 2. Periyodun son 2 dakikasına 26-19 önde girmeyi başardık ve devreyi de Özge’nin son dakika katkısı ile 30-21 önde kapattık.

İkinci devrede beklediğimiz oyunu sergileyemedik, özellikle Olcay’ı bir türlü oyuna sokamayınca skorda tutuk kaldık. Rusya’nın da hücumda etkisiz bir görüntü vermesi ve karşılıklı top kayıplarının çok yüksek sayıda olması sonucu skor açısından oldukça kısır geçen 3. periyod 42-32 Milli Takımımız lehine sonlandı.

Son periyoda coşkulu başlayan Milliler, Rusya’nın alan savunmasına bir türlü çözüm bulamayınca maçın sonlarında farkın 6 sayıya düşmesine engel olamadı. Son 1:30 dakikaya 49-43’lük sonuçla girilen maçta Ayşe Cora ve Özge Kavurmacıoğlu’nun sayıları ile rahat bir nefes aldık ve karşılaşmayı  52-43 önde kapattık. Bu sonuçla Ümit Kızlar çeyrek finale yükselmeyi de garantiledi!
Karşılaşmada millilerimiz adına en etkili isim 10 sayı 16 ribaundluk performansıyla Özge Kavurmacıoğlu galibiyetin en büyük mimarlarından oldu. Rusya’da ise Tikhonenko’nun 18 ribaundluk performansı kendisi adına bir teselliden öteye gitmedi.

Aynı saatte Atatürk Spor Salonu’nda oynanan maçta İspanya, Belarus’u 83-72’lik skorla yenerek çeyrek finali garantileyen bir diğer takım oldu.

Fotoğraflar: Ahmet Tokyay

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir