Türkiye, EuroBasket 2017’de oynadığı ikinci maçında Büyük Britanya’yı 84-70 mağlup ederek ilk galibiyetini alırken maç sonrası Ufuk Sarıca açıklamalarda bulundu.

”Tüm maçı önde götürdüğümüz ve domine ettiğimiz bir maç oldu. Genelde kırılgan yapılarımız oluyor; zor kaybettiğimiz bir maçı ertesi güne taşıyabiliyoruz. Sahada ilk yarıda canlı ve akışkan bir takım vardı bu da skora yansıdı. İkinci yarıda devamı zaman zaman geldi. Yorgunluk ve tecrübesizlikten ötürü hatalar yaptık. Semih’i çok iyi kullandık. Melih çok iyi şut attı. 9-10 sayıyla bitecek bir maçın sonunu iyi oynayıp 14 sayıyla bitirdik. Faul yüzdemizin yüksek olması önemli. Cedi en gençlerimizden ama bize çok yardımcı oluyor. Furkan’ın ise oyun görgüsünü ve tecrübesini geliştirmemiz gerekiyor. Pazartesi günü tamamen kazanmak için çıkacağımız bir maç var. Kazandığımız takdirde turnuvanın şeklini değiştirebiliriz. Umuyorum ki pazartesi günü ev sahibi avantajımızı tam olarak kullanacağız.”

”Kadro yapısına bakarsanız uzun kollu oyuncularımız var. Bugün 15, dün de 11 top çaldık. Böyle devam edersek turnuvanın top çalma lideri oluruz. Bu oyun, ev sahibi avantajımızı kullanabileceğimiz bir oyun. Henüz bu avantajı kullanamadık ama ileride bu anlamda daha iyiye gideceğiz. Benim oyum felsefem rakibi oyunundan çıkarmak. Kurbanov bizim maçta post-upları kullanamadı ama bugün ne kadar etkili olduğunu seyrettim. Bir yerden sayı görüyoruz: pick-and-roll savunması veya boş turnikelerden. Bunu engelleyemiyoruz bazen ancak takımın savunmadaki gidişatına dair bir sorun görmüyorum.”

”Dün gergindik. Kötü oynayarak maçı o noktaya taşıdık. Bugün daha sakin kaldık ve daha iyi oynadık. Melih ile de dış atış isabeti bulduk. Melih, ciddi bir şutör ve ribaund ve asisti yanına koyduğu zaman daha da değerli oluyor. Cedi ve Kenan çok skor atamadı ama ribaundlara katkı verdiler. Herkesin her alana yardım etmesi gerek. Ancak böyle başarılı olabiliriz.”

Mert İşleyen

Hayatını spora adamış birisi. NBA yazarı. İletişim: mertisleyen1@gmail.com

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir