Ülke kupaları için Avrupa Kupalarına ve lig maçlarına ara verilen Avrupa basketbolunda, Pazar akşamını mutlu sonla tamamlayan takımların bir ortak özelliği dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz hafta içinden beri Avrupa’da birçok ligde ülke kupaları oynanırken, bu ülkelerden İspanya, İtalya, Sırbistan, Türkiye ve Yunanistan’da sezon içinde koç değişikliğine giden takımlar şampiyonluk ipini göğüsleyen taraf oldular.

İstanbul’da düzenlenen PTT Erkekler Türkiye Kupası’nda geçtiğimiz Aralık ayında Koç Velimir Perasovic‘ten boşalan koltuğa geçen Koç Ergin Ataman‘ın ekibi üstün oyunuyla sırasıyla Fenerbahçe Doğuş, Darüşşafaka ve Tofaş’ı devirerek Anadolu Efes tarihinin 11. kupasını kazandıran koç oldu.

FC Barcelona Lassa’da ise Koç Sito Alonso‘nun gönderilmesinin ardından kısa bir süre önce takıma katılan Koç Svetislav Pesic takımının El Classico mücadelesinde Real Madrid’i devirmesine öncülük etti.

 

2003-04 sezonundan beri Olympiacos ve Panathinaikos Superfoods dışında herhangi bir takım kupa ulusal kupalarda başarı gösteremezken, uzun yıllar sonra Atina’nın üçüncü takımı AEK, Aralık ayında takımın başına geçen Dragan Sakota ile Olympiacos’u yenerek şampiyonluğu kaptı.

Korac Kupası’nda ezeli rakibi KK Kızılyıldız mts’yi yenmeyi başaran Partizan NIS de Koç Nenad Canak‘ı sezon ortasında takıma getirmişti.

İtalya’da da yakın zaman önce koç değişikliğine giden ve Koç Paolo Galbiati‘yi takımın başına getiren Fiat Torino, Germani Basket Brescia’yı mağlup ederek İtalya Kupası’nın sahibi oldu.

 

Begüm Ünal

Twitter: @beggysworld

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir